Co się bardziej opłaca kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła?

Podziel się:
Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę podczas projektowania systemu grzewczego, jest jego ekonomiczność. W tym kontekście często zestawia się ze sobą kotły kondensacyjne i pompy ciepła jako przykłady efektywnych urządzeń grzewczych. Ile kosztuje energia przez nie wyprodukowana? Jaki efekt przynosi ich współpraca? Odpowiedzi znajdziesz w poniższej infografice.

Fot. VaillantFot. Vaillant
Rosnące ceny paliw i coraz bardziej surowe przepisy antysmogowe sprawiają, że wzrasta zainteresowanie bardziej efektywnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. Przyszłością konwencjonalnych technik grzewczych jest rozwój technologii kondensacyjnej, natomiast pompy ciepła to rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby korzystać z energii pozyskiwanej w większości z odnawialnych źródeł energii.

Fot. VaillantFot. Vaillant

Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie grzewcze?

Odpowiedź na pytanie: „Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła?” nie jest jednoznaczna. Stojąc przed wyborem pomiędzy kotłem a pompą, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby inwestora. Warto wybrać kilka czynników, które są najistotniejsze dla budującego i w ten sposób porównać urządzenia. Eksperci marki Vaillant, producenta kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła, zwracają uwagę na najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę:

Koszty

Kocioł kondensacyjny to urządzenie tańsze niż pompa ciepła. Jest natomiast droższe w eksploatacji w związku z wykorzystywaniem konwencjonalnych paliw. Inwestycja w pompę ciepła wymaga większych nakładów finansowych, daje jednak większą niezależność od cen paliw (zwłaszcza, gdy połączymy ją z instalacją fotowoltaiczną).

Łatwość montażu

Instalacja kotła kondensacyjnego jest prostsza od montażu pompy ciepła. Warto natomiast pamiętać o powietrznych pompach ciepła, które nie wymagają skomplikowanych prac w gruncie.

Ekologia

Choć kocioł kondensacyjny z niemal stuprocentową efektywnością wykorzystuje spalane paliwo i emituje znacznie mniej zanieczyszczeń niż tradycyjne tego typu urządzenia, to pompa ciepła czerpiąc energię z ziemi, wód gruntowych czy powietrza, jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Tylko 25% energii produkowanej przez pompy pochodzi z prądu, wytwarzanego ze źródeł konwencjonalnych.

Działanie kotła i pompy nie wyklucza się wzajemnie – urządzenia te mogą współpracować w ramach układu hybrydowego. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne – w urządzeniach system triVAI automatycznie wybiera urządzenie, którego eksploatacja jest tańsza w danym momencie.
REKLAMA:

Współpraca kotła i pompy to również gwarancja bezpieczeństwa dla domowników, dzięki ciągłości działania systemu, w którym jedno z urządzeń zawsze jest aktywne. Więcej informacji na temat możliwości działania układu hybrydowego znajdziesz w poniższej infografice.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Vaillant
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #pompa_ciepla #vaillant #kociol #Ogrzewanie - ogólnie

Więcej tematów: