Wrzesień w ogrodzie

Podziel się:
Wrzesień – czas kiedy trzeba przygotować roślinność na nadejście zimy, ale też mieć na uwadze wiosnę. Jaki ogród wymyślimy dzisiaj, taki wyrośnie nam na wiosnę. Efekty wczesnojesiennej pracy zobaczymy dopiero za kilka miesięcy, w kolejnym roku.

Dokładnie tak jest z wrześniem - zrobić porządki po lecie, przygotować ogród na jesień, zabezpieczyć go przed zimą i pomyśleć o wiośnie. Bez przesady można powiedzieć, że właściciele ogrodów mają ręce pełne roboty.

Przed nami dużo pracy... źródło: FotoliaPrzed nami dużo pracy... źródło: Fotolia

Co nas czeka we wrześniu w ogrodzie:

siew, sadzenie i przesadzanie roślin;
prace pielęgnacyjne (trawnik) i porządkowe (staw);
zbiory oraz siew owoców, warzyw i ziół.
REKLAMA:

Rośliny ozdobne

Krajobraz jesienny w ogrodzie sam się nie zrobi. Aby cieszyć się odpowiednim „klimatem” musimy działać. Przede wszystkim trzeba zająć się roślinami sezonowymi, które po lecie tracą swoje walory estetyczne, np. są wysuszone. W ich miejsce warto posadzić np. wrzosy, chryzantemy.

Rośliny dwuletnie

Zainteresowaniem należałoby obdarzyć również rośliny dwuletnie, czyli malwy, dzwonki ogrodowe, bratki, goździki, niezapominajki. Przesadzamy je z rozsadnika na miejsca stałe.

Rośliny cebulowe

Jeśli chcemy cieszyć się po zimie kwiatami w ogrodzie, to teraz jest czas na sadzenie roślin cebulowych np. tulipanów, krokusów, przebiśniegów, narcyzów, szafirków, hiacyntów. Kupując cebulki kwiatów wybierajmy dorodne, bez uszkodzeń mechanicznych. Zwróćcie również uwagę, czy nie mają wrośniętych liści ani korzeni, takich lepiej unikać, gdyż powinny być w stanie spoczynku.

Rośliny cebulowe warto sadzić w donicach, które następnie zakopuje się w ziemi. Zapewni im to ochronę przed gryzoniami.

Wrzesień to odpowiedni czas na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów, źródło: FotoliaWrzesień to odpowiedni czas na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów, źródło: Fotolia

Drzewa i krzewy

Tak samo rzecz ma się w przypadku drzew i krzewów. To odpowiedni moment na ich sadzenie i przesadzanie. Świeżo posadzone drzewa i krzewy, którym dostarczymy dużej ilości wody, lepiej zniosą okres zimowy. To samo tyczy się iglaków, roślin zimozielonych – te również obficie podlewamy.

We wrześniu ograniczamy podlewanie roślin już rosnących, pod warunkiem, że nie ma upałów.

Kompost

Przede wszystkim jesienią przewracamy pryzmę, by warstwa, którą zbieraliśmy przez okres wiosny i lata, znalazła się na górze. Na kompoście składujemy obumarłe części roślin i liście zebrane podczas robienia porządków. W przypadku roślin chorych nie dodajemy ich na kompost.

Rośliny balkonowe, tarasowe i do wnętrz

Rośliny sezonowe, jakie uprawiamy w pojemnikach, podlewamy i nawozimy tak długo, jak długo będą kwitły. Gdy zacznie robić się zimno, szczególnie wieczorami, trzeba je przenieść z balkonów i tarasów do wnętrz. To samo tyczy się roślin doniczkowych, które na okres letni wystawiliśmy na zewnątrz – wracają do domu.

Trawnik

Wrzesień to miesiąc, kiedy ostatni raz będziemy nawozić trawnik. W tym celu niezbędny jest nawóz jesienny. Charakteryzuje się mniejszą zawartością azotu (który przyspiesza wzrost roślin) i większą ilością potasu i fosforu. Dzięki nim, trawnik przetrwa w kontakcie z mrozem, a na wiosnę będzie zielony. Z uwagi na fakt, że trawa we wrześniu nadal obficie rośnie, nie przestajemy kosić trawnika.

Jeśli jesteśmy miłośnikami kwiatów w trawniku, to mamy okazję, by wykonać łąkę krokusową. W tym celu sadzimy na trawniku cebulki i sadzimy je tam, gdzie spadną. W ten sposób będziemy mieli naturalny efekt.

Staw/oczko wodne

Jeśli w ogrodzie mamy staw, to też należałoby uwzględnić go w działaniach. Przede wszystkim musimy przygotować go na nadchodzący czas, czyli opadanie liści z drzew. Warto zabezpieczyć zbiornik wodny siatką, o ile w pobliżu rosną drzewa. Jeśli nie, czeka nas regularne oczyszczanie „ręczne”. Liście wpływają negatywnie na biologię stawu, gniją w dnie i zużywają tlen niezbędny do życia rybom. Dostarczają też wodzie składników odżywczych, co powoduje intensywny rozwój glonów na wiosnę. Wrzesień, to odpowiedni czas na odmulenie stawu. Działanie to ma sens, jeśli zbiornik porasta roślinność. W przeciwnym razie efekt nie utrzyma się długo.

Nagroda za pracę - zbiory owoców i warzyw, źródło: FotoliaNagroda za pracę - zbiory owoców i warzyw, źródło: Fotolia
We wrześniu dzieli się i rozsadza roślinność wodną. Lilie wodne warto „mnożyć”, gdyż swoim systemem korzeniowym związują podłoże. Ryby żerujące przy dnie nie mącą wtedy wody w takim stopniu. Trzeba też zadbać o rośliny pod kątem przetrwania zimy. Jeśli staw/oczko wodne jest płytki, to rośliny należałoby wyłowić i przenieść do akwarium na zimę. To samo tyczy się roślin tropikalnych, które nie są w stanie przetrwać zimy w warunkach zewnętrznych. Jeśli staw/oczko wodne są głębsze niż 1m, a rośliny nie są tak wrażliwe, możemy opuścić je w najgłębszych miejscach. Również egzotyczne ryby, o ile takie posiadamy, przenosimy do akwarium, gdzie komfortowo zniosą zimę.

Zbiory w sadzie:

jesienne jabłka i gruszki;
późne odmiany śliwy;
późne odmiany malin i truskawek;
wczesne odmiany jeżyny;
winorośle z uprawy gruntowej.

Warto zamontować na pniach drzew pułapki. Schodzące na zimę szkodniki np. gąsienice, jak i wędrujące w górę drzew, zatrzymają się na przeszkodzie.

Zbiory w warzywniku:

warzywa ciepłolubne – papryka, ogórki, pomidory;
warzywa korzeniowe – marchew, buraki, pietruszka, seler;
bób i fasola (na suche ziarno);
cebula (na zimowe przechowanie).

W pierwszej połowie września możemy siać buraki liściowe, roszponkę i szpinak. Z kolei w drugiej połowie cebulę dymkę. Po zakończeniu prac w warzywniku warto przekopać glebę. Dzięki temu wymarzną szkodniki wydobyte na wierzch.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #ogrody #obud #rośliny #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: