Wnętrza

portal budowlany logo obud.pl - główne menu wyszukiwarka
portal budowlany
piątek 29 kwietnia 2016
Wnętrza
str. główna » wnętrza » (oBud.pl) ABC rolet zewnętrznych

ABC rolet zewnętrznych

13.04.2012
Rolety zewnętrzne coraz częściej stają się standardowym elementem wyposażenia domów i mieszkań. Wybierając konkretny rodzaj rolet często posiłkujemy się informacjami dostępnymi w internecie i różnego rodzaju czasopismach branżowych. Niestety, stosowana w tych publikacjach zróżnicowana terminologia zdecydowanie utrudnia czytelnikom zorientowanie się, jakie rodzaje rolet są obecnie dostępne i jakie dają możliwości.

We współczesnym budownictwie rolety są bardzo często uwzględniane w projektach i z uwagi na swoją funkcjonalność stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Osłony zewnętrzne skutecznie chronią budynki przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych oraz słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem i mrozem. Korzystnie wpływają również na bilans energetyczny domu czy mieszkania i stanowią przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy. To tylko niektóre korzyści, płynące z ich zamontowania. Dlatego, o zainstalowaniu systemu rolet zewnętrznych warto pomyśleć już na etapie projektu.

Terminologia


- Pancerz - metalowe listwy ułożone poziomo, wypełnione pianką stanowiące właściwe zabezpieczenie okna lub drzwi.
- Prowadnica - metalowe listwy pionowe montowane po obu stronach wnęki stolarki. W prowadnicach porusza się pancerz.
- Skrzynka - metalowa obudowa zawierająca mechanizm do podnoszenia, opuszczania pancerza. Skrzynka może zawierać jeden lub kilka pancerzy, bądź mechanizm z np. moskitierą.
- Zwijacz - ręczny element do poruszania pancerza.
- Rygle antywyważeniowe - automatyczne lub ręczne zabezpieczenie w dolnej części pancerza, najczęściej na najniższej listwie, blokujące możliwość podniesienia pancerza od zewnątrz.
- Pokrywa rewizyjna - w niektórych typach rolet np w RKS czy podtynkowych, element ruchomej obudowy, umożliwiający dostanie się do mechanizmu umieszczonego w skrzynce.
REKLAMA:


Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje.
1. Rolety zewnętrzne typu Standard.
2. Rolety zewnętrzne nakładane.
3. Rolety zewnętrzne podtynkowe.
4. Rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe.

Rolety zewnętrzne typu Standard – uniwersalne i praktyczne


Nazywane również natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Produkowane z wyprofilowanego, wysokogatunkowego aluminium. Rolety spełniają najwyższe normy wytrzymałościowe.
- Jeśli chodzi o ten typ rolet, to skrzynka montowana jest na murze lub we wnęce okiennej, przez co są widoczne na elewacji, stąd często nazywane są właśnie elewacyjnymi. Rolety te występują w kilku kształtach skrzynek: prostokątnej, półokrągłej, ćwierć okrągłej oraz o klapie ściętej pod kątem 45 lub 20 stopni - mówi Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex, wiodącego na polskim rynku producenta osłon okiennych.

Chemia budowlana - Roleta montowana bezpośrednio na elewacji
Roleta montowana bezpośrednio na elewacji
Chemia budowlana - Roleta montowana na istniejącej stolarce, we wnęce okiennej
Roleta montowana na istniejącej stolarce, we wnęce okiennej

Chemia budowlana - ABC rolet zewnętrznych<br />
Chemia budowlana - ABC rolet zewnętrznych<br />


- Pokrywa rewizyjna umieszczona jest z przodu skrzynki rolety. To typ osłon, który znajduje zastosowanie zarówno, w przypadku nowego budownictwa, jak i istniejących już budynków. W  ofercie rynkowej dostępne są pancerze z pianką ocieplającą i bez pianki. Jednak najlepiej wybierać takie rolety natynkowe, których pancerz jest dodatkowo wypełniony pianką poliuretanową, ponieważ znacznie zwiększają izolację cieplną budynku. Produkt jest dostępny z napędem ręcznym (pasek lub linka) lub z elektrycznym – tłumaczy Marcin Miraś.

WADY:


Oba systemy "eksponują" skrzynkę - element mało ozdobny dla elewacji.
Montaż rolety na elewacji powoduje szybsze zabrudzenia ściany szczególnie nad mocno wystającą skrzynką. Odbijające się krople deszczu unoszą kurz ze skrzynki i osadzają go na elewacji.
W przypadku montażu bezpośrednio na oknie - skrzynka zabiera niewielką część światła wpadającego do pomieszczenia.

ZALETY:


Oba systemy można montować do istniejących już budynków.
Zakupy rolet i ich montaż można rozłożyć w czasie.
Przystępna cena.
Montaż można przeprowadzić samodzielnie.

Chemia budowlana - Roleta nakładana na okno - montaż zintegrowany z montażem okna
Roleta nakładana na okno - montaż zintegrowany z montażem okna

Rolety zewnętrzne nakładane – estetyczne połączenie wnęki z oknem


Rolety te nakładane są na okno, a następnie razem z nim montowane we wnęce okiennej. Dlatego decyzję o ich wyborze należy podjąć już na etapie projektu lub podczas wymiany stolarki okiennej.

Mogą być montowane na stolarkę z PCV, drewna lub aluminium. Kaseta z roletą wykonana jest z twardego PCV, ocieplona styropianem lub neoporem. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub na dole kasety, można się do niej dostać od wewnątrz pomieszczenia. Rolety naokienne pozwalają doskonale zintegrować zabudowę wnęki wraz z oknem. Dodatkowo, jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej, zabezpieczenie będzie niemal niewidoczne na elewacji.

Chemia budowlana - Roleta zewnętrzna Standard z moskitierą pod katem 20 stopni
Roleta zewnętrzna Standard z moskitierą pod katem 20 stopni


Do systemu nakładanego stosowana jest pełna gama systemów manualnych i elektrycznych. – Warto podkreślić, że rolety elektryczne można skonfigurować z systemem alarmowym, np. w ten sposób, że podczas uruchamiania alarmu wszystkie rolety zamkną się automatycznie – dodaje Marcin Miraś. Również w tym wypadku mamy do czynienia ze zróżnicowaną terminologią – rolety nakładane to inaczej rolety naokienne lub nadstawne.

ZALETY:


Rolety nakładane mogą być montowane na stolarkę z PCV, drewna lub aluminium. Pozwalają doskonale zintegrować zabudowę wnęki wraz z oknem. W porównaniu z roletami typu standard są zdecydowanie mniej widoczne na elewacji. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub na dole kasety, można się do niej dostać od wewnątrz pomieszczenia.

WADY:


Skrzynka rolety pozostanie widoczna w świetle okna nawet, jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej. Decyzję o instalacji tego typu rolet w istniejącym budynku można podjąć tylko w sytuacji, kiedy planujemy wymianę stolarki okiennej. Koszt zakupu i montażu jest znacznie wyższy, niż w wypadku rolet natynkowych.

Rolety zewnętrzne podtynkowe – wysoka ochrona cieplna i akustyczna


Stanowią one element elewacji budynku, który nie tylko w istotny sposób chroni mieszkańców przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ale także przed ingerencją nieproszonych gości. W znacznym stopniu ograniczają również straty ciepła, co z kolei korzystnie przekłada się na oszczędności na polu finansowym. - Pamiętajmy jednak, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu - do wnęki nadproża, dzięki czemu są prawie niewidoczne na elewacji, a tym samym nie zakłócają czystości architektonicznej budynku – zaznacza Marcin Miraś. Rolety podtynkowe wykonane są z wysokiej jakości aluminium, zaś pokrywa rewizyjna umiejscowiona jest u dołu skrzynki. Mogą być montowane zarówno z napędem ręcznym, jak i elektrycznym. W przypadku tego rodzaju rolet, funkcjonuje tylko jedna nazwa.

Chemia budowlana - ABC rolet zewnętrznych<br />
Chemia budowlana - ABC rolet zewnętrznych<br />


Chemia budowlana - Roleta zewnętrzna podtynkowa pod katem 20 stopni
Roleta zewnętrzna podtynkowa pod katem 20 stopni


ZALETY:


Skrzynki nie są widoczne na elewacji budynku. W znacznym stopniu ograniczają straty ciepła, co z kolei korzystnie przekłada się na oszczędności na polu finansowym.

WADY:


- Pamiętajmy, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu - do wnęki nadproża – zaznacza Marcin Miraś. Ich cena jest nieco wyższa, niż w wypadku rolet natynkowych. Kolor pancerza musi być wcześniej dobrany do koloru elewacji i stolarki.

Rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe


To rozwiązanie preferowane przez architektów i inwestorów budowlanych, na które trzeba się zdecydować na etapie projektu. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna podczas wznoszenia budynku. Zwykle nadproża styropianowe RKS wykonane są z twardego styropianu, zbrojonego prętami stalowymi, natomiast boki obłożone są płytą suprema.

Chemia budowlana - ABC rolet zewnętrznych<br />
Chemia budowlana - ABC rolet zewnętrznych<br />


 – W naszej ofercie, do RKS-ów posiadamy wszystkie rodzaje uzbrojeń elektrycznych oraz ręcznych z obsługą na standardowe zwijacze. Aby jeszcze podnieść komfort ich użytkowania, warto skorzystać z zaawansowanych rozwiązań elektronicznych, którymi także dysponujemy – tłumaczy Marcin Miraś.

ZALETY:


Skrzynki nie są widoczne na elewacji budynku. W znacznym stopniu ograniczają straty ciepła, co z kolei korzystnie przekłada się na oszczędności na polu finansowym.

WADY:


- Pamiętajmy, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu - do wnęki nadproża – zaznacza Marcin Miraś. Ich cena jest nieco wyższa, niż w wypadku rolet natynkowych. Kolor pancerza musi być wcześniej dobrany do koloru elewacji i stolarki.

Podsumowanie


Główną zaletą wszystkich rodzajów rolet zewnętrznych jest to, że w znaczący sposób zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, generując tym samym oszczędności w domowym budżecie. - Wszystkie rolety zewnętrzne, bez względu na typ, są przyjazne środowisku. Dzieje się tak, ponieważ przyczyniają się do zmniejszenie zużycia energii potrzebnej w zimie do ogrzewania, a w lecie do chłodzenia budynku. Dzięki temu mniej gazów cieplarnianych trafia do atmosfery – dodaje Marcin Miraś. Korzystniej dla bilansu energetycznego naszego domu, będzie jeśli decyzję o montażu rolet podejmiemy już na etapie projektu, ponieważ wówczas skrzynka podtynkowa będzie ukryta i nie ulegnie wychłodzeniu. Rolety okienne wpływają dodatnio na izolację akustyczną, w odczuwalny sposób obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Zaletą osłon zewnętrznych jest także to, że pozwalają zachować prywatność oraz zapewniają domownikom poczucie bezpieczeństwa.

Chemia budowlana - Roleta zewnętrzna RKS
Roleta zewnętrzna RKS


Jakie rolety wybrać?


Wszystko zależy od tego, czy instalację rolet planujemy na etapie projektu, czy już po wybudowaniu domu. W pierwszym wypadku niewątpliwie warto rozważyć możliwość montażu rolet podtynkoych lub nadprożowych. Są one znacznie mniej widoczne i w istotny sposób poprawiają bilans cieplny budynku. Podstawowe mankamenty, to stosunkowo trudny montaż i dość wysoka cena. Jeżeli zdecydujemy się na montaż rolet w chwili, kiedy budynek już stoi, do wyboru pozostają rolety natynkowe (standardowe) lub nakładane. W wypadku rolet nakładanych, decyzję o ich instalacji musimy podjąć najpóźniej na etapie wyboru i montażu stolarki okiennej, ale ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor prowadnic i skrzynki, cały system pozostanie niemal niewidoczny z zewnątrz. W wypadku rolet standardowych (np. natynkowych), nie musimy wprawdzie spieszyć się z ich montażem (możemy zainstalować je właściwie w dowolnym momencie), ale musimy wówczas liczyć się z tym, że będą one widoczne z zewnątrz i mogą zakłócić koncepcję architektoniczną elewacji. Ich niewątpliwą zaletą jest korzystna cena.

Kilka słów o cenach


Ceny rolet wahają się w szerokich granicach. Na Allegro, lub innych tego tupu stronach, można zamówić rolety do samodzielnego montażu. Ceny od 139 zł brutto - roleta z napędem ręcznym. Minimalna jednostka do wyliczenia 1 sztuki rolety to 1 m2.

Poniżej przykładowe ceny rolet o często spotykanych wymiarach 100 x 160 cm, wykonanych z najpowszechniejszego profilu V39 w podstawowym kolorze, ze standardowym napędem (ręczny nawijacz taśmy):
* Roleta standard skrzynka ścięta pod katem 45 stopni 305 zł netto bez montażu.
* Roleta standard półokrągła 336 zł netto bez montażu.
* Roleta podtynkowa 366 zł netto bez montażu.
* Roleta nadstawna 360 zł netto bez montażu.

Ceny mogą oczywiście różnić się od podanych wyżej w zależności od rodzaju profilu, koloru, rozmiaru okna i zastosowanego napędu.
_____________
* ceny wg VERTEX SA na dzień 16,04,2012

Fot VERTEX, Waldemar Mulhstein
Rys. Bartmetaco

Opracowanie na podstawie materiałów firmy VERTEX S.A., Bartmetaco oraz wywiadu z Marcinem Mirasiem, dyrektorem handlowym firmy VERTEX - Sambor Zarzycki

Autor: OBUD - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)
Przeczytaj także:
Galerie zdjęć:
Filmy:
Wideo - instrukcje
Montaż deski barlineckiej
Zobacz powiększony film oraz inne instrukcje
Czytaj także
Narzędzia
Copyright 2016 obud.pl
forum | partnerzy | reklama | newsletter | kontakt