newsletter reklama projekty domów forum
środa 27 stycznia 2021
29.06.2018r...

Czym kierować się wybierając markizy?

Markizy montowane są po to, aby latem móc jeszcze więcej czasu spędzić na balkonie lub na tarasie nawet w bardzo słoneczne dni. Upragniony cień, który zyskujemy dzięki markizom, to coś, o czym marzy każdy. Jednak markizy mogą być nie tylko funkcjonalne, ale przy okazji też spełniać funkcję dekoracyjną domu, balkonu oraz ogrodu. Aby tak się stało, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym wybierzesz odpowiednie markizy dla siebie.
Fot. Sukces Technology Group
Fot. Sukces Technology Group

Czym są markizy?

Większość osób już zdaje sobie sprawę, czym są i jak wyglądają markizy, jednak dla pewności warto wyjaśnić tę kwestię. Markizy składają się z rury nawojowej, belki mocującej oraz tkaniny, która w słoneczne dni daje nam upragniony cień. Dzięki specjalnej belce możemy przytwierdzić markizę, np. do ściany domu. Zazwyczaj montuje się je na balkonach lub przy tarasach. Warto zdawać sobie sprawę, czym różnią się markizy od dachu. Główną różnicą jest przede wszystkim możliwość złożenia markizy, a następnie rozłożenia jej, kiedy najdzie nas ochota.

Na co zwracać uwagę przy wyborze markizy?

Istnieje kilka cech, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania markizy, zaliczamy do nich:

- trwałość tkaniny,
- dodatkowy napęd — jeśli Twój egzemplarz nie posiada napędu, który umożliwia kontrolę nad markizą, możesz zakupić taki element na stronie internetowej https://sukcesgroup.pl/,
- solidną konstrukcję,
- dopasowany wygląd do stylu domu, ogródka, czy balkonu,
- kolor tkaniny, który również powinien być dostosowany do koloru domu,
- przeznaczenie markizy, czyli gdzie będzie ona montowana,
- kąt nachylenia markizy,
- wyposażenie w kasetę, półkasetę lub też wybranie opcji, w której nie ma w ogóle kasety. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że modele z kasetą zapewniają właśnie możliwość pełnego schowania markizy w specjalnej kasecie. Z kolei modele z półkasetą to nic innego jak po prostu daszki osłaniające rurę nawojową wybraną tkaniną. Markizy, które nie posiadają kasety, są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, jednak przy okazji są też najmniej trwałe i nieporęczne.
--
REKLAMA:
--
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie tego rozwiązania jedynie wtedy, gdy zamierzamy zdemontować markizę po okresie letnim lub w razie gwałtownych rozładowań atmosferycznych.

Odporność na podmuchy wiatru

Oprócz wyżej wymienionych cech koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, czy markiza jest odporna na podmuchy wiatru. Dlatego też, jeśli chcesz wydać rozsądnie pieniądze, koniecznie zwróć uwagę na to, czy markiza posiada odpowiedni certyfikat. Koniecznie zrezygnuj z zakupu markizy, która nie posiada takiego potwierdzenia. Często można spotkać się z następującymi klasyfikacjami markiz:
- klasa pierwsza — to najniższa klasa, która mówi, iż markiza jest w stanie wytrzymać wiatr, który wieje z prędkością 5,5-7,9 m/s,
- klasa trzecia — to najwyższa z dostępnych klas, która gwarantuje, iż markiza będzie w stanie przezwyciężyć nawet wiatr o sile 10,8-13,8 m/s. Dla zobrazowania bardziej, jaka to siła wiatru, to warto wiedzieć, iż potrafi on zdmuchnąć przytwierdzone parasole ogrodowe.

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d