Drewno konstrukcyjne - nowoczesne rozwiązanie

Podziel się:
Drewno konstrukcyjne jest produktem wyjątkowo wytrzymałym oraz bezpiecznym dla użytkowników. Aby materiał konstrukcyjny został dopuszczony do budowy, musi spełniać rygorystyczne standardy oraz normy. W 2019r. Drew-Trans II wprowadził do swojej oferty certyfikowane drewno C24. Jego producentem jest szwedzka firma SÖDRA.

Fot. Drew-Trans IIFot. Drew-Trans II

Drewno konstrukcyjne – czym jest?

Drewno na konstrukcję to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budownictwa szkieletowego. Drewno posiada wiele zalet, podstawowymi są lekkość i trwałość. „Produkt zapewnia standaryzację wymiarów i efektywność produkcji, dzięki czemu oszczędza czas i środki (PIENIĄDZE) wykonawcom” – mówi Robert Zakrzewski, opiekun klienta strategicznego firmy Drew-Trans II.

Należy dodać, że drewno konstrukcyjne wyróżnia się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju obciążenia. Ponadto konieczne jest przejście drewna przez szczegółową kontrolę jakości, aby zapewnić prawidłową statykę oraz w odpowiedni sposób zabezpieczyć materiał przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Najistotniejsze jest to, aby produkt zabezpieczyć przed korozją biologiczną, pleśnią, owadami, grzybami, wilgocią oraz ogniem. Co ważne, jak mówi Robert Zakrzewski, „ze względu na specjalistyczną obróbkę (struganie i suszenie komorowe) nie wymaga dalszej impregnacji w profilach zamkniętych”.
REKLAMA:

Drewno konstrukcyjne C24

Drewno na konstrukcje w klasie wytrzymałości C24 jest materiałem wymaganym według obowiązujących przepisów prawnych oraz norm budowlanych przy konstrukcjach dachowych, domach szkieletowych, stropach oraz ścianach. To rodzaj drewna struganego, suszonego wg normy PN-EN338 regulującej wartości sztywności i nośności elementów konstrukcyjnych oraz wilgotność na poziomie od 16 do 18%. Drew-Trans II oferuje drewno konstrukcyjne C24 od sprawdzonych producentów.

Stosując drewno konstrukcyjne C24 uniknąć można problemów z pleśnią, grzybami oraz zaparzeniem. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju drewno jest lżejsze od drewna mokrego i posiada lepsze parametry wytrzymałościowe, dzięki czemu można zastosować mniejsze przekroje np. więźby dachowej i obniżyć koszty budowy domu.

Drewno konstrukcyjne – cena

Cena drewna konstrukcyjnego uzależniona jest od w znacznym stopniu od jego przekroju i długości. Ponadto koszt zakupu zależy także od wytrzymałości, klasy oraz parametrów. Ceny kształtuje także rynek. Koszt drewna struganego jest wyższy od pozostałych, ponieważ zapewnia wieloletnią żywotność. Doskonale pokazuje to rynek skandynawski, gdzie używanie tego typu surowca jest wieloletnią tradycją, a najstarsze istniejące budynki pochodzą z XIV wieku.

W firmie koszt drewna konstrukcyjnego jest w bardzo konkurencyjnych cenach.

Drewno konstrukcyjne - zalety

Drewno konstrukcyjne posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to surowiec zapewniający długie użytkowanie, jest ekologiczny, naturalny i gwarantuje oddychalność. Ponadto różnorodność materiałów drewnianych, faktury i formy drewna sprawia, że architekci i projektanci mają niemalże nieograniczone możliwości tworzenia.

Drewno jest także świetnym izolatorem termicznym i elektrycznym. Odpowiednio zaimpregnowane ma dużą trwałość i niszczeje znacznie wolniej niż inne materiały budowlane, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem przy budowie domów.

Zaletą, o której nie można zapominać, jest fakt, że drewno konstrukcyjne waży niewiele w porównaniu z konstrukcjami stalowymi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Drew-Trans II
#czytelnia #materiały konstrukcyjne #ściany #drewno #drew_trans_II

Więcej tematów: