Planowanie wentylacji

Podziel się:
Rodzaj instalacji wentylacyjnej powinien być wybrany na etapie planowania domu oraz jego technicznego wyposażenia. Odpowiednio dobrana i zaprojektowana, poprawia komfort życia, a zarazem zabezpiecza przed szkodliwym wpływem wilgoci i drobnoustrojów tak na budynek, jak i jego mieszkańców.

Dla prawidłowej pracy każdego typu wentylacji, a zwłaszcza mechanicznej, w której ważne jest zapewnienie cichej pracy urządzenia oraz jego maksymalnej wydajność przy minimalnym zużyciu energii, konieczny jest profesjonalny projekt. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę i jakich błędów się wystrzegać, aby instalacja wentylacyjna spełniła wszystkie oczekiwania – radzi Dominik Połeć, specjalista ds. central wentylacyjnych, Centrum Klima SA.

Fot. Centrum Klima SAFot. Centrum Klima SA

Kilka słów o wentylacji

W Polsce powszechnie stosowana jest wentylacja grawitacyjna, w której ruch powietrza jest efektem grawitacji oraz różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem budynku. Jednak w nowoczesnych budynkach, energooszczędnych, znakomicie zaizolowanych i wyposażonych w szczelną stolarkę otworową, ten rodzaj wentylacji jest mało efektowny. Dążenie do zminimalizowania strat ciepła poprzez wyeliminowanie miejsc jego niekontrolowanej ucieczki często powoduje utrzymywanie się podwyższonego poziomu wilgotności we wnętrzach, które jest skutkiem m.in. zbyt niskiej częstotliwości wymiany powietrza. Rozwiązaniem takich problemów jest wentylacja mechaniczna – wymuszona przez takie urządzenia, jak wentylatory czy centrale. Pozwala ona kontrolować wymianę powietrza w budynkach w ciągu całego roku oraz zapobiega zbyt wysokiemu poziomowi wilgotności, konsekwencją którego może być pojawienie się grzybów i pleśni.

Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dotyczących zarówno samej centrali, jak i projektu całej sieci wentylacyjnej.

Fot. Centrum Klima SAFot. Centrum Klima SA

Od czego zacząć?

Wybór wentylacji powinniśmy rozpocząć od określenie kubatury oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń. Jeśli chcemy, aby urządzenie nie tylko dostarczało świeże powietrze, ale również je ogrzewało, powinniśmy zdecydować się na montaż rekuperatora. Ten rodzaj centrali posiada funkcję mechanicznej wymiany powietrza powiązaną z odzyskiem ciepła zużytego.

Rekuperator powinien być wyposażony zarówno w nagrzewnicę, która ogrzeje powietrze, jak i odpowiedniego typu chłodnicę. Jeśli wybieramy rekuperator z wymiennikiem płytowym lub przeciwprądowym, powinniśmy również zatroszczyć się o odpowiednie odprowadzenie skraplającej się wody.
REKLAMA:

Na co należy zwrócić uwagę?

Ważne jest odpowiednie zlokalizowanie czerpni – otworu, przez który pobierane będzie świeże powietrze z zewnątrz. Należy umieścić ją w miejscu, gdzie powietrze nie będzie narażone na zanieczyszczenia. Powinien zatem znajdować się w odpowiedniej odległości od komina oraz wyrzutni – otworu, przez który zużyte powietrze będzie odprowadzane z budynku. Polecamy montaż na ścianie północnej, dzięki czemu powietrze zasysane latem będzie najchłodniejsze.

Ponadto, kluczowe dla właściwej pracy wentylacji jest prawidłowe rozprowadzenie przewodów oraz szczelność połączeń pomiędzy poszczególnymi segmentami instalacji. Na etapie projektowania warto pomyśleć również o estetyce i wybrać takie trasy przeprowadzenia przewodów, aby jak najłatwiej było je ukryć.

Fot. Centrum Klima SAFot. Centrum Klima SA

Oszczędność energii

Istotną kwestią jest zastosowanie przewodów wentylacyjnych o najmniejszych stratach szczelności, a więc rur o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Do zminimalizowania kosztów przyczynią się również urządzenia z wentylatorami opartymi na silnikach EC, charakteryzujące się mniejszym zużyciem energii i dużo większą sprawnością niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Projekt instalacji wentylacyjnej może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem, jednak koszty tej inwestycji – zrealizowanej w sposób przemyślany – zwracają się już po kilku latach użytkowania. Aby system wentylacyjny spełniał swoje funkcje i nie generował niepotrzebnych kosztów, przed wyborem jego poszczególnych elementów warto skonsultować się ze specjalistą. Wykwalifikowany projektant pomoże nam obliczyć wydajność centrali wentylacyjnej, zaprojektuje sieci przewodów oraz podpowie, gdzie należy umiejscowić kluczowe elementy systemu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #do wentylowanie #instalacje #obud #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: