Styropian - rodzaje, właściwości, zastosowanie

Podziel się:
Każdy zna lekki biały materiał, na który składa się mnóstwo kulek o miękkiej i elastycznej strukturze. Nawet ci, którzy nie mają styczności bezpośredniej ze styropianem, wiedzą jak on wygląda oraz mniej więcej – do czego służy.

Fot. EACTIVEFot. EACTIVE
Jest to bardzo lekki materiał, trwały oraz bardzo atrakcyjny cenowo. Jego dużą zaletą jest łatwość w montażu, obróbce oraz doskonała izolacja cieplna. Co najważniejsze, nie jest on toksyczny dla otoczenia oraz nieszkodliwy dla zdrowia. Wytrzymałość styropianu jest bardzo imponująca, ponieważ jeśli zostanie on odpowiednio położony, to swoich właściwości, nie traci on w całym czasie użytkowania. Jego zaleta jest również fakt, ze nie atakują go grzyby, algi oraz jest odporny na gnicie.

Co może styropian zniszczyć?

Po pierwsze, promieniowanie UV. Jeśli narażone są one na światło słoneczne, to pojawia się na nich żółty kolor i zaczynają się pylić. Nie oznacza to jednak, że taka płytę trzeba wyrzucić. Wystarczy ją dobrze oszlifować i można bez problemu używać, gdyż nie traci ona swoich właściwości. Kolejnymi elementami, które niszczą styropian są rozpuszczalniki. Można z nich wyróżnić takie rozpuszczalniki jak: aceton, ksylen czy benzyna lakowa. Powodują one niszczenie płyty, mięknięcie oraz całkowite rozpuszczenie. Ostatnim czynnikiem jest zbyt długi czas leżakowania płyty styropianowej. Jest to tzw. Materiał samogasnący – w budownictwie używany jest tylko taki rodzaj styropianu.

Jak powstaje styropian?

Styropian to polistyren ekspandowany. Co ciekawe, składa się on z powietrza, aż w 98%. Powietrze to świetny izolator cieplny, dlatego używane jest ono przy produkcji styropianu wraz z polistyrenem, który stanowi 2% styropianu. Mimo iż stosunek powietrza do reszty materiału wydaję się niemożliwy, to proces jest łatwy i zrozumiały. Aby stworzyć styropian, podgrzewane są granulki polistyrenu. Następnie są one spieniane. W czasie spieniania dochodzi do zwiększenie objętości masy do kilkudziesięciu razy. Następnym krokiem jest ukształtowanie masy w bloki, cięcie oraz sezonowanie.

Jak sprawdzić czy styropian jest dobrej jakości?

Według ekspertów z http://www.knauf-industries.pl/, ogromne znaczenie dla jakości przyszłego materiału, ma jego właściwe sezonowanie. Proces ten, zapewnia wymiarową stabilność styropianowi. Jeżeli dom zostanie ocieplony płytami, które nie były w prawidłowy sposób sezonowane lub wcale, wtedy będą tworzyć się mostki cieplne, a styropian odkształcać. Znacznie obniży to jakość ocieplenia. Pojawia się jednak pytanie, jak odróżnić dobrej jakości styropian od tego kiepskiego? Trzeba zwrócić uwagę na trzy najważniejsze kwestie. Pierwsza to oryginalne opakowanie. Druga to obecność znaku CE na wyrobie – jest to potwierdzenie, że produkt jest zgodny z normą techniczną. Ostatnią kwestia jest producent. Powinien on należeć do Stowarzyszenia Producentów Styropianu. 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#izolacje #materiały dociepleniowe #styropian #ściany #obud #docieplanie #poradnik #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: