Przygotowanie naszego ogrodu do zimy?

Podziel się:
Każdy miłośnik ogrodu wie, że mając własny kawałek ziemi nie można się nudzić właściwie przez cały rok. Jesienią przygotowujemy się na opady śniegu oraz przymrozki, które mogą nadejść w każdej chwili.

Fot. StihlFot. Stihl
O tej porze roku skupiamy się na pracach porządkowych i przygotowaniu drewna opałowego na kolejny sezon grzewczy. Niezależnie od tego, jak bardzo lubimy lub nie lubimy tych zajęć, możemy je sobie znacznie ułatwić.

Praca szybka i przyjemna

Chyba nikt nie lubi zimy bez śniegu, ale kiedy już świat pokryje się białym puchem, właściciele posesji zaczynają narzekać na dodatkowe obowiązki. Odśnieżanie chodnika czy alejek ogrodowych rzeczywiście może być gehenną, jeśli posługujemy się tradycyjnymi narzędziami takimi jak miotła czy łopata. Na codzienne wykonywanie tego typu mozolnej pracy szkoda czasu. Rano wszyscy domownicy śpieszą się do swoich obowiązków i nikomu nie w głowie usuwanie śniegu z podjazdu. Wieczorem, kiedy mrok zapada wcześnie, najchętniej spędzamy czas w ciepłym domu z najbliższymi. Dlatego już na początku kolejnego sezonu warto zaopatrzyć się w urządzenie, które sprawi, że usuwanie liści i świeżego śniegu stanie się znacznie prostsze i szybsze – dmuchawę. Taka, która sprawdzi się najlepiej, powinna być lekka, cicha i intuicyjna w obsłudze. Jeśli jest wyposażona w rurę wylotową o regulowanej długości, będą mogły jej używać osoby różnego wzrostu.

Fot. StihlFot. Stihl

Odśnieżanie na dużych terenach

Właściciele lub zarządcy dużych posesji powinni być wyposażeni w sprzęty, które pomogą im w utrzymaniu porządku na terenie, za który odpowiadają. Nie mogą polegać tylko na sile własnych mięśni. Urządzenia, o których mowa, nie należą do tanich, warto więc wybierać narzędzia wielofunkcyjne, które sprawdzą się przez większą część roku, a przy okazji znacznie ułatwią pracę. Jednym z nich może być nowoczesna kosiarka samojezdna. Latem będziemy regularnie z niej korzystać przycinając połacie trawników, a dzięki dodatkowemu wyposażeniu nie damy jej odpocząć również późną jesienią i zimą.

Gdzie drzew nie rąbią

Długie, zimowe wieczory, kiedy wcześnie zapada zmrok i pojawiają się przymrozki, najprzyjemniej jest spędzać przy kominku. Przygotowanie drewna opałowego na cały sezon jest nie lada przedsięwzięciem, ale można znacznie ułatwić sobie to zadanie dysponując odpowiednim sprzętem. Wśród dostępnych na rynku pilarek są modele przeznaczone zarówno dla ogrodników amatorów, jak i osób o większych wymaganiach – rolników, sadowników, plantatorów itp. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto zapoznać się z właściwościami i specyfikacją techniczną urządzeń.
REKLAMA:

Dobra pilarka do drewna powinna przede wszystkim zapewniać bezpieczne użytkowanie. Jego gwarancją jest na przykład dodatkowy hamulec umożliwiający błyskawiczne wyłączenie sprzętu. Kolejna ważna cecha to wygoda – pilarka nie powinna być zbyt ciężka, aby można było nią sprawnie pracować. W praktyce oznacza to, że może ważyć około 4-5 kg nie licząc paliwa, prowadnicy i piły łańcuchowej. Duże znaczenie ma również intuicyjna obsługa, niski stopień wibracji albo dodatkowe elementy wyposażenia takie jak napinacz piły łańcuchowej usprawniający jej wymianę lub mechanizm ułatwiający rozruch. I kolejna ważna rzecz, czyli koszty paliwa.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Stihl
#czytelnia #narzedzie #ogrody #w ogrod #do prace_reczne #stihl #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: