Powstało stowarzyszenie dla komfortu ciszy w budynkach

Podziel się:
O tym, jak ważny jest komfort ciszy w otaczającej nas przestrzeni, przekonujemy się najczęściej dopiero po wprowadzeniu się do budynku lub biura. A to niestety zbyt późno, aby zwalczyć problem. Nowo powstałe Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach – „Komfort ciszy” – zawiązane zostało z inicjatywy osób reprezentujących różne branże i obszary eksperckie. Ma ono na celu propagowanie wiedzy, jak akustyka budynków wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i efektywność w pracy lub szkole.

Powstało stowarzyszenie dla komfortu ciszy w budynkach Dom, szkoła lub biuro, hala sportowa, centrum handlowe, restauracja – w budynkach każdego dnia spędzamy blisko 90% naszego czasu. Dbamy, aby były odpowiednio urządzone, dobrze oświetlone, z przyjemną temperaturą, z dostępem do nowoczesnych technologii. Bardzo często zapominamy jednak o niewidocznym, ale istotnym czynniku – akustyce pomieszczeń. O tym, czy będziemy słyszeli hałas dochodzący z ulicy, rozmowy sąsiadów, niechcianą muzykę czy dźwięk lodówki, decydują rozwiązania zastosowane już na etapie projektowania budynku i prac wykonawczych. Aby wiedza na ten temat była bardziej dostępna, a świadomość problemu jeszcze większa, powstało specjalne Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach – „Komfort Ciszy”.

Stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i doradczą. Jego celem statutowym jest propagowanie najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu akustyki budynków wśród użytkowników budynków, inwestorów, wykonawców i projektantów.- Naszą intencją jest, by kwestia nieodpowiednich, a często szkodliwych warunków w budynkach, w których przebywamy i pracujemy, stała się przedmiotem szerszej dyskusji i doprowadziła do poprawy sytuacji. W tym celu będziemy organizować szkolenia i warsztaty, kampanie społeczne, tworzyć materiały informacyjne, współpracować z instytucjami badawczymi i jednostkami ocen technicznych oraz instytucjami i organami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi – mówi Magda Szubert ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach. - Jedną ze zrealizowanych już inicjatyw było pierwsze w Polsce seminarium akustyczne poświęcone akustyce biur open space, na którym swoją wiedzą podzielili się uznani międzynarodowi specjaliści w tej dziedzinie – Valtteri Hongisto i Claus Lynge Christensen – dodaje Magda Szubert.

- W procesie projektowania należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie właściwych materiałów, które zapewnią komfort akustyczny. To właśnie dobór odpowiednich rozwiązań izolacyjnych jest gwarantem ciszy w pomieszczeniach. Przykładowo wybrane płyty z wełny szklanej stosowane na sufity (od grubości 20 mm) i jako wypełnienie ścian w systemie suchej zabudowy (od grubości 75 mm) osiągają współczynnik pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,0, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie dźwięku – mówi Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.
REKLAMA:

Na stronie internetowej Stowarzyszenia można znaleźć aktualne przepisy oraz normy dotyczące akustyki w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej czy przemysłowych, a także informacje i ciekawostki na temat zjawisk akustycznych w pomieszczeniach, właściwości dźwiękochłonnych materiałów oraz wpływu hałasu na nasze codzienne życie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ISOVER
#wiadomości #izolacje #Isover

Więcej tematów: