newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 12 kwietnia 2021
16.11.2015r...

Drzwi podnoszono-przesuwne - czym kierować się przy wyborze?

O tym, jak odnaleźć się w świecie „suwanek” i jakie drzwi wybrać odpowie ekspert QDS24, Marcin Sroka.
Marcin Sroka ekspert QDS24, fot. Quality Door System 24
Marcin Sroka ekspert QDS24, fot. Quality Door System 24
Po panoramiczne przeszklenia sięgamy wówczas, gdy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną bądź rozjaśnić pomieszczenie. Drzwi podnoszono-przesuwne w efektowny sposób otwierają nasz dom na otoczenie, stanowiąc łagodne przejście na balkon i taras. Niemałe znaczenie przy ich zakupie mają także względy estetyczne. „Poszukując drzwi tego typu, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na sposób, w jaki kształtują naszą przestrzeń mieszkalną. Istotne są również rozwiązania i mechanizmy zastosowane w samych drzwiach, a więc cała specyfikacja techniczna” – podpowiada ekspert QDS24, Marcin Sroka. Czym więc dokładnie kierować się przy wyborze drzwi i jakie parametry sprawdzać, aby cieszyć się stabilną konstrukcją na lata?

U= 0,73 W/m2K , czyli jak czytać cyferki

Współczynnik przenikania ciepła (U) to pierwszy ze wskaźników, który odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu komfortu termicznego w naszym domu. Jego niska wartość gwarantuje zabezpieczanie czterech kątów przed ucieczką ciepła, a przez to przyjazny mikroklimat, wpływający na nasze dobre samopoczucie. W ten sposób, dzięki odpowiedniej izolacyjności termicznej, nie musimy obawiać się spadków temperatury w mieszkaniu zimą, czy przegrzania pomieszczeń latem. „Warto przypomnieć, że obniżeniu wartości tego współczynnika, towarzyszy zmniejszenie poziomu utraty ciepła w domu. Dlatego wiele firm z branży stolarki okiennej i drzwiowej, w tym także QDS24, stale pracuje nad poprawą parametrów termicznych. Najlepszą izolacyjność konstrukcji osiągnęliśmy w przypadku modelu drzwi podnoszono-przesuwnych HS Platinum, dla którego U= 0,73 W/m2K” – mówi ekspert QDS24, Marcin Sroka.

Fot. Quality Door System 24
Fot. Quality Door System 24

Zmniejszając straty ciepła, możemy również przysłużyć się domowemu budżetowi i… środowisku naturalnemu. Stosowane warstwy izolacyjne pozwalają bowiem ograniczyć zużycie energii, redukując koszty eksploatacji. Jest to rozwiązanie przyjazne zarówno dla naszego otoczenia, jak i kieszeni, gdyż oszczędzamy pieniądze wydawane na ogrzewanie, a w upalne dni - klimatyzację. Dodatkowo w zachowaniu energooszczędności pomoże tzw. ciepły montaż, polegający na efektywnym uszczelnianiu miejsc, w których osadzone są drzwi. „Fachowcy firmy QDS24, zajmujący się ciepłym montażem, wykorzystują cała gamę materiałów termoizolacyjnych, takich jak folie EPDM i taśmy rozprężne, które są w stanie zapobiec efektowi przemarzania przeszkleń zimą oraz wnikaniu wilgoci do wewnątrz” – tłumaczy Marcin Sroka.
--
REKLAMA:
--
Warto zapamiętać: Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła U, tym lepiej. Jednak nawet najlepsze parametry produktu tylko częściowo poprawią komfort termiczny, dlatego ciepły montaż drzwi podnoszono – przesuwnych należy powierzyć wykwalifikowanej ekipie.

Kolejna cecha, której nie powinniśmy przeoczyć, jeśli rozglądamy się za drzwiami podnoszono –przesuwnymi, to stabilność konstrukcji. „Jej gwarantem są przede wszystkim głęboka zabudowa oraz wysokie parametry w zakresie statyki. Zapewniają one wytrzymałość drzwi, ich odporność na obciążenia i odkształcenia, pozwalając producentom na tworzenie konstrukcji o zdumiewających rozmiarach. Maksymalna powierzchnia drzwi podnoszono-przesuwnych oferowanych naszym klientom, wynosi w przypadku białych i kolorowych modeli odpowiednio 13,5 m2 oraz 11,5 m2 , co jest zasługą właściwie dobranych wzmocnień” – wyjaśnia Marcin Sroka, ekspert QDS24. Ponadto montowany coraz powszechniej w ramie i skrzydłach system Thermo-Stahl, wpływa korzystnie na podniesienie stabilności drzwi.

Fot. Quality Door System 24
Fot. Quality Door System 24

Warto zapamiętać: Ponieważ drzwi podnoszono-przesuwne poddawane są nieustanemu działaniu czynników zewnętrznych, nie wahajmy się zapytać doradców o dodatkowe elementy, które stabilizują drzwi i czynią je solidniejszymi. Proponowane wzmocnienia umożliwiają lepszą funkcjonalność konstrukcji, a przede wszystkim jej trwałość.

Kiedy uda nam się już odszyfrować znaczenie wszystkich parametrów technicznych, poszukiwanie odpowiedniego modelu drzwi podnoszono-przesuwnych stanie się dużo łatwiejsze. Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na pytania o interesujące nas wymiary, wzmocnienia czy zabezpieczenia, to nadszedł czas, w którym możemy spokojnie pomyśleć o komforcie użytkowania i estetyce wykonania.

Zdecydowaną zaletą drzwi podnoszono – przesuwnych są niskie progi, które przynoszą swobodę w przemieszczaniu się. Zastosowane rozwiązanie jest szczególnie istotne z punktu widzenia osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci. Ważne, aby na ich drodze nie pojawiały się zbędne bariery architektoniczne, a wyjścia na balkon czy taras były czynnością bezpieczną i wygodną. „Wykorzystując niskie progi w konstrukcji drzwi podnoszono-przesuwnych trudniej jest zadbać o korzystny współczynnik przenikania ciepła. Dlatego firma QDS24 kładzie szczególny nacisk na właściwe uszczelnienie drzwi w trakcie montażu, zabezpieczając je przed powstaniem mostków termicznych. Modele HS Silver, HS Gold i HS Platinum, które znajdują się w katalogu naszych produktów, posiadają również dodatkową termoizolację - próg ThermoTop” – tłumaczy Marcin Sroka, ekspert QDS24.

Fot. Quality Door System 24
Fot. Quality Door System 24

Warto zapamiętać: Niskie progi to udogodnienie przyjazne wszystkim domownikom, umożliwiające przemieszczanie się bez barier. Jednak w trakcie ich instalacji fachowcy nie powinni zapominać o specjalnych materiałach termoizolacyjnych, które zabezpieczą wszelki nieszczelności.

Całkiem niesłusznie masywnym konstrukcjom zarzuca się brak dbałości o detale. „Wartość estetyczną drzwi podnoszą na pewno wyjątkowe wykończenia - w przypadku naszych konstrukcji są to starannie wykonane narożniki w kształcie litery V czy doskonale wyprofilowana smukła klamka” – tłumaczy ekspert QDS24 – „Wyobraźni klientów nie ogranicza także paleta barw, tym samym mogą oni zastąpić tradycyjną biel drzwi motywem odwzorowującym strukturę drewna. Dostępność szerokiej gamy kolorów ułatwi nam znalezienie odcienia, który będzie współgrał z wystrojem wnętrza, co stwarza wiele możliwości aranżacyjnych” – dodaje.

Z myślą o bezpieczeństwie klientów, a także za sprawą innowacji w obszarze stolarki okiennej i drzwiowej, liderzy branżowi ciągłe poszerzają swoją ofertę. Dlatego standardowe rozwiązania, znajdujące zastosowanie w drzwiach podnoszono-przesuwnych, wzbogacane są o najnowsze osiągnięcia techniki, które usprawniają obsługę drzwi. I tak na przykład możemy wybierać spośród mechanizmów ułatwiających proste i lekkie przesuwanie skrzydeł bądź podwyższających poziom ochrony przed włamaniem. „Wyposażenie drzwi w zintegrowane elementy, posiadające najwyższą klasę bezpieczeństwa - RC2, pozwoli zadbać o niezakłócony spokój domowników. Z kolei operowanie dużymi skrzydłami (przesuwanie, otwieranie czy zamykanie), o ciężarze do 400kg, przyjdzie nam z łatwością dzięki mechanizmom HS Soft stop i HS Soft Lift. Co więcej, wyposażenie to pozwoli na łagodne wyhamowanie skrzydeł i płynniejszy ruch klamki” – wyjaśnia ekspert QDS24, Marcin Sroka.

Warto zapamiętać: Lepszą funkcjonalność drzwi podnoszono-przesuwnych zapewni wyposażenie dodatkowe, stąd należy pomyśleć o nim już na etapie podejmowania decyzji zakupowej. Tylko od nas, a właściwie naszej wyobraźni i poczucia smaku, zależy kolorystyka i styl drzwi podnoszono-przesuwnych.

Dla jednych będzie to komfort cieplny i oszczędność energii, dla innych poczucie bezpieczeństwa i estetyki - każdy z nas, w trakcie wyboru drzwi podnoszono-przesuwnych, kieruje się nieco innymi czynnikami. Jednak niezależnie od naszych indywidualnych preferencji dobrze wiedzieć, jakie cechy produktu niosą ze sobą poszczególne parametry oraz na co zwracać uwagę, by móc wybrać drzwi podnoszono-przesuwne w pełni zgodne z naszymi oczekiwaniami.

źródło: Quality Door System 24

Artykuły podobne:

d