Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń wokół domu?

Podziel się:
Chodnik, schody, taras, balkon… Te miejsca lada dzień zmienią się w chytrze zasadzoną przez naturę pułapkę. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie zakładania gipsowych opatrunków i dłuższego zwolnienia z pracy, upewnij się, że otoczenie twojego domu jest bezpieczne i antypoślizgowe. Powrót z zimowego spaceru w mokrych, zabłoconych lub zaśnieżonych butach, może skończyć się tragicznym w skutkach upadkiem. Podczas gdy w przestrzeni publicznej o chodniki i place dbają samorządy, o otoczenie swojego domu musisz zadbać sam. Jak to zrobić?

Fot. DasagFot. Dasag

Antypoślizgowość – czy można jej ufać?

Jeśli dopiero organizujesz przestrzeń wokół domu, starannie przyjrzyj się materiałom, które planujesz wykorzystać. Chodnik, podjazd dla samochodu, schody do domu, ganek, taras, balkon – to wszystko nieodłączne elementy użytecznego gospodarstwa. Na pewno chcesz, by przede wszystkim pięknie wyglądały i wkomponowały się w całość. Spośród eleganckich produktów możesz wybrać beton szlachetny, bruk klinkierowy, kamień lub płyty ceramiczne. Większość z tych produktów oznaczona jest jako „antypoślizgowe”. Podczas użytkowania może jednak okazać się, że wiele im brakuje, by zasłużyć na takie określenie…

- Wybierając płyty chodnikowe, pokrycie schodów czy tarasu, warto wiedzieć, że antypoślizgowość jest parametrem, który może mieć różną wartość. Polskie prawo zobowiązuje producentów do zapewnienia antypoślizgowości, lecz nie definiuje jej minimalnej wartości. W efekcie, schody czy chodnik mogą być antypoślizgowe w teorii, a w praktyce stanowić zagrożenie dla mieszkańców – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag, producenta płyt z betonu szlachetnego.
REKLAMA:

Sposoby na zwiększenie antypoślizgowości

Posypywanie solą to najpopularniejszy sposób na zapewnienie sobie bezpiecznego podłoża podczas niskich temperatur. Może on jednak uszkadzać materiał i wpływać na jego żywotność. Choć dobra wycieraczka do butów i zapas piasku do posypywania pokrytego lodem podjazdu to wciąż zimowy must have, zwróć uwagę na nowe rozwiązania dostępne na rynku.

By zabezpieczyć schody (nie tylko zimą, ale też na wypadek ulewnego letniego deszczu), można użyć specjalistycznych impregnatów, które zwiększą antypoślizgowość i zadbają o materiał, z którego wykonana jest powierzchnia. Można wykorzystać także ze specjalnych gumowych nakładek lub taśm antypoślizgowych. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, warto natomiast zainwestować w antypoślizgowe maty, którym można przykryć śliską powierzchnię schodów i ganku.
Mieszkańcom najbardziej zaśnieżonych zakątków Polski przyda się innowacyjny sposób na dodatkowe podwyższenie antypoślizgowości – zastosowanie gumowych wkładek w płytach betonowych. - Wkładki są umieszczane w specjalnych wyżłobieniach, które powstają w schodach jeszcze na etapie produkcji przed ostatecznym szlifowaniem betonu. To gumowe paski wystające zaledwie kilka milimetrów nad poziom stopnia. -mówi ekspert firmy Probet-Dasag i dodaje: - Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wymiany gumowych wkładek. Choć są bardzo wytrzymałe, to taka potrzeba może się pojawić po kilku lub kilkunastu latach.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dasag
#czytelnia #do ochrona #ogrody #plyty #w ogrod #na taras #na balkon #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: