Kotły na pellet i energooszczędne kominy

Podziel się:
W dobie szybujących cen energii elektrycznej i gazu, nieustannie poszukujemy tańszych rozwiązań grzewczych. Kotły na paliwa biogeniczne charakteryzuje coraz wyższa - sięgająca 89% - sprawność. Automatyzacja pracy kotłów pelletowych sprawia z kolei, , że są one nie tylko ekonomiczne, ale także bardzo wygodne w użytkowaniu. Wymagają bowiem obsługi raz na 5-7 dni.

Grunt to dobry kocioł

Nowoczesne kotły na pellet są wyposażone w zewnętrzne zasobniki na paliwo, których pojemność pozwala na długi okres pracy pomiędzy załadunkami. Ich budowa zapewnia natomiast łatwość załadunku. Oszczędzamy więc czas, który musielibyśmy poświęcić na dozór pieca. W kotłach nowej generacji są też samoczyszczące się palniki i automatyka sterująca, a także wymienniki zapewniające maksymalny odbiór ciepła podczas procesu spalania. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że warto rozważyć ich zakup do nowego domu, a także przy modernizacji kotłowni.

Ekologiczne i ekonomiczne paliwo

Pellet jest ekologicznym paliwem odnawialnym, które powstaje wyłącznie z naturalnych surowców, takich jak trociny i odpady drzewne. Są one prasowane pod wysokim ciśnieniem bez jakichkolwiek środków chemicznych. Gotowe paliwo jest więc w pełni ekologiczne. Cechą charakterystyczną biomasy jest zerowy bilans CO2 i niska emisja szkodliwych dla środowiska substancji. Pellet ma postać granulatu i nie jest wymagający w zakresie magazynowania. Łatwo się go transportuje i przechowuje, ponieważ jest oferowany zwykle w kilkunasto kilogramowych workach. Charakteryzuje się też niską zawartością popiołu. Część pozostałości można z powodzeniem wykorzystywać do nawożenia przydomowego ogródka. Jest rozwiązaniem tanim i czystym.
REKLAMA:

Komin do zadań specjalnych

Podobnie jak w innych urządzeniach grzewczych, w przypadku kotłów na pellet najważniejsze jest dobranie oraz utrzymanie odpowiednich parametrów spalania. – Aby do samego procesu spalania była dostarczana optymalna ilość powietrza (parametr ten fachowo określany jest „współczynnikiem nadmiaru powietrza”), do pieców pelletowych, które do prawidłowej pracy potrzebują powietrza spoza pomieszczenia, z zewnątrz budynku, rekomendujemy system kominowy MK TRIO – mówi Marek Lis, ekspert marki MK Systemy Kominowe. Jest to stalowy komin trójścienny wyposażony w kanał spalinowy, izolację 30 mm i kanał powietrzny, przez który bezpośrednio do urządzenia grzewczego doprowadzane jest powietrze niezbędne do spalania. Taka budowa gwarantuje, że do budynku nie napłynie niekontrolowane, zimne powietrze, przez co system ten doskonale wpisuje się w filozofię energooszczędnego budownictwa.
Komin a ekonomia?

Dobrze dobrany system kominowy przy paliwach stałych, poprzez dopasowanie odpowiedniego przekroju i wysokości generującej odpowiedni ciąg kominowy, umożliwia utrzymanie prawidłowych parametrów spalania, a co za tym idzie ekologią i ekonomię pracy kotła. Ma też niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo domu i jego użytkowników, gdyż zbyt słaby ciąg kominowy, wynikający ze źle dobranego i zestawionego komina, w połączeniu ze złą wentylacją jest najczęstszą przyczyną zaczadzeń w Polsce – mówi Marek Lis. Warto więc inwestować nie tylko w najwyższej jakości urządzenia grzewcze, ale także certyfikowane systemy odprowadzania spalin.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MK Systemy Kominowe
#czytelnia #do energooszczednosc #do ogrzewanie #instalacje #kotly #komin #mk #Kominy - systemy, budowa #Kotły i automatyka

Więcej tematów: