newsletter reklama projekty domów forum
środa 12 sierpnia 2020
25.07.2019r...

Urządzenia i narzędzia pneumatyczne. Jakie mają zalety?

Elektronarzędzia i urządzenia pneumatyczne często są ze sobą porównywane. Zarówno pod względem wygody użytkowania, ceny, jak i żywotności. Niewątpliwe urządzenia zasilane sprężonym powietrzem wypadają na tym tle bardzo korzystnie. Poznajmy ich największe zalety.
Fot. embia.pl
Fot. embia.pl

Pneumatyka (www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-c-1452.html) to dział inżynierii mechanicznej oparty na konstruowaniu i wykorzystywaniu urządzeń działających na sprężone powietrze lub gaz. Narzędzia pneumatyczne mają coraz większy udział w przemyśle. Plusem na pewno jest ich szerokie zastosowanie, a jak wyglądają korzyści w codziennym użytkowaniu? Przekonajmy się.

Koszty utrzymania i wygoda

Aby móc korzystać z urządzeń pneumatycznych konieczna jest budowa instalacji sprężonego powietrza oraz zakup dobrej sprężarki. Z tego powodu często uważa się, że korzystanie z urządzeń pneumatycznych jest droższe niż elektronarzędzi. Czy to prawda? Nie do końca. Faktycznie trzeba mieć sprężarkę i instalacje, jednak to wydatek jednorazowy. W dłuższe perspektywie urządzenia pneumatyczne są bardzo opłacalne. Nie ulegają tak często awariom jak elektronarzędzia, przez co oszczędzamy na kosztownych naprawach. Ponadto w narzędziach na prąd najdrobniejsze uszkodzenie mechaniczne może doprowadzić do jego zepsucia. A konsekwencją tego jest konieczny zastój w pracy.
--
REKLAMA:
--
Przy zaletach narzędzi działających na sprężone powietrze nie można pominąć wygody, która często podkreślana jest jako najważniejsza korzyść dla operatora. Szczególnie, jeśli mówimy tu o codziennym korzystaniu np. w profesjonalnym warsztacie. Urządzenia pneumatyczne mają niewielkie wymiary, są bardzo poręczne i dużo lżejsze od swoich elektrycznych odpowiedników. Nie ma tu akumulatorów, więc ta waga automatycznie spada. A trzeba pamiętać, że mniejsze zmęczenie równa się większa wydajność pracy.

Prosta budowa i bezpieczne działanie

Ponieważ brak jest w nich części elektrycznych, narzędzie pneumatyczne uważane są za jedne z najbezpieczniejszych. Ich działanie opiera się o siłę sprężonego powietrza, które przechodzi bezpośrednio do urządzenia przez przewody. Nie ma iskrzenia, więc nie ma ryzyka pożaru. Ten fakt wpływa także na możliwość użytkowania narzędzi tego typu przy niesprzyjającej pogodzie, np. podczas deszczu lub w wilgotnym środowisku.

Ponadto dużą zaletą narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem jest prosta konstrukcja, dzięki której sprzęt jest mało awaryjny, a ewentualne uszkodzone elementy można szybko wymienić. Jej sercem jest silnik napędowy zamontowany na wrzeciono. Jest tu także zawór odpowiedzialny za otwieranie lub zamykaniu dopływu powietrza, co powoduje włączenie lub wyłączenie pracy urządzenia. Ta prostota budowy ma duży wpływ na to, iż urządzenia pneumatyczną są, w porównaniu do swoich odpowiedników na prąd, bardzo solidne, szybkie i mają długą żywotność.

Wysokiej jakości narzędzia pneumatyczne kupisz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-narzedzia-pneumatyczne-c-1452_3519.html

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d