Jak dobrać papy zgrzewalne do izolacji dachów płaskich

Podziel się:
Każdy z polskich producentów pap zgrzewalnych posiada w swojej ofercie od 20 do 35 rodzajów takich materiałów. Chociaż duży wybór niewątpliwie stanowi pewnego rodzaju zaletę, może sprawiać pewne problemy przy doborze izolacji do konkretnego rodzaju przegrody. Decyzję o zastosowaniu konkretnego rodzaju papy zgrzewalnej powinno się podejmować przynajmniej w oparciu o ogólne wytyczne.

Jak dobrać papy zgrzewalne do izolacji dachów płaskich

Rodzaje pap zgrzewalnych – podstawowe różnice

- rodzaj asfaltu (oksydoany lub modyfikowany)
- stopień modyfikacji asfaltu ( ilość SBS- u w asfalcie)
- rodzaj osnowy (welon szklany, tkanina szklana, polistyren)
- gramatura osnowy
- grubość
- stopień rozdrobnienia posypki (drobna, gruba) i jej kolorem
- dodatki do masy asfaltowej (np. blokującymi przejścia korzeni, lub hamującymi rozprzestrzenianie się ognia).

Zależnie od tego, czy papa na dachu płaskim ma pełnić rolę paroizolacyjną, czy też uszczelniającą, papę zgrzewalną stosuje się odpowiednio w układzie jedno lub dwuwarstwowym.
REKLAMA:

Jako paroizalację na podłożu betonowym można z powodzeniem stosować dowolny rodzaj papy zgrzewalnej podkładowej, z każdym dostępnym na rynku wkładem i asfaltem modyfikowanym lub niemodyfikowanym. Może to być także papa układana luźno, sklejana na brzegach za pomocą pasa samoprzylepnego. W okresie występowania niskich temperatur wskazane jest stosowanie pap z asfaltem o poziomie modyfikacji dostosowanym do takich warunków.

Jako uszczelnienie dachu Na podłożu betonowym można stosować wszystkie rodzaje pap podkładowych polecanych jako paroizolacje. Na podłożu drewnianym, lub na termoizolacji z wełny dachowej lub styropianu powinno się stosować papy o wzmocnionej osnowie.

Do uszczelniania dachu można zastosować także papy wierzchniego krycia. Posiadają one znacznie mocniejsze wkłady z włókniny poliestrowej o gramaturze 180-0250g/m2 i poziom modyfikacji asfaltu zapewniający giętkość w niskich temperaturach. (co najmniej – 15). Na dachcch o dużych powierzchniach, giętkość papy powinna być zapewniona przy temperaturze -20.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: izolacje.com.pl
#wiadomości #dachy #przeglad_prasy #dach_plaski #papa #hydroizolacja #wydawnictwa

Więcej tematów: