Drzwi modułowe i płaskie – które wybrać?

Podziel się:
Wybierając drzwi wewnętrzne, na pewno spotkamy się z dylematem: drzwi płaskie, a może modułowe? Warto więc wcześniej wiedzieć czym różnią się te dwa rodzaje, aby móc sprawnie poruszać się w gąszczu ofert.

Drzwi Invado Destino Unico 5Drzwi Invado Destino Unico 5W Polsce tradycja stolarki drzwiowej wiąże się z produkcją drzwi modułowych. Dlaczego? Bo swoim wyglądem nawiązują one do drzwi, które od wieków spotykane były w naszych domach: stabilne, masywne, ciężkie. Słowem, dające właściwe oparcie i bezpieczeństwo. Drzwi płaskie to skrzydła wizualnie lżejsze, mniej masywne, które pojawiły się w produkcji dużo później.

Drzwi modułowe i płaskie - różnice

Jeśli zestawimy ze sobą drzwi płaskie i modułowe już pierwsze wrażenie wizualne pozwoli nam określić różnicę między tymi dwoma rodzajami drzwi.

Drzwi modułowe - grafika InvadoDrzwi modułowe - grafika Invado
– Modułowe będą bardziej stabilne, mocniejsze i wytrzymałe, zaś modele płaskie wydadzą się lżejsze i subtelniejsze – mówi Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Warto pamiętać, że drzwi modułowe to inaczej ramowe lub 5-elementowe, czyli takie, których konstrukcję stanowią: 2 ramiaki pionowe, poprzeczka górna, dolna oraz wypełnienie: płyciny o grubości od 10 do 22 mm lub szyby o grubości 4 mm. Co ważne, drzwi modułowe dają dużo większe możliwości designerskie – możemy tu dowolne wpasować elementy dekoracyjne, które montowane są jednocześnie z elementami konstrukcji, co znacznie poprawia ich stabilność.

Drzwi płaskie - grafika InvadoDrzwi płaskie - grafika Invado
Konstrukcja drzwi płaskich natomiast to ramiak z MDF-u lub klejonki. Wypełnienie stanowi „plaster miodu” lub płyta wiórowo-otworowa, którą można zamówić za dopłatą. Rama wraz z wypełnieniem oklejona jest obustronnie płytą HDF o grubości 3 mm oraz okleiną dekoracyjną. – Drzwi płaskie to drzwi, które często wybieramy do swojego pierwszego mieszkania, gdyż są to skrzydła w dobrej cenie i bogatej ofercie kolorów oraz wzorów, pozwalających dopasować je do wnętrz o różnej użyteczności. Modele modułowe plasują się na średniej półce cenowej. Są tańsze w zakupie niż fornirowane, ale droższe nie płaskie – uzupełnia A. Hucz.
REKLAMA:

Podobieństwa
Zarówno jedne jak i drugie drzwi można zakupić z ościeżnicami regulowanymi oraz w każdym rodzaju okucia. Mają także, zgodnie z Technologią firmy, zaokrąglone krawędzie, które sprawiają, że są trwałe i w pełni bezpieczne dla domowników. Drzwi modułowe są dostępne również w wersji bezprzylgowej oraz jako modele przesuwne, skrzydła płaskie zaś jako przesuwne i łamane.
– Zarówno drzwi modułowe jak i płaskie cieszą się w Polsce dużą popularnością, choć widać wyraźny trend przywiązania do tradycyjnej konstrukcji modułowej. I co ciekawe dotyczy on tylko naszego kraju. W Europie zachodniej bowiem klienci w zdecydowanej większości wybierają modele płaskie – mówi Adam Hucz.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Invado
#okna #drzwi #okna i drzwi #w wewnatrz_bud #do remont #invado #poradnik

Więcej tematów: