Polska Pasterska Chata z Oscarem designu

Podziel się:
Polska pracownia projektowania architektury i wnętrz zdobyła Red Dot Award! Najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie wzornictwa trafi do rąk projektantów za Pasterską Chatę – dom położony nad Jeziorem Czorsztyńskim na południu Polski. Jego autorska koncepcja powstała i została w całości zrealizowana w ramach Grupy Projektowej HOLA, założonej przez Monikę i Adama Bronikowskich.

Fot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola Design
To już oficjalna informacja: w tym roku najważniejsza nagroda w świecie designu, czyli Red Dot Award, trafi do polskiej pracowni projektowej HOLA Design. Prestiżową „czerwoną kropkę” w kategorii Product Design otrzyma Pasterska Chata – kompleksowa realizacja architektoniczno-wnętrzarska, która powstała w ramach Grupy Projektowej HOLA.

Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Pracownia Hola DesignMonika i Adam Bronikowscy. Fot. Pracownia Hola DesignPasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej – ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką – komentują Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.

Fot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola Design
Fot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola DesignFot. Pracownia Hola Design

Pasterska Chata

Nagrodzony Red Dotem projekt to górska chata położona na malowniczym półwyspie Stylchyn. Dom zlokalizowany jest w miejscu o niezwykłej historii – w sąsiedztwie uratowanych przed zalaniem, zabytkowych drewnianych willi, zagród i murowanych piwniczek ze spichlerzami, pochodzących z drugiej połowy XIX i początku XX wieku, z zapierającym dech widokiem na jezioro oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Zarówno jej bryła, jak i wnętrza stanowią unikalną interpretację tradycyjnej architektury tego regionu Polski. Głównym materiałem zastosowanym w całości projektu jest drewno. Dach oraz fasada budynku zostały pokryte wiórem osikowym. Drewniane drzwi wejściowe udekorowano ornamentem nawiązującym do lokalnej tradycji. Ten motyw został powtórzony wielokrotnie wewnątrz – na drzwiach, meblach czy schodach. Ścianę kuchni zdobi wycięty w stalowej płycie znak kwiatu życia – lokalny symbol ludowy. W projekcie nie tylko oparto się na lokalnej tradycji, ale też lokalnych materiałach, m.in. na sufitach i ścianach położono postarzane drewniane deski. Niemal wszystkie meble to autorskie projekty architektów. Całość stanowi intrygującą grę motywów z przeszłości i współczesnych rozwiązań technologicznych.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pracownia Hola Design
#wiadomości #architektura #nagrody #projekty #wnetrza

Więcej tematów: