Jak usunąć zacieki po zimie

Podziel się:
Idzie wiosna, a wraz z nią wiosenne roztopy. Najtęższa zima już za nami, ale jeśli mrozy dokonały spustoszenia w instalacji wodociągowej, doszło do awarii lub przecieków, albo sąsiad nas zalał i na naszych tynkach cementowych pojawiły się zacieki – trzeba przystąpić do zdecydowanego działania.

Jak usunąć zacieki po zimieBy nasza praca nie poszła na marne, trzeba najpierw upewnić się, że wyciek wody, który był przyczyną powstania zacieku, został zlikwidowany, a zalana powierzchnia wyschła. Potem należy usunąć złuszczone i odspojone warstwy farb i gładzi. Najwygodniej jest użyć do tego szpachelki. Ze względu na porę roku nie możemy liczyć na naturalną wentylację. Jeśli nie posiadamy profesjonalnego sprzętu (dmuchawy), możemy użyć podręcznego, np. suszarki do włosów. Pamiętajmy, że suszenie przebiega sprawniej, gdy w pomieszczeniu następuje naturalna wymiana powietrza (otwarte drzwi i okna).

Przygotowane w ten sposób, miejsce na suficie lub ścianie wymaga zagruntowania. Emulsję gruntującą nanosimy pędzlem, jako cienką i równomierną warstwę. Żeby zmniejszyć chłonność podłoża, wystarczy użyć emulsji gruntującej. Atlas Uni-Grunt wzmocni każdy rodzaj podłoża nasiąkliwego, nadmiernie chłonnego i osłabionego. Dodatkowe zastosowanie podkładowej masy tynkarskiej Atlas Cerplast, produkowanej na bazie żywic akrylowych i mączek kwarcowych, zwiększy przyczepność kolejnych nakładanych warstw, podnosząc trwałość powierzchni.

Na miejsce zacieku należy nałożyć białą cementową masę szpachlową Atlas Rekord. Nanosimy ją równomiernie na podłoże, za pomocą stalowej pacy. W miarę postępu prac, nanoszoną masę trzeba wygładzać. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów, szpachlowaną powierzchnię można wykończyć poprzez lekkie zacieranie pacą-filcówką lub przetarcie, po wyschnięciu, papierem ściernym. Podczas wysychania zaprawy należy unikać przeciągów oraz zapewnić właściwą wentylację i przewietrzenie.
REKLAMA:

Trochę szpachlowania, wygładzania, malowania … i przywróciliśmy sufitowi dawną urodę, a po zimowej awarii nie ma nawet śladu.

Jak usunąć zacieki po zimie

EKSPERT RADZI
Piotr Idzikowski, GRUPA ATLAS


Uwaga na odspojenia

Podczas prac naprawczych na suficie i ścianach pojawiają się czasem mało estetyczne pęcherze. Żeby tego uniknąć, przed przystąpieniem do ponownego pomalowania sufitu upewnijmy się, że warstwy naprawcze zupełnie wyschły.

Jednolity wygląd pomalowanej powierzchni zostanie osiągnięty, gdy farba równomiernie pokryje zarówno naprawianą część, jak i tę niezalaną. W tym celu warto przeszpachlować masą szpachlową całą powierzchnię sufitu.

Pamiętajmy również, że podczas oczyszczania zalanego miejsca ważne jest, by oczyścić sufit z luźnych, niezwiązanych z podłożem warstw farby również na niezalanej części i doskrobać się do tynku. Można to zrobić przy pomocy metalowej szpachli, można też zastosować preparaty do usuwania starych powłok malarskich.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Atlas
#wewnatrz_bud #ściany #remont #wyrownywanie #atlas #malowanie #masa #farba #sufit #poradnik #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: