newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 14 czerwca 2021
25.07.2019r...

Rodzaje młotków

Choć na pozór mogłoby się wydawać, że istnieje tylko jeden rodzaj młotka, wcale tak nie jest. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Wyróżniamy kilka modeli tego narzędzia różniących się od siebie ze względu na zastosowanie, które również warunkuje jego budowę.
Fot. akcesoria.cnc.info.pl
Fot. akcesoria.cnc.info.pl

Poznaj najpopularniejsze rodzaje młotków:

Młotek tradycyjny

Pierwszy z nich to oczywiście młotek tradycyjny, czyli taki, z którego korzystamy najczęściej. Zbudowany jest z części metalowej, która posiada dwa końce: jeden krótki i ścięty, nazywany obuchem, a drugi z kolei to rąb. Trzonek zwykle wykonywany jest z drewna, ale również z tworzyw sztucznych czy też ze stali ze specjalnym tłumikiem drgań. Występują w różnych rozmiarach, a masa elementu metalowego zwykle wynosi od 100 g do nawet 1,5 kg.

Młotek ciesielski

Następnie warto wspomnieć o młotku ciesielskim, który nieco różni się swoją budową od poprzednika. Ponieważ służy m.in. do wyjmowania gwoździ, zamiast ściętego końca ma dwa zęby, ułatwiające wykonywanie tej czynności.
--
REKLAMA:
--
Różne rodzaje młotków kupisz w sklepie Akcesoria CNC - www.akcesoria.cnc.info.pl/890-narzedzia/narzedzia-reczne/mlotki-i-siekiery

Młotek blacharski

Kolejny rodzaj to młotek blacharski, który jak sama nazwa wskazuje służy do obróbki blachy. Ułatwia wykonywanie takich czynności, jak prostowanie, kształtowanie czy gięcie. Można go także zastosować do wbijania albo podbijania gwoździ. Główka takiego młotka wytworzona jest zwykle ze stali, drewna lub tworzywa sztucznego.

Młotek stolarski

Warto też zwrócić uwagę na młotek stolarski. Jego obuch najczęściej wykonywany jest z twardego drewna. Powstały z myślą o tym, aby ułatwiać pracę z innymi narzędziami. Okażą się pomocne, kiedy zechcemy podbić drugie narzędzie, np. przecinak lub dłuto.

Młotek murarski

Jeszcze jeden rodzaj młotka, który przydaje się podczas remontów, to młotek murarski. Jest większy niż młotek tradycyjny i ma dość charakterystyczny wygląd – część zwana rąbem jest spłaszczona. Wykorzystywany jest do naprawy oraz wznoszenia murów, a oprócz tego przydaje się podczas zbijania tynków, a nawet dzielenia cegieł.

Młotek brukarski

Przedostatnim omawianym rodzajem jest młotek brukarski. Zdecydowanie różni się od innych modeli. Posiada metalowy obuch, na który nakłada się gumowe nakładki. Może być również wykonany z gumy w całości. Wyróżnia się młotki brukarskie z długim i krótkim trzonkiem – najczęściej drewnianym lub metalowym. Świetnie sprawdza się przy dobijaniu krawężników, płyt chodnikowych, jak również kostek brukowych.

Na koniec został młotek kamieniarski, którego obuch z obu stron jest tępy. Mimo tego świetnie radzi sobie z rozbijaniem kostki brukowej, jak również z kuciem betonu. Jest nieco cięższy od tradycyjnego młotka. Może ważyć od 3 do nawet 10 kg.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria CNC oferujący wysokiej jakości narzędzia stolarskie - www.akcesoria.cnc.info.pl/742-narzedzia/narzedzia-stolarskie

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d