Co to jest budynek tymczasowy?

Podziel się:
Inwestycja związana z realizacją budynku to niekiedy proces długi i żmudny. Stąd inwestorzy, w celu szybkiego rozpoczęcia działalności na początkowym etapie, coraz częściej skłaniają się ku rozwiązaniom tymczasowym – budynkom modułowym opartym na kontenerach. Inwestor decydując się na wzniesienie takiego obiektu budowlanego powinien pamiętać jednak o kilku aspektach prawnych

 Fot. Touax Fot. Touax

Co to jest budynek tymczasowy?


Jak podaje art. 3 pkt 5 ustawy Prawo Budowlane przez obiekt tymczasowy należy rozumieć budynek przeznaczony do m.in. czasowego użytkowania lub przewidziany do przeniesienia w inne miejsce. Ponadto to także obiekt niepołączony trwale z gruntem, taki jak m.in. budynki modułowe oparte na kontenerach – mówi Piotr Jędrychowski, architekt współpracujący z firmą Touax.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo Budowlane, takie konstrukcje wymagają jedynie zgłoszenia we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej, w starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu.

Terminy

Do realizacji obiektu tymczasowego można przystąpić, jeżeli – w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia – odpowiedni organ nie wniósł, w drodze decyzji, sprzeciwu. Należy to zrobić jednak nie później niż 2 lata od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Po tym czasie zgłoszenie traci ważność i należy złożyć nowy wniosek – zaznacza Piotr Jędrychowski.

Po upłynięciu 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu wymagane jest już uzyskanie pozwolenia na budowę lub ponowne zgłoszenie obiektu tymczasowego. W takim przypadku warto wiedzieć, że urząd ma prawo wniesienia sprzeciwu zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy Prawo Budowlane, jeśli zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
REKLAMA:

Zalety rozwiązań tymczasowych


Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że budynki modułowe oparte na kontenerach można postawić nawet w 3 tygodnie, pozostały czas (w zależności oczywiście od wielkości obiektu i zakresu docelowego rozwiązania) wydaje się wystarczający na dopełnienie wszelkich formalności przy realizacji obiektu docelowego. Rozwiązanie to, choć tymczasowe umożliwia stworzenie budynku o pełnym zakresie funkcjonalnym tzn. przestrzeni biurowej, sal konferencyjnych, recepcji, toalet, kantyn, szatni itp. Natomiast szeroki wachlarz wyposażenia wzbogacającego funkcjonalność takiego obiektu, m.in. wentylacja mechaniczna i klimatyzacja, instalacja wodno-kanalizacyjna, sieci teleinformatyczne, nowoczesne oświetlenie, czyni go niezwykle komfortowym. Podobnie jak to jest w przypadku budynków realizowanych przy użyciu tradycyjnych metod budowalnych – mówi Jacek Staniszewski, prezes firmy Touax Sp. z o.o.

Obiekt tymczasowy, w technologii modułowej jest więc niezwykle ciekawą propozycją dla inwestycji sezonowych, takich jak np. plażowe czy górskie restauracje, które realizowane są na terenie dzierżawionym. Po zakończonym okresie dzierżawy można z łatwością przenieść budynek w inne miejsce, a teren pozostawić gotowy do zagospodarowania dla kolejnego użytkownika – zaznacza architekt.

Dostosowanie budynku tymczasowego do potrzeb i stawianych przed nim zadań oraz krótki czas realizacji projektu – to tylko niektóre z jego zalet. Budownictwo modułowe łączy w sobie także: efektywność kosztową, możliwość skalowania (zwiększania lub zmniejszania powierzchni), dostosowanie planu budynku dokładnie do potrzeb użytkowników. Ale również stosunkowo łatwą zmianę przeznaczenia placówki, a nawet przeniesienia jej w miejsce gdzie będzie lepiej spełniać swe przeznaczenie. A wszystko to przy zachowaniu wysokich standardów wykonania i wykończenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Touax
#czytelnia #inwestycje #prawo #touax #Prawo - tematy pozostałe

Więcej tematów: