Nawiewniki okienne - rodzaje, zastosowanie, montaż

Podziel się:
Nawiewniki okienne są niezbędnym elementem poprawnie działającej wentylacji, a ich stosownie staje się obecnie koniecznością. Fakt ten wynika z kilku bardzo istotnych czynników. Dzięki stosowaniu nawiewników poprawiamy jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i zapewniamy sobie wysoki komfort ich użytkowania. W jaki sposób nawiewniki mogą nam zapewnić napływ świeżego powietrza, jakie są ich rodzaje i zasada działania oraz jak wygląda montaż?

nawiewnik okienny

Czym są nawiewniki i dlaczego się ich używa?

Nawiewniki to niewielkich rozmiarów urządzenia, które stanowią niezbędny element wentylacji pomieszczeń. Ich zadaniem jest zapewnienie kontrolowanego dopływu powietrza do wnętrza. Dzięki filtracji poprawiają również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Oto kiedy warto zainstalować nawiewniki w swoich oknach:

► kiedy mamy nowoczesne, szczelne okna - rozpoznamy to między innymi po tym, że często zbiera się na nich para wodna;
► w domach lub mieszkaniach o dużym poziomie wilgotności, z nieefektywną lub niedziałającą wentylacją;
► kiedy jakość powietrza na zewnątrz jest zła - w dużych miastach, przy ruchliwych drogach, na terenach przemysłowych lub rolniczych;
► kiedy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze;
► w domu, w którym mieszka alergik lub astmatyk;

Z powyższego jasno wynika, że każdy, kto chce mieć prawidłowo działającą wentylację powinien zdecydować się na zakup i montaż nawiewników. Zapewniają one prawidłowy przepływ strumienia powietrza w pomieszczeniach, a tym samym zapobiegają powstawaniu nadmiernej wilgoci, natomiast dzięki filtrom antysmogowym i antyalergicznym, oczyszczają napływające powietrze ze szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, alergenów, innych szkodliwych pyłów, a nawet nieprzyjemnych zapachów. Wielką zaletą nawiewników okiennych jest również tłumienie hałasów, co jest szczególnie praktyczne w przypadku rodzin z dziećmi i osób pracujących w domu.

Rodzaje nawiewników okiennych

Nawiewnik okienny (inaczej nawietrzak okienny) jest urządzeniem, które umożliwia dopływ i filtrację powietrze z zewnątrz. Następuje w ten sposób wymuszenie przepływu powietrza w pomieszczeniach, które dostarczane przez nawiewniki następnie zostaje usunięte poprzez kratki wentylacyjne. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze jest cały czas wymieniane na świeże i czyste, ale równocześnie nie odczuwamy wrażenia przeciągu.

Nawiewniki okienne możemy podzielić na te regulowane ręcznie i sterowane automatycznie. Znacznie łatwiejsze w codziennej obsłudze są właściwie bezobsługowe nawiewniki automatyczne - otwierają się i zamykają samoczynnie, bez konieczności obsługi przez człowieka, działając w oparciu o różnicę ciśnień, wilgotność powietrza lub obie te wartości. W zależności więc od tego, nawiewniki okienne dzielmy na:

► nawiewniki ciśnieniowe - w przypadku tego rodzaju nawiewników okiennych czynnikiem regulującym przepływ powietrza przez urządzenie jest różnica ciśnień występująca pomiędzy dwiema stronami nawiewnika. Nawiewniki ciśnieniowe wyposażone są w aluminiową płytkę aerodynamiczną lub membranę, która steruje wielkością przepływu powietrza;
► nawiewniki higrosterowane - modele higrosterowane wyposażone są w niewielkich wymiarów higrometr dokonujący pomiarów wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Kiedy jest ona odchylona od założonej normy - urządzenie dostosowuje do niej wydajność wentylacji;
► dwusystemowe - łączą w sobie funkcjonalności i zalety, które prezentują nawiewniki higrosterowane i ciśnieniowe.

Nowoczesne urządzenia higrosterowane, ciśnieniowe i dwusystemowe mogą być również sterowane ręcznie, dzięki czemu każdy użytkownik może regulować ustawienia nawiewnika dowolnie dopasowując je do swoich potrzeb. Jest to więc rozwiązanie niezwykle praktyczne i wygodne.

Montaż nawiewników okiennych

Obecne na rynku oferty omawianych urządzeń zawierają zwykle nawiewniki okienne, które bez przeszkód można zainstalować bez konieczności frezowania otworów w oknach. Drugą dostępną opcją są urządzenia szczelinowe - montaż nawiewników tego typu wymaga wykonania otworów w oknach. Należy jednak pamiętać, że są one przeznaczone tylko do nowych okien, a zatem montuje się je razem z oknem.

Montaż nawiewników szczelinowych możliwy jest w każdym rodzaju i modelu okna drewnianego lub PCV, także w tych oknach, które są już osadzone i użytkowane. Wymagana szczelina ma szerokość zaledwie około 1 cm, tyle jednak zupełnie wystarczy, aby połączyć część zewnętrzną - czerpnię powietrza z wewnętrzną - regulatorem.

REKLAMA:


Nieco inaczej natomiast przedstawia się montaż nawiewników zintegrowanych z oknem. Taki nawiewnik instaluje się w oknach nowych, pomiędzy górną krawędzią skrzydła okna a nadprożem. W ten prosty sposób montaż nawiewnika nie powoduje uszkodzenia okna, ale zapewnia skuteczne działanie urządzenia.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nawiewnik higrosterowany, ciśnieniowy czy dwusystemowy, z pewnością szybko docenisz jego walory. Nawiewniki okienne są urządzeniami, bez których obecnie trudno jest utrzymać odpowiednią jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, a to właśnie ten parametr ma największy wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo mieszkania w naszych domach i mieszkaniach.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Brevis
#okna #czytelnia #do wentylowanie #okna i drzwi #w pokoj #z okno #z akcesoria #Wentylacja i klimatyzacja #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: