Jak wietrzyć w sezonie grzewczym?

Podziel się:
Najczęstsze dylematy jakie zaczynają się w okresie jesienno - zimowym to: jak ogrzewać mieszkanie, aby panowała w nim komfortowa temperatura, a opłaty nie były zbyt wysokie, oraz jak efektywnie wietrzyć pomieszczenia, nie powodując dużych strat ciepła.

Fot. D+H PolskaFot. D+H Polska
Komfort cieplny, czyli stan, w którym nie jest nam ani za zimno, ani za ciepło, jest trudny do osiągnięcia zwłaszcza zimą, kiedy jesteśmy narażeni na oddziaływanie niskich temperatur. Przyjmuje się, że latem temperatura, w której większość z nas będzie czuła się dobrze, wynosi pomiędzy 24 a 28°C, pod warunkiem że jesteśmy lekko ubrani. Zimą ten zakres się zmienia i oscyluje wokół 20–23°C. Osiągnięcie takiej temperatury w domu wymaga włączenia grzejników zwykle już wtedy, kiedy na zewnątrz jest mniej niż 10°C. Oczywiście wiele zależy od specyfiki domu lub mieszkania, jego nasłonecznienia, termoizolacji, usytuowania w budynku (mieszkanie środkowe lub szczytowe). Równie ważne co ciepło jest świeże powietrze, dlatego nawet w najchłodniejsze dni nie można zapominać o wietrzeniu.

ABC ogrzewania

Efektywne ogrzewanie polega nie tylko na osiąganiu oczekiwanej temperatury pomieszczeń, ale przede wszystkim na takim korzystaniu z dobrodziejstwa grzejników, aby zrównoważyć bilans zysków i strat cieplnych. Najlepiej, jeśli kaloryfery są odsłonięte, co oznacza, że nie tylko nie należy wieszać na nich prania, ale także, przynajmniej w okresie zimowym, powinniśmy zrezygnować z długich firanek i zasłon. W czasie, kiedy jesteśmy w pracy lub szkole, najlepiej, aby ogrzewanie było wyłączone. Po powrocie można wywietrzyć mieszkanie i dopiero wtedy zadbać o podniesienie temperatury do odpowiedniego poziomu. W przypadku dużych mieszkań i domów warto zamykać drzwi do rzadko używanych pokoi, a ogrzewanie włączać tylko tam, gdzie przebywają domownicy.

Fot. D+H PolskaFot. D+H Polska

Szczelne, ale nie zamknięte na cztery spusty

Duży wpływ na nasze odczuwanie temperatury ma szczelność okien. W starych budynkach lub w takich, w których stolarka okienna jest niskiej jakości, zdarza się, że okna nie zapewniają podstawowej izolacji termicznej i do domu dostaje się zimne powietrze. Jeśli wymiana okien nie wchodzi w grę, warto pomyśleć o ich uszczelnieniu. Najlepiej zrobić to jeszcze przed nadejściem zimy. Trzeba jednak pamiętać, że o ile szczelne okna są atutem, o tyle nie powinny być zamknięte przez cały czas. Bez względu na porę roku dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia powinniśmy zadbać o regularną wymianę powietrza.
REKLAMA:

Efektywne wietrzenie

Czy można cieszyć się zdrowym powietrzem w domu bez otwierania okna? Najprostszym, a zarazem najbardziej powszechnym sposobem przewietrzania pomieszczeń jest uchylanie lub otwieranie okien na oścież. Zimą powoduje to jednak szybkie wychłodzenie wnętrza, co z kolei przekłada się na niechęć do wietrzenia. Alternatywą są okna z funkcją mikrowentylacji. Rozszczelnione do kilku milimetrów pozwalają na harmonijną wymianę powietrza – ciepło nie ucieka tak szybko jak w przypadku okien uchylonych czy otwartych na oścież, natomiast do środka dostaje się świeże powietrze. Ostatnio na rynku pojawiło się wiele nowych produktów choćby napęd okuć BDT, który pozwala na wygodną obsługę okien z mikrowentylacją. Napęd ma formę panelu montowanego na ramie okiennej w miejscu klamki. Można go obsługiwać dotykowo lub na odległość – za pośrednictwem pilota. Jest kompatybilny z innymi okuciami, w których uruchamia funkcje otwierania, zamykania i wietrzenia szczelinowego – czasowego oraz cyklicznego. Przewietrzanie odbywa się na całym obwodzie okna poprzez 6-milimetrową szczelinę pomiędzy skrzydłem a ramą. Co istotne, w pozycji wentylacyjnej okno zachowuje właściwości antywłamaniowe w klasie RC2. Oznacza to, że dom może być wentylowany także pod nieobecność domowników. Równie ważne co funkcjonalność są względy estetyczne różne wzory i kolory, które bez trudu wkomponujemy w domową stolarkę okienną.

Fot. D+H PolskaFot. D+H Polska

Złoty środek

Ogrzewanie i wietrzenie to dwa aspekty, które trzeba zrównoważyć w okresie zimowym. Ciepłe, niewentylowane pomieszczenia stanowią idealne środowisko do rozwoju pleśni i innych grzybów, a co za tym idzie – chorób układu oddechowego domowników. Kolejny aspekt przemawiający za regularnym wietrzeniem to nasze samopoczucie – bez wystarczającej ilości tlenu czujemy się zmęczeni, natomiast w wywietrzonych pomieszczeniach lepiej odpoczywamy, pracujemy i śpimy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: D+H Polska
#okna #czytelnia #do wentylowanie #d_h #w okno #naped #okna i drzwi #Automatyka do bram, okien i rolet

Więcej tematów: