Relacja z targów Light+Builiding

Podziel się:
W raporcie po zakończeniu Light+Builiding, największych targów rynku oświetlenia i automatyki budynkowej, kolejny już raz z rzędu odnotowano wzrost frekwencji – zarówno pod względem liczby wystawców, jak zwiedzających. O dobrej kondycji branży i wyśmienitych nastrojach działających w jej ramach podmiotów świadczą także wypowiedzi uczestników wydarzenia.

Fot. TriluxFot. TriluxFot. TriluxFot. Trilux
Jedno z najważniejszych miejsc spotkań branży innowacji budowlanych i oświetleniowych – tak o targach Light+Building mówią sami organizatorzy. Gdy spojrzymy na dane dotyczące liczby i krajów pochodzenia wystawców i gości, okazuje się, że nie ma w tym ani krzty przesady. W dniach 18-23 marca w halach we Frankfurcie nad Menem swoje stoiska rozmieściło i prezentowało na nich innowacyjne produkty 2 714 firm z 55 krajów. Z intencją odkrycia nowości, zidentyfikowania trendów i poznania najciekawszych rozwiązań odwiedziło je łącznie ponad 220 tys. gości ze 177 krajów. – W toku targów zaprezentowano mnóstwo innowacji. Wystawcy, partnerzy i zwiedzający wyrażali się o wydarzeniu bardzo pozytywnie, a dobra atmosfera była odczuwalna we wszystkich halach targowych. Nie można oprzeć się wrażeniu, że hossa w tym sektorze trwa i będzie trwać – komentuje podsumowując targi Wolfgang Marzin, Prezes i CEO Messe Frankfurt, gospodarza imprezy.

Względem poprzedniej edycji, liczba wystawców zwiększyła się o 88 firm (z 2626 do 2714), zaś gości o niemal 4 000 (z 216 610 do około 220 tys.). Choć procentowo wzrosty są niewielkie, zwyżki odnotowano kolejny raz z rzędu. Podobna sytuacja miała miejsce jeśli chodzi o odsetek międzynarodowych gości. W 2018 r. spoza Niemiec przyjechało na targi 70 proc. wystawców i 52 proc. gości (odpowiednio o 3 i 3 pp. niż w 2016). Na liście krajów pochodzenia dominowały Chiny, Włochy, Holandia, Francja, Zjednoczone Królestwo, Szwajcaria, Belgia. Istotne wzrosty odnotowano jeśli chodzi o liczbę gości z Rosji, Indii, Finlandii, Korei, Ukrainy, Kazachstanu, Angoli i Namibii. – W tym roku na stoisku Grupy TRILUX każdego dnia obecny był przedstawiciel z TRILUX Polska Sp. z o.o.– mówi Arkadiusz Lewenko, członek zarządu TRILUX Polska. – Jest to w naszej ocenie uzasadnione ze względu na zmianę zachowań klientów. Chętniej biorą udział w wydarzeniach poza granicami naszego kraju, chcąc mieć możliwie szeroki przegląd ofert dostępnych na europejskim i światowym rynku – tłumaczy. Szczególnym zainteresowaniem gości odwiedzających stoiska cieszyły się produkty rekomendowane przez jury nagrody Design Plus.
REKLAMA:

Spośród prezentowanych na targach produktów zgłoszonych przez wystawców jury wybrało 39, z których dodatkowo wyłoniono 5 i uhonorowano je tytułem „Best of Design Plus 2018”. Na to szczególne wyróżnienie zasłużyły według ekspertów:
- Jedna z opraw z kolekcji składającej się na „świetlny alfabet”, w którym diodowe moduły tworzą czcionkę i pozwalają budować ze światła dowolne komunikaty werbalne;
- Pierwsza oprawa biurkowa z bezpośrednią i pośrednią emisją światła, zapewniająca oświetlenie zgodne z normami dla stanowisk roboczych z monitorem - przy zachowaniu pełnej mobilności oraz możliwością ustawienia dostosowanych do indywidualnych preferencji parametrów światła;
- Minimalistyczny i designerski interkom w formie umieszczonego na pionowej powierzchni okręgu, komunikujący się z gośćmi zgodnie z dyspozycjami gospodarza i wpuszczający domowników rozpoznając sparowane przy pomocy technologii RFID urządzenia;
- Oprawa wisząca w formie eliptycznego, miękkiego kształtu wypromieniowującego światło, spoczywającego w skrywającej przewody metalowej siatce;
- System bezpieczeństwa z intuicyjnym interfejsem w formie panelu zredukowanego do płaskiego prostokąta z dotykowym ekranem.

Wyróżnione nagrodą Best of Design Plus 2018 rozwiązanie oświetleniowe Bicult LED ucieleśnia najbardziej popularne dziś tendencje w tworzeniu otoczenia pracy sprzyjającego kreowaniu idei oraz ich swobodnej wymianie – mówi Arkadiusz Lewenko, dyrektor zarządzający TRILUX Polska.

Biura przyszłości będą pozwalać na indywidualizację parametrów stanowiska pracy w zależności od preferencji użytkownika, gwarantując przy tym pełną mobilność obrębie określonej przestrzeni tak, by móc dowolnie rearanżować ją na potrzeby kolejnych projektów. W pełni przenośna oprawa, gwarantująca odpowiednie dla pracy na komputerze warunki oświetleniowe wszędzie, gdzie się ją ustawi, to krok ku realizacji tych założeń – tłumaczy przedstawiciel przedsiębiorstwa, które stworzyło pierwszą oprawę biurkową z bezpośrednią i pośrednią emisją światła. - Na tegorocznych targach Light + Building udało się wyraźnie zarysować rolę, jaką mają do odegrania połączone w inteligentne systemy urządzenia w budynkach mieszkalnych, publicznych i komercyjnych. Poprawa bezpieczeństwa, wygody użytkowników i efektywności energetycznej dzięki cyfryzacji to tylko część potencjału tych rozwiązań. Możemy spodziewać się, że w efekcie ich wdrażania powstaną także zupełnie nowe usługi i modele biznesowe – mówi Michael Ziesemer, prezydent ZVEI (Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie – niem.)

Centralny Związek Elektrotechniki i Przemysłu Elektronicznego). Entuzjazm wystawców znalazł wymierne odzwierciedlenie w prowadzonym wśród nich badaniu opinii. Dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców biorących udział w Light + Building pozytywnie ocenia perspektywy funkcjonowania w branży. Czy sytuacja rozwinie się po ich myśli? Kolejna okazja, by zapytać ich o to w podobnych warunkach już za dwa lata. Następne targi L+B odbędą się we Frankfurcie nad Menem w dniach 8 - 13 marca 2020.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Trilux
#wiadomości #targi #wnetrza #oswietlenie #trilux

Więcej tematów: