Wszystko o agregatach prądotwórczych

Podziel się:
Agregat prądotwórczy jest autonomicznym zespołem do wytwarzania energii elektrycznej czyli niezależnym źródłem zasilania różnego rodzaju odbiorników. Agregaty, zależnie od modelu, mają szerokie zastosowanie m. in. w budownictwie, w gospodarstwach i przemyśle rolnym, w indywidualnych domach.

Fot. HondaFot. HondaSłużą do zasilania sprzętu AGD i wszelkiego rodzaju elektronarzędzi. Stanowią rezerwowe źródło zasilania w szpitalach czy bankach – w instytucjach, które nie mogą prawidłowo funkcjonować bez stałych dostaw energii elektrycznej. Dobór odpowiedniego modelu agregatu jest uzależniony od konkretnych potrzeb czyli celu wykorzystania i warunków, w których ma działać. Warto dodać, iż zakup takiego sprzętu zwykle jest drogie, dlatego jeśli chodzi o agregat prądotwórczy wynajem, może wydawać się najkorzystniejszą opcją w momencie gdy potrzebujemy go na krótki okres czasu.

Jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej decyduje o ich wydajności i żywotności. Szczególnie wrażliwe na jakość prądu są wszechobecne urządzenia elektroniczne, bez których trudno dziś wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość. O jakości energii elektrycznej natomiast decyduje odpowiednia wartość oraz częstotliwość napięcia zasilającego, która w Unii Europejskiej wynosi 50 Hz. Dla sieci przesyłowych wartości średnie częstotliwości napięcia zasilania odbiorników elektrycznych mierzone są w czasie 10s. W tym czasie przez 95% tygodnia wartości częstotliwości nie mogą przekroczyć zakresu, -6%/+4% częstotliwości znamionowej, czyli od 47 Hz do 52 Hz. Takim samym regułom podlega wartość napięcia, która dla 95% tygodnia musi zawierać się w przedziale +10%/-10% napięcia znamionowego, czyli od 207 V do 253 V. Pamiętać należy, że częstotliwość(generowana przez agregaty prądotwórcze, zależy od prędkości obrotowej silnika. Częstotliwość napięcia rośnie lub spada wraz ze wzrostem lub spadkiem prędkości obrotowej silnika. Wzrost częstotliwości ma wpływ na straty i trwałość zasilanych odbiorników, natomiast jej spadek - na wydajność.
REKLAMA:

Jednym z najważniejszych parametrów agregatu prądotwórczego, oprócz jego mocy elektrycznej, jest stabilizacja napięcia. Jej zadaniem jest niwelowanie wahań napięcia, dzięki czemu agregat z nowoczesną stabilizacją napięcia zapewnia najwyższą jakość dostarczanej energii elektrycznej – o odpowiedniej wartości zasilającego każdej chwili zasilania odbiornika energii elektrycznej. „Stabilizacja napięcia jest podstawowym gwarantem bezpieczeństwa i wydłużonej żywotności zasilanych odbiorników.” – wyjaśnia Marcin Wodzyński Menedżer produktu w Aries Power Equipment, firmie będącej Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Podczas generowania energii elektrycznej przez prądnicę jak i w trakcie zasilania odbiorników pojawiają się wahania napięcia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie zasilanych odbiorników i są wręcz groźne dla czułego sprzętu elektronicznego. Spadki napięcia poniżej wartości znamionowych powodują wzrost generowanego prądu, a skutkiem zbyt dużych wartości natężenia prądu jest „palenie się” odbiorników. W konsekwencji, zjawisko to naraża nas na dodatkowe, często, bardzo wysokie koszty.”

Każdy odbiornik zasilany energią elektryczną o odpowiednich parametrach pracuje równo, z rzeczywistą mocą i oczekiwaną wydajnością. W przeciwnym wypadku, z powodu wahań napięcia, zasilane odbiorniki nie pracują według parametrów deklarowanych przez producenta. „Skutków wahań napięcia jest naprawdę wiele.” – dodaje Marcin Wodzyński. „Na przykład w silnikach synchronicznych jest to kołysanie wirnika, niekorzystne dla silnika momenty obrotowe, nierówna praca odbiornika, zakłócenia pracy styczników i przekaźników powodujące wyłączenie odbiornika czy efekt migotania światła. Najgorszym przypadkiem jest trwałe uszkodzenie odbiornika.”
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Honda
#czytelnia #narzedzie #maszyny #maszyna #honda #Maszyny, narzędzia spalinowe

Więcej tematów: