Pokój z aneksem kuchennym - jak do niego dobrać panele?

Podziel się:
Zarówno w przypadku dużych domów jednorodzinnych, jak i małych mieszkań, pierwszym krokiem do spójnego połączenia dwóch pomieszczeń powinna być jednolita podłoga. Wybór paneli, które będą spełniały swoje parametry techniczne niezależnie od pomieszczenia pomoże nam uzyskać harmonijny wygląd przestrzeni.

Jednolita podłoga do pokoju z aneksem kuchennym. Fot. ArbitonJednolita podłoga do pokoju z aneksem kuchennym. Fot. Arbiton

Jak zatem dobrać podłogę do takiego wnętrza?

Na to pytanie odpowiada Artur Tomikowski, Ekspert firmy Decora, producenta i dystrybutora podłóg Arbiton. Otwarte przestrzenie są ostatnio najpopularniejszym trendem w aranżacjach wnętrz. Przestronne połączenia salonu z aneksem kuchennym nie tylko optycznie powiększą nasz salon, ale przede wszystkim dodatkowo go doświetlą. Wydzielone strefy gotowania, przechowywania i zmywania zachowają użytkową funkcję kuchni, a odpowiedni dobór rozwiązań uczyni z aneksu reprezentacyjną część salonu.

- Z naszych danych wynika, że w 2017 roku aż 80% ofert na rynku pierwotnym stanowiły mieszkania z aneksem kuchennym. Z jednej strony kuchnia połączona z pokojem to oszczędność metrów kwadratowych, a każdy metr kwadratowy to spory wydatek, zwłaszcza, ze ceny mieszkań ciągle rosną. Z drugiej strony - to kwestia mody i zmieniających się przyzwyczajeń. Zyskujemy przecież przestrzeń sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu, kuchnia - to od zawsze najlepsze miejsce spotkań. Otwarcie pomieszczeń daje nam również poczucie większej przestrzeni. - mówi Artur Tomikowski, ekspert firmy Decora, producenta i dystrybutora podłóg Arbiton.

Kuchnia już dawno przestała być po prostu roboczą przestrzenią. Dziś jest traktowana na równi z pokojem dziennym, tworząc wspólną otwartą przestrzeń dzienną.

Jednolita podłoga do pokoju z aneksem kuchennym. Fot. ArbitonJednolita podłoga do pokoju z aneksem kuchennym. Fot. Arbiton
Połączenie kuchni z pokojem wymusiło zmianę w podejściu producentów mebli czy sprzętów AGD. Pojawiły się bardziej wydajne wyciągi, a wyciszenie lodówek czy zmywarek zaczęło być równie ważne co ich klasy energetyczne. Nie mniejszą wagę, producenci przykładają do designu. Dziś nie jest niczym niezwykłym, że producent sprzętu AGD otrzymuje najwyższe nagrody za design swoich produktów, do tej pory zarezerwowane dla bardziej związanych z tą sferą branż.

Postawiło to również wyzwania przed producentami podłóg. Częste mycie, tłuszcz, narażenie na bezpośredni kontakt z wodą wymagają, aby podłoga była wodoodporna. Intensywne użytkowanie wymaga ekstremalnej trwałości podłogi. Z drugiej strony połączenie z pokojem dziennym powoduje, że zwracamy szczególną uwagę na wygląd i właściwości użytkowe tej podłogi - chcemy, aby stanowiła spójną całość.

Jednolita podłoga do pokoju z aneksem kuchennym. Fot. ArbitonJednolita podłoga do pokoju z aneksem kuchennym. Fot. Arbiton

Co zatem możemy zrobić?


- Do kuchni możemy wybrać płytki, które świetnie sprawdzają się pod kątem praktycznym, ale są zimne w dotyku. Mało kto decyduje się na takie rozwiązanie również w pokoju dziennym. Idąc za modnym i wciąż aktualnym stylem skandynawskim, chcielibyśmy aby w całym domu na podłodze znalazło się ciepłe i przyjazne drewno - miła w dotyku, naturalna, prawdziwa podłoga. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdzi się w kuchni. Podobnie bardzo popularne panele podłogowe, które stosujemy w pokojach dziennych, zupełnie nie radzą sobie z wyzwaniami kuchni czy przedpokoju. - mówi Artur Tomikowski z firmy Decora.

Obecnie najczęstszym rozwiązaniem jest montaż płytek tylko w obrębie aneksu kuchennego i odcięcie się od pokoju profilem podłogowym. Rozwiązanie to jest praktyczne, jednak kompromisowe pod względem wyglądu - chcielibyśmy bowiem, aby przestrzeń pokoju i kuchni stanowiła jedną, spójną całość.

Jakiej więc podłogi szukać, aby sprostać wymaganiom otwartej przestrzeni?


- Szukajmy podłogi, która pozwoli połączyć pokój, kuchnię i przedpokój, podłogi która będzie zachwycała designem, będzie miła i ciepła w dotyku, będzie odporna na intensywne użytkowanie i ścieranie, wodo- i plamoodporna. - podpowiada Artur Tomikowski z firmy Decora.
REKLAMA:

Czy taka podłoga istnieje?

Na rynku można znaleźć takie panele podłogowe, których rdzeń oparty jest na naturalnych minerałach skalnych – HD MINERAL CORE. Panele te spełniają wszystkie wymagania stawiane przed nowoczesną podłogą. Są ekstremalnie trwałe i wytrzymałe. Posiadają klasę użyteczności 33 co pozwala na ich użytkowanie nawet w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach komercyjnych. W 100% wodoodporne, idealnie nadają się do kuchni. Kolory drewna wybrane przez A.Design Studio pozwalają na modne i przytulne zaaranżowanie przestrzeni. Panele podłogowe z mineralnym rdzeniem to również idealne rozwiązanie nad ogrzewanie podłogowe, a w porównaniu do podłogi drewnianej to nawet 1000 zł oszczędności w jednym sezonie grzewczym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Arbiton
#czytelnia #na podloga #panele #wnetrza #pokoj #z kuchnia #Wykończenie i pielęgnacja podłóg

Więcej tematów: