Otrzymałeś zakaz obrotu produktem? Masz prawo żądać odszkodowania

Podziel się:
Zgodnie z art 31 ustawy o wyrobach budowlanych, organ wydający decyzję o wycofaniu z obrotu partii wyrobów budowlanych ma możliwość nakazania producentowi wadliwych materiałów odkupienie ich od pośrednika, by ten miał możliwość odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Jeżeli jednak na podstawie art. 30 ust. 2 orzeczony zostanie zakaz obrotu konkretną partią towaru, organ wydający decyzję nie ma prawnej możliwości nakazania odkupienia wadliwych materiałów.

Jeżeli w takiej sytuacji producent wadliwych wyrobów odmówi sprzedawcy dobrowolnej rekompensaty, ten ostatni ma możliwość dochodzenia swoich pieniędzy na drodze postępowania cywilnoprawnego. Podstawą roszczenia będą wówczas przepisy Kodeksu Cywilnego, przede wszystkim w części trzeciej dotyczącej zobowiązań. (tyt. XI, sprzedaż) Zgodnie z art 572 kupujący może dochodzić uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne, chociażby osoba trzecia wystąpiła przeciwko niemu z roszczeniami dotyczącymi rzeczy sprzedanej. Na mocy art. 574 KC, jeżeli z powodu wady prawnej rzeczy sprzedanej kupujący odstępuje od umowy lub żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba, że szkoda jest następstwem okoliczności, za które sprzedawca odpowiedzialności nie ponosi. W ostatnim wypadku kupujący może żądać jedynie naprawienia szkody, którą poniósł zawierając umowę nie wiedząc o istnieniu wady. W szczególności może on żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowywania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej. Ma także prawo żądać zwrotu kosztów procesu. Zgodnie z art 576 KC uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne wygasają z upływem roku od chwili, gdy kupujący dowiedział się o istnieniu wady.
REKLAMA:

Orzeczenie zakazu obrotu partią wyrobu budowlanego powoduje, że owa partia jest obciążona wadą w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Sprzedawca może więc na podstawie roszczenia cywilnoprawnego domagać się sądownie należnego odszkodowania.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiały Budowlane
#wiadomości #prawo #przeglad_prasy #wydawnictwa

Więcej tematów: