Jak ułożyć nową podłogę na starej podłodze z desek

Podziel się:
Położenie nowej podłogi w starym budynku, gdzie podłogi bywały z desek na drewnianych stropach, to nie lada wyzwanie. W droższych domach mieszkalnych z reguły układano je w sposób który dzisiaj określilibyśmy jako „pióro – wpust”, co dawało podłodze sztywność i stabilność.

W domach tańszych a także na strychach i w budynkach gospodarczych deski po prostu przybijano do belek jedna przy drugiej, nie łącząc ich w żaden sposób. Efekt jest taki, że przy obciążeniu każda deska pracuje sama – a więc ugina się inaczej niż sąsiednie i oczywiście zdecydowanie bardziej niż gdyby część obciążeń przejmowała pozostała powierzchnia podłogi. Warto więc taką podłogę ustabilizować i usztywnić.

Fot. Nota BeneFot. Nota Bene Najpierw przyjrzyjmy się oryginalnej konstrukcji podłogi z desek na drewnianym stropie. W wersji najprostszej składałaby się ona wyłącznie z elementów oznaczonych jako 1 i 5 – czyli desek przybitych od góry do belek konstrukcyjnych. Tu przedstawiono wariant nieco bardziej skomplikowany, ze ślepym pułapem i polepą zapewniającą lepszą izolację termiczną i akustyczną. Jest to oczywiście rozwiązanie bardzo ciężkie i warto je zmienić, ale o tym w jednym z kolejnych odcinków cyklu.
REKLAMA:

1. Belka stropowa
2. Listwy podtrzymujące deski ślepego pułapu
3. Deski ślepego pułapu – tzw. wsuwki
4. Polepa – w różnych okresach wykonywana z różnych materiałów. Pierwotnie była to mieszanka gliny, sieczki i wapna.
5. Deski podłogowe

Fot. Nota BeneFot. Nota Bene Aby zdecydowanie poprawić parametry takiej podłogi najlepiej położyć na niej dodatkową warstwę łączonych na pióro – wpust płyt MFP. Płyty układamy prostopadle do kierunku desek podłogowych i przykręcamy wzdłuż dłuższych krawędzi. Należy przy tym pamiętać o wytycznych producenta – używać gwoździ lub wkrętów o długości przekraczającej 2,5x grubość użytej płyty. Odległości między gwoździami nie mogą przekraczać 15cm. Minimalna odległość gwoździa od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 1cm a od narożnika 2,5cm.

1. Płyta MFP przymocowana do starej podłogi
2. Oryginalna podłoga z desek
3. Warstwa polepy
4. Belki stropowe

Fot. Nota BeneFot. Nota Bene Dodatkową zaletą tak wykonanej podłogi jest idealnie gładka powierzchnia, dzięki której jako podkład pod panele podłogowe wystarczy najtańsza pianka. Oczywiście jako wykończenie mogą również służyć deski czy płytki ceramiczne. W celu poprawnego położenia tych ostatnich warto zajrzeć do jednego z wcześniejszych odcinków tego cyklu.

1. Poszycie płytą MFP
2. Oryginalny strop
3. Pianka pod panele
4. Panele podłogowe
5. Listwa przypodłogowa
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Nota Bene
#na podloga #panele #wnetrza #plyty #do montaz #z drewno #do remont #nota_bene #poradnik #Wykończenie i pielęgnacja podłóg

Więcej tematów: