newsletter reklama projekty domów forum
piątek 22 października 2021
14.07.2017r...

W jaki sposób parawan zwiększa komfort kąpieli?

Według raportu Homebook z 2015 roku, 36% osób ma w łazience wannę, 32% kabinę, zaś pozostałe 32% - i jedno, i drugie. Może wydawać się więc, że zwolenników długich, relaksujących kąpieli jest nieco więcej niż fanów praktycznego, szybkiego prysznica. Wniosek taki nie konieczne jest jednak uzasadniony – nowoczesne parawany pozwalają na korzystanie z natrysku również w wannie – z zachowaniem jej wszystkich zalet, wygodnie i bez ryzyka rozchlapywania wody. Rynkowa oferta tego typu wyposażenia jest szeroka. Radzimy, na jakie właściwości zwrócić uwagę, dobierając optymalne rozwiązanie.
Fot. Aquaform
Fot. Aquaform
Fot. Aquaform
Fot. Aquaform

Kwestią podstawową dla podjęcia decyzji o kupnie określonego wyposażenia łazienkowego powinno być zawsze bezpieczeństwo jego eksploatacji. W przypadku parawanów nawannowych kluczowe znaczenia ma surowiec, z którego są one wykonane. – Wykorzystywane przez renomowanych producentów szkło hartowane wyróżnia się odpornością na zmiany temperatur do 200°C oraz 5-6 krotnie większą wytrzymałością na zginanie i uderzenia niż materiał bez wzmocnienia – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Dodatkową zaletą szkła bezpiecznego wysokiej jakości jest fakt, że w przypadku rozbicia rozsypuje się na bardzo wiele elementów o niegrożących skaleczeniem nieostrych krawędziach – tłumaczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producenci mają obowiązek opisać kabiny prysznicowe i parawany nazwą zakładu oraz numerem normy, według której zostały one wytworzone i przetestowane. Warto upewnić się, że produkt, który zamierzamy kupić oznaczono jako zgodny z PN-EN 12150-1:2015-11.

Dopasowane do uwarunkowań pomieszczenia, nowoczesne rozwiązania montażowe mają znaczenie nie tylko dla sprawności procesu instalacji, ale także bezproblemowej eksploatacji wanny i parawanu. Szczególnie, jeśli mieszkamy w budynku, w którym krzywizna murów może utrudnić precyzyjne połączenie elementów, warto zwrócić uwagę, czy producent dołącza do wyposażenia profil w kształcie litery U. Tego rodzaju regulowana szyna pozwala zamontować parawan tak, by jego krawędź idealnie przylegała do ściany.
--
REKLAMA:
--
W przypadku małej łazienki oraz w sytuacji, gdy wanna jest wykorzystywana do wielu różnych zastosowań – jak kąpiel, prysznic, napełnianie wiadra podczas sprzątania czy mycie dziecka i zwierząt domowych – polecane są składane rozwiązania w formie harmonijki. Gwarantują one oszczędność miejsca i wielofunkcyjność z zachowaniem wszystkich zalet parawanów. Te o konstrukcji umożliwiającej obrót ścianek o 360°, umożliwiają dodatkowo dopasowanie kształtu nawet do najbardziej wyszukanych wanien.

Istnieje grupa usprawnień, których dopilnowanie już na etapie kupna zwiększa szansę na długotrwałe, bezproblemowe i przyjemne użytkowanie. Warto zwrócić uwagę na przykład na surowiec, z którego wykonane są uszczelki. Te z elastomerów są trwalsze niż stosowany tradycyjnie silikon. – Elastomerowe uszczelki charakteryzują się wysokim wskaźnikiem szczelności i ponadprzeciętną żywotnością – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na zanieczyszczenia w dużo większym stopniu niż konwencjonalne rozwiązania, dzięki czemu ich wymiana nie jest konieczna przez długie lata - dodaje. Wybierając parawan, warto także zwrócić uwagę na obecność zawiasu podnoszącego. Podczas otwierania i wszelkich pozycji przegrody chroni on przed uszkodzeniami i nadmiernym zużyciem zarówno wannę, jak i uszczelki.

Z punktu widzenia łatwości zachowania czystości znaczenie ma natomiast pokrycie tafli powłoką DP active. Tworzące ją polimery wypełniają mikroszczeliny i wszelkie chropowatości na powierzchni szkła, ograniczając powstawanie uciążliwych osadów. Dodatkowo, ze względu na właściwości hydrofobowe, odpychają wodę, minimalizując tworzenie się nieestetycznych zacieków.

Prócz eliminowania kłopotów związanych z rozchlapywaniem się wody, parawany mogą pełnić także funkcję ochrony przed wzrokiem niepowołanych osób. Odpowiedzią na potrzebę zachowania w kąpieli dyskrecji i intymności są warianty wykonane ze szkła satinato lub matowej pleksy. Materiały te nie są w pełnie transparentne, zapewniają więc komfort kąpieli niezależnie od liczby lokatorów i stopnia ich zażyłości.

źródło: Aquaform

Artykuły podobne:

d