Komunikacja dachowa

Podziel się:
Na systemie komunikacji dachowej nie warto oszczędzać. Większość osób, które stwierdzają, że jest to niepotrzebny wydatek i rezygnują ze stopni kominiarskich, już przy pierwszej awarii komina bądź anteny przekonuje się, że była w błędzie.

Komunikacja dachowaPoruszanie się po dachu pozbawionym stopni kominiarskich może być zarówno niebezpieczne, jak również powodować uszkodzenia pokrycia dachowego. Cena naprawy dachu lub zamawianie podnośnika, by dostać się do komina, może znacznie przewyższyć koszt komunikacji dachowej. Nie należy też oszczędzać na jakości – gwarantuje ona, że system będzie bezpieczny oraz posłuży nam wiele lat.

Rozmieszczenie

Elementy systemu komunikacji, czyli stopnie i ławy kominiarskie, powinny się znaleźć na każdym dachu. Wprawdzie prawo obliguje do montażu tych akcesoriów jedynie inwestorów budujących dach o spadku połaci powyżej 25% oraz pokrytych materiałami łamliwymi, ale doświadczenie pokazuje, że dobry system komunikacji przydaje się także na mniej pochyłych dachach. Dobrze zaprojektowane stopnie kominiarskie powinny zapewnić możliwość swobodnego dojścia z wyłazu dachowego lub drabiny do tak newralgicznych punktów dachu jak komin czy antena, przy których z kolei powinny znaleźć się ławy kominiarskie. Rozmieszczenie stopni kominiarskich jest ściśle związane z kątem nachylenia dachu – w dachach o małym nachyleniu (do 30˚) zalecany jest montaż stopnia w co drugim rzędzie dachówek. Przy pokryciu stromym należy montować stopień w każdym rzędzie. Stopnie muszą tworzyć „drabinkę” umożliwiającą swobodne poruszanie się po dachu. System komunikacji dachowej powinien znaleźć się w projekcie dachu. W przypadku gotowego dachu konieczna może okazać się częściowa rozbiórka połaci, co wymaga większych nakładów finansowych.

Jakość i bezpieczeństwo – przede wszystkim

Kupując akcesoria dachowe należy wybierać takie, które charakteryzują się wieloletnią trwałością. Warto zwrócić uwagę na wykonanie poszczególnych elementów (grubość profili, szerokość ław i wsporników) oraz zabezpieczenie antykorozyjne. - Oczywiście najbardziej odporne na korozję będą systemy wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, ale ich cena będzie odpowiednio wyższa od standardowych systemów z ocynkowanej i powlekanej stali. Wszystkie elementy powinny spełniać kryteria określone przez Europejską Normę EN516. Zgodność z tą normą powinien potwierdzać znak CE wybijany na poszczególnych elementach systemu – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
REKLAMA:

Stopnie i ławy kominiarskie powinny być ażurowe i posiadać antypoślizgową powierzchnię. Warto wybrać system komunikacji łatwy w montażu oraz gwarantujący najwyższy poziom bezpieczeństwa – najwygodniejsze w montażu będą stopnie nie wymagające stosowania dodatkowej łaty nośnej. Dobrze, jeżeli stopnie kominiarskie wyposażone są w uchwyty umieszczone na zewnątrz lub wewnątrz stopnia, których możemy przytrzymać się w trakcie poruszania się po dachu. Stopnie i ławy mocowane są na różnych rodzajach wsporników w zależności od rodzaju pokrycia dachowego.

Komunikacja dachowa- Do mocowania ław kominiarskich na pokryciu z dachówek ceramicznych lub betonowych stosujemy wspornik ław podklejony od spodu taśmą z pianki, do mocowania stopni na takich pokryciach najlepszy będzie wspornik ze stabilizującą i ochronną stopką z EPDM – radzi Przemysław Skibiński.

Inwestycja na lata

Dobrze zaprojektowana i fachowo wykonania komunikacja dachowa niejednokrotnie posłuży nam do bezpiecznego poruszania się po dachu – nie tylko w czasie wizyty kominiarza, ale również przy drobnych awariach np. z anteną. Z pewnością przyda się też podczas sezonowych przeglądów dachu, które powinniśmy robić przynajmniej raz w roku. Dzięki stopniom i ławom kominiarskim bez trudu dotrzemy w każde miejsce na dachu, a ewentualne naprawy połaci dachowej będą łatwiejsze do wykonania.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: klober
#czytelnia #dachy #akcesoria dachowe #dach #dachowka #klober

Więcej tematów: