Zjawisko parowania szyb w oknach

Podziel się:
W okresie jesienno-zimowym możemy się spotkać ze zjawiskiem parowania szyb w oknach. Niektórzy obawiają się, że może to być wada konstrukcyjna okna, jednak niekoniecznie musi tak być.

Fot. DomelFot. DomelOsiadająca się para wodna jest naturalnym zjawiskiem. Gdy na podwórku robi się zimno niechętnie wietrzymy pomieszczenia poprzez otwieranie okien. Jednak prace domowe takie jak: gotowanie, pranie czy gorąca kąpiel podnoszą wilgotność powietrza. Również duża różnica temperatur miedzy wnętrzem mieszkania a temperaturą na zewnątrz może być przyczyną parowania szyb.

Aby uniknąć parowania szyb warto zadbać o odpowiednią wentylację. Należy sprawdzić czy wszystkie otwory wentylacyjne są udrożnione. Na rynku stolarki okiennej pojawia się coraz więcej udogodnień usprawniających wentylację miedzy innymi nawiewniki, które w zależności od potrzeby można otworzyć lub zamknąć. Okna mogą być wyposażone dodatkowo w okucia okienne z systemem mikrowentylacji lub system okuć z możliwością odstawienia skrzydła od ramy na około 6 mm. Takie metody pozwolą na efektywne wietrzenie mieszkania bez nadmiernego wyziębienia, czego skutki odczujemy zwłaszcza w siarczyste mrozy. Na rynku dostępne są również pochłaniacze wilgoci, jednak muszą być umieszczone tak aby była zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza.
REKLAMA:

Wiosną oraz jesienią możemy zaobserwować parę wodną po zewnętrznej stronie okna. Przyczyną są duże różnice temperatur między dniem a nocą oraz nadmierne zawilgocenie powietrza. Jest to naturalne zjawisko fizyczne, które zależy od wielu czynników. Jeżeli parowanie nastąpi wewnątrz pakietu szybowego należy zgłosić się po pomoc do fachowców, ponieważ może to oznaczać rozszczelnienie pakietu szybowego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Domel
#okna #czytelnia #okno #do wentylowanie #okna i drzwi #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: