newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 27 września 2021
23.03.2016r...

Jak wybrać glebogryzarkę?

Spulchnienie gleby rozluźnia jej strukturę i umożliwia dostęp powietrza i wody. Glebogryzarka pozwala przygotować grunt i odciąża ogrodnika od ciężkiej pracy fizycznej.
Fot. Husqvarna
Fot. Husqvarna
Niektóre modele glebogryzarek to urządzenia uniwersalne, do których można zainstalować dodatkowy osprzęt, co pozwala na przeprowadzanie innych prac w ogrodzie. Najważniejszymi cechami wydajnej glebogryzarki są mocny i łatwy do uruchomienia silnik oraz wytrzymała przekładnia i urządzenie robocze. Możliwość dołączenia dodatkowych akcesoriów pozwala na wykonywanie innych prac. Do niewielkich ogrodów idealna będzie mała maszyna z możliwością dołączenia obsypnika, który pomoże obsypać rośliny tego wymagające.

Innym rodzajem glebogryzarek są maszyny na kołach. Przeznaczone są do cięższych, większych zadań. W takich modelach koła napędzają maszynę do przodu, a noże kręcą się do tyłu, by jeszcze skuteczniej spulchnić glebę. Do prostych prac zalecane są maszyny bez kół. Idealnie nadadzą się do przygotowania rabat lub grządek pod nasadzenia.

Do dużych i otwartych przestrzeni idealna będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.
--
REKLAMA:
--
Jeżeli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.

Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe. Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.

To, jak przygotujemy grunt na wiosnę będzie rzutować na efekty naszych kolejnych prac w ogrodzie. Jeśli nie zadbamy o to, by gleba zatrzymywała wodę, nawet regularne podlewanie upraw niewiele pomoże. Dlatego ważne jest spulchnianie, które wpływa na polepszenie wilgotności, żyzności i struktury gleby oraz utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zapobieganie zaskorupieniu gleby poprawia warunki powietrzne i wilgotnościowe, dzięki czemu rośliny mają optymalne warunki do bujnego wzrostu.

źródło: Husqvarna

Artykuły podobne:

d