Budowa ogrodu zimowego – od wizualizacji do projektu

Podziel się:
Coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem ogrodów zimowych, kieruje swoje zainteresowanie w stronę wizualizacji 3D. Podstawową zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość uwidocznienia atutów inwestycji już na etapie jej planowania.

Producenci, którzy dostarczają klientowi ofertę w postaci wizualizacji wraz z wyceną, wyróżniają się na rynku wśród tych, którzy mają do zaoferowania jedynie stos kartek pokrytych szkicami. Nie ma się co oszukiwać - możliwość zobaczenia konstrukcji już na wstępnym etapie działań inwestycyjnych dyskwalifikuje każdy tradycyjny rysunek. Pracując na projekcie 2D, ostateczny kształt każdej budowli zobaczymy dopiero, gdy wykonawca opuści teren budowy. Niekiedy trzeba czekać miesiącami, by skonfrontować marzenia z rzeczywistością.

Fot. Soft-Ing-TeamFot. Soft-Ing-Team

Wychodząc naprzeciw trendom

Praca na bryłach w przestrzeni 3D nie jest nowością w branży budownictwa. Na rozwiniętych rynkach światowych konstrukcje powstają w ten sposób od lat. Między innymi dlatego charakteryzują się różnorodnością w zakresie kształtów. Praca w trójwymiarze umożliwia większą swobodę projektowania. Dobrym przykładem są tu baseny ogrodowe, które na Zachodzie wykonuje się ze zmienną geometrią dna, podczas gdy u nas basen to najczęściej betonowy zbiornik o jednostajnej głębokości. Na szczęście, nie wszystkie firmy działają według wieloletniego schematu. Niektórzy przedsiębiorcy, wraz z rosnącymi wymaganiami rynku, zaczynają interesować się nowymi rozwiązaniami w zakresie projektowania.

Jak to wygląda zakulisowo i jak zmienia się etap tworzenia projektu konstrukcji, opowiadamy na przykładzie ogrodów zimowych i firmy Orgadata, zajmującej się m.in. dystrybucją oprogramowania do projektowania aluminiowej i stalowej stolarki otworowej i fasad.

Fot. Soft-Ing-TeamFot. Soft-Ing-Team

Ogród mocowany do muru czy wolnostojący?

Planując budowę ogrodu zimowego, inwestor musi dostarczyć do firmy zajmującej się wykonywaniem konstrukcji wymiary oraz zdjęcie z miejsca, gdzie konstrukcja ma docelowo stanąć. Fotografia potrzebna jest po to, aby projektant mógł wykonać tzw. fotostudio – wizualizację bezpośrednio na budowie. Następnie, inwestor musi podjąć szereg decyzji: czy zastosować mocowanie do muru, czy samodzielną konstrukcję ogrodu wolnostojącego, czy dach ma być łamany, czy solarny itd. Na tym etapie powinien precyzyjnie określić swoje preferencje i potrzeby.

Praca na bryłach

Projektant nie nanosi uwag na szkic, lecz pracuje na bryłach. W programie KKP konstrukcję ogrodu zimowego „buduje się” poprzez dopasowywanie pojedynczych segmentów. Segmenty są w prosty sposób łączone przez załamanie na narożniki, z opcją dołączenia rotundy lub dwuspadowego dachu – spektrum działania w programie KKP jest niezwykle szerokie.
REKLAMA:

Gdy model konstrukcji jest gotowy, powstaje tzw. lista cięcia – zestawienie materiałowe wszystkich akcesoriów, profili, kątów w dwóch płaszczyznach, szklenia konstrukcji aluminiowych itp. Na tym etapie pracy projektant dokonuje wstępnej analizy ogrodu. Jeśli pojawiają się błędy, należy je skorygować; np. dodać wzmocnienie stalowe w środku konstrukcji, zaplanować większą krokiew, zmienić profil, zwiększyć nośność w miejscach, które tego wymagają.

Jeśli inwestor zdecyduje się na autorski projekt, którego wykonanie przekracza możliwości firmy wykonawczej, trzeba wykonać indywidualny szkic dla dostawcy oprogramowania. Wówczas dostawca może wprowadzić projekt do programu (za wykonanie indywidualnego modelu jest dodatkowa opłata). W ciągu jednego, dwóch dni firma dostarcza projektantowi gotowy model, na którym ten może już pracować z inwestorem.

Trójwymiarowy model zamiast szkicu

Gdy projekt wizualizacji jest ukończony i „stabilny” pod względem technicznym, inwestor otrzymuje jego pełną wycenę. Na tym etapie widzi, jak w rzeczywistości będzie prezentował się jego pomysł i to z całym wyposażeniem asortymentowym w postaci mebli, rodzaju podłogi i materiałów wykończeniowych.

Fot. Soft-Ing-TeamFot. Soft-Ing-Team
Fot. Soft-Ing-TeamFot. Soft-Ing-Team

Wykonawca też skorzysta

Gdy projekt uzyska zgodę na budowę, można rozpocząć działania. Wykonawca otrzymuje listy cięcia, listy szklenia i zestawienie materiałów oraz akcesoriów (właściwie na każdym etapie). Otrzymane materiały należy wyciąć wedle dostarczonej instrukcji, wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia, np. piłę wertykalną. Krótko mówiąc, koniec ze staniem na placu budowy i drapaniem się po głowie.

Zanim zaczniesz budować!

Jeśli inwestor zaakceptuje koncepcję, projektant musi dostarczyć projekt do biura inżyniera statyka, bądź do inżyniera budowlanego, który sprawdzi w profesjonalnym programie jego definitywną statykę. Bez tego nie można rozpocząć budowy!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #ogrody #obud #ogrody_zimowe #Ogrody zimowe

Więcej tematów: