newsletter reklama projekty domów forum
czwartek 29 lipca 2021
25.07.2019r...

Robisz remont? Pomyśl o inteligentnym dom

Jak urlop, to remont. Duża część Polaków czas na odpoczynek od pracy przeznacza na remont domu czy mieszkania – w samym 2018 roku było ich aż 46%1. Renowacja czy przemeblowanie to dobry moment, by pomyśleć o urządzeniach smart home, które oprócz wielu wymiernych korzyści wniosą do domu powiew nowoczesności.
Fot. Netatmo
Fot. Netatmo

Zrób to sam

Duża część rozwiązań inteligentnego domu nie wymaga wiercenia dziur w ścianach czy kładzenia wielometrowych kabli. Większość z nich zainstalujemy samodzielnie – często wystarczy postawić urządzenie na półce czy szafce i skonfigurować je za pomocą aplikacji. Dobrze jednak zastanowić się nad przyszłym umiejscowieniem urządzeń, by jak najlepiej spełniały swoją rolę. Dotyczy to szczególnie rozwiązań zwiększających nasze bezpieczeństwo.

Bezpieczny dom z pomysłem

Najpopularniejszym typem inteligentnych urządzeń, w które inwestują Polacy, są wszelkiego rodzaju czujniki i kamery1. Bezpieczeństwo posesji jest niezwykle ważne, ale skuteczność zabezpieczeń w dużej mierze zależy od ich przemyślanego umiejscowienia. Instalując inteligentne kamery, należy wziąć pod uwagę wszystkie drogi na teren posesji, którymi może dostać się intruz. Inteligentne kamery (np. Netatmo), potrafią rozpoznawać twarze i rozróżniać ludzi czy obiekty, np. samochody lub zwierzęta. Za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej wysyłają na smartfon właściciela powiadomienia o podejrzanych zdarzeniach i umożliwiają szybką reakcję, np. zawiadomienie policji czy sąsiadów.
--
REKLAMA:
--
Inteligentne czujniki dymu działają w podobny sposób i ostrzegają przed zagrożeniem nie tylko sygnałem dźwiękowym, ale również powiadomieniem na smartfona. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownicy wiedzą, co dzieje się w domu, podczas gdy są w pracy czy na urlopie.

Inwestycja na zimowe wieczory

Lato to także dobry czas, aby ocieplić dom i przygotować się na zimę. Odpowiednia izolacja jest jednym z kluczowych czynników odpowiedzialnych za wysokość kosztów ogrzewania. Nie jest to jednak jedyny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach. Inteligentne głowice na kaloryfery czy termostaty na bojlery to zaawansowane technicznie, ale proste w instalacji rozwiązania, które pozwolą na obniżenie zużycia energii. Wszystko to za sprawą odpowiednich czujników, które monitorują np. czy w pomieszczeniu otwarte jest okno lub stopień intensywności nasłonecznienia. Za pomocą aplikacji użytkownik może zaprogramować na smartfonie harmonogram ogrzewania i dostosować go do swoich potrzeb, np. oznaczając godziny, w których jest poza domem i ogrzewanie jest zbędne.

Wymiar praktyczny

Choć 86% remontów wiąże się z malowaniem ścian i sufitów2 to nie zawsze muszą one służyć wyłącznie odświeżeniu pomieszczeń. Wymiar estetyczny jest ważny, ale prawdziwą wartość niosą ze sobą usprawnienia, które wpłyną na komfort użytkowników oraz oszczędność pieniędzy. Inteligentny dom staje się coraz bardziej popularny i potwierdzają to badania. Według raportu Oferteo, już prawie co czwarty Polak zdecydował się na instalację urządzenia smart home i entuzjastów tej technologii przybywa z roku na rok. Specjaliści firmy badawczej IDC przewidują, że do 2022 roku liczba sprzedanych urządzeń smart home ma zbliżyć się do miliarda. Kwestią kilku lat jest zatem sytuacja, w której każdy polski dom będzie w jakimś stopniu „smart”.

Źródła:
https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS43701518
https://fixly.pl/blog/budowa-remont/jak-remontuja-polacy-raport-2018/
Raport o budowie domów, Oferteo 2019

źródło: Netatmo

Artykuły podobne:

d