Rozstrzygnięcie konkursu Multi EKO Dom

Podziel się:
Nagrodzeni w III edycji konkursu Multi EKO Dom, przeprowadzanego w ramach ogólnopolskiej kampanii Szóste paliwo przez ROCKWOOL Polska pokazali, że domy budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa nie muszą być drogie czy nieatrakcyjne. Zwycięskie prace łączą w sobie rozwiązania ekologiczne z ciekawą formą oraz niebanalnym skojarzeniem tradycji z nowoczesnością.

W III edycji konkursu Multi EKO Dom zadaniem uczestników, było zaprojektowanie domu jednorodzinnego, łączącego maksymalną efektywność energetyczną, jasno uzasadnioną opłacalnością proponowanych rozwiązań, w porównaniu do domów spełniających minimalne wymagania określone w przepisach. Projekt musiał się także wyróżniać niebanalną estetyką oraz zapewniać mieszkańcom funkcjonalność i wygodę użytkowania.


Projekt Anna Stachi, Fot. RockwoolProjekt Anna Stachi, Fot. Rockwool
II miejsce zajęły dwie grupy studentów z Politechniki Wrocławskiej oraz grupa z Politechniki Lubelskiej. Anna Stachi, Tomasz Jackiewicz oraz Adam Warchoł z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej w swoim projekcie, który nazwali CORE HOUSE, postawili na dużą liczbę i różnorodność rozwiązań ekologicznych. – W pracy przedstawiono schematy wykorzystania energii odnawialnej i różnych rozwiązań prośrodowiskowych. Pokazano także ciekawe zastosowanie sterowania termicznego/cieplnego w domu. Dodatkowo w projekcie wykorzystano niekonwencjonalny układ przestrzenny, łączący harmonijnie nowoczesną formę z tradycją – ocienia prof. Dariusz Gawin, przewodniczący Jury.
REKLAMA:

Projekt Magdalena Cybulska, Fot. RockwoolProjekt Magdalena Cybulska, Fot. Rockwool
Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej – Magdalena Cybula oraz Małgorzata Walczak – postawiły na projekt mocno nawiązujący do dawnej tradycji zagrodowej i krajobrazu kulturowego. – Autorki pracy włożyły bardzo dużo staranności w przygotowanie projektu, o czym świadczą m.in. jakość wykonania projektu technicznego, wnikliwość rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych oraz rozwiązań materiałowych. Nowoczesny projekt został świetnie wpasowany w tradycyjne otoczenie – podkreśla Piotr Pawlak, przedstawiciel organizatora, jednocześnie członek Jury.

Projekt Piotr Kaczyński, Fot. RockwoolProjekt Piotr Kaczyński, Fot. Rockwool
Natomiast grupa studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Piotr Kaczyński, Ewa Banach i Maja Cichocka – swój projekt oparli o prostą, nowoczesną i minimalistyczną bryłę. – W swoim projekcie studenci pokazali funkcjonalne rozwiązania, w harmonijny sposób łączące technologie tradycyjne (naturalne) z nowoczesnymi rozwiązaniami mechanicznymi. Dużą zaletą tej pracy było także wykorzystanie gospodarki wodnej w obszarze efektywności energetycznej – chwali prof. Gawin.

W konkursie wyróżnienie otrzymała także Katarzyna Kołodziejska z Wydziały Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej oraz Michał Sapko i Patrycja Stołtny z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rockwool
#wiadomości #eko #konkursy #rockwool

Więcej tematów: