Jakie prace budowlane można wykonywać jesienią?

Podziel się:
Ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie” pan Józef Macech podpowiada jakie prace można podejmować na budowie jesienią?

Budowa jest procesem, w wyniku którego na określonym obszarze nieruchomości powstaje obiekt budowlany. Dla uproszczenia przyjmijmy jeden z najczęściej występujących przypadków, jakim jest budowa domu jednorodzinnego.

Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”
Wymaga to pokonanie różnych formalności prawnych, związanych z prawem własności, pozwoleniami na przyłącza mediów, projektowanie, a ostatecznie, na podstawie przygotowanej dokumentacji, dokładne (geodezyjne) wyznaczenie miejsca posadowienia przyszłego budynku. Omówione działania można wykonać w trakcie dowolnej pory roku.
REKLAMA:

Czym wyróżnia się jesień w stosunku do innych pór roku:

1. pojawiają się ujemne temperatury w ciągu doby,
2. skraca się długość dnia z naturalnym oświetleniem,
3. zapowiedź zimy, a więc okresu o najtrudniejszych warunkach budowania.

Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”Tak więc, planując prace budowlane, należy to uwzględnić. Dzisiejsze możliwości techniczne pozwalają na adaptacje do warunków pogodowych i wykonywanie prac budowalnych w różnych porach roku. Niestety, w ślad za tym mogą pojawiać się dodatkowe koszty, jak osłanianie od przymrozków, dogrzewanie, doświetlanie, przyspieszanie prac, aby zdążyć z przykryciem budynku dachem przed zimą.

Aby optymalnie pogodzić prace budowlane, pory roku i koszty, należy proces dobrze zaplanować. Pomaga nam przy tym polska tradycja budowlana. Między innymi wynika z niej, że dobrze jest przed zimą wykonać wszelkie prace przygotowawcze, aż do wykonania posadowienia budynku. Byłoby najlepiej, gdyby wykonane fundamenty dowolnego rozwiązania, były już z izolacją pionową, w niektórych przypadkach częściowo poziomą, a do tego z wyrównanymi wykopami fundamentowymi w wersji końcowej, czyli drenaże, odwodnienia. Odkładanie na wiosnę robót szczegółowych przy izolacjach może wymagać dodatkowego oczyszczenia, a więc wtórne koszty. Tak przygotowane posadowienie budynku przez zimę osiądzie, ułoży się, i mamy cały sezon wiosenno-letnio-jesienny na zasadnicze prace budowlane.

Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”

Jeśli jednak, mimo dobrych planów, wyszło przesunięcie na jesień głównych etapów wznoszenia, jakie należy podjąć działania?

Roboty budowlane, które nie wymagają wiązania i twardnienia cementu, jak montaż dachu, można wykonywać bez ograniczeń. Dla wszystkich pozostałych robót z użyciem cementu należy zapewnić przynajmniej 7-dmio dniowy czas osłony przed temperaturami ujemnymi.Są dostępne na rynku dodatki przeciwmrozowe do betonu. Niestety ich skuteczność to zaledwie kilka oC, (dane dokładne podaje producent na opakowaniu). Przy tym zazwyczaj wpływają na obniżenie parametrów końcowych betonu, jak wytrzymałość, mrozoodporność. Zaleca się unikać stosowania dodatków przeciwmrozowych.

Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”Fot. Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”

Czy są roboty budowlane, które najlepiej wykonywać jesienią?

Tak. Stara tradycja tynkarska mówi, że najlepsze tynki to tynki wrześniowe. Nie ma już szkodliwych upałów, a dom niewykończony do zimy będzie dobrze wysezonowany do innych robót wykończeniowych, jak np. układanie glazury.

Sezonowanie budynku jest bardzo ważne dla jakości wykończenia. W ciągu minimum kilku miesięcy od wzniesienia konstrukcji głównej budynku zachodzą procesy wiązania, osiadania, wysychania i w ślad za tym naturalnego skurczu. Mogą się pojawić spękania, do usunięcia bez problemów przy położeniu glazury lub malowaniu końcowym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Stowarzyszenie Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”
#czytelnia #wygląd zewnętrzny budynków #do budowa #ściany

Więcej tematów: