Montujemy drzwi

Podziel się:
Kupując drzwi, zwracamy uwagę na ich design oraz zastanawiamy się, czy będą pasować do naszego wnętrza. By jednak użytkowanie ich było wygodne i funkcjonalne, drzwi muszą być poprawnie zamontowane. A jeśli chcemy robić to we własnym zakresie, musimy wiedzieć, jakie są podstawowe zasady prawidłowego montażu.

Fot. INVADOFot. INVADO

Po pierwsze – instrukcja

Należy ją czytać! Jest dołączona do produktu ze ściśle określonych powodów i nie wolno jej bagatelizować, gdyż może to skutkować utratą prawa do gwarancji.

Po drugie – czas

Drzwi należy montować po wykonaniu wszystkich poważnych prac remontowo-budowlanych. Podłogi muszą być wykończone (najpierw kładzie się płytki, panele czy deski itp., a dopiero później montuje drzwi). To samo jest ze ścianami – najpierw tynkowanie, później drzwi. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia skrzydeł czy ościeżnic.

Po trzecie – warunki

Są one bardzo istotne, gdyż mają wpływ na stan drzwi. Nie powinno się ich montować, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 10 st. C, a wilgotność przekracza 60%.
REKLAMA:

Krok po kroku

Warto przygotować wszystkie niezbędne do prac montażowych narzędzia, by prace szły sprawnie. Do zamocowania ościeżnicy niezbędne są młotek, wkrętarka, klej montażowy do drewna, pianka montażowa, listwy rozporowe, kliny oraz poziomica.
1. Układamy ościeżnicę na podłodze i sklejamy poszczególne jej elementy, a następnie mocujemy kieszenie zawiasów lub obejmy, po czym wkręcamy zawiasy. Czekamy ok. godziny, by klej związał.
2. Otwór drzwiowy, w którym będzie montowana ościeżnica, musi mieć ok. 15 mm luzu na piankę. Aby utrzymać ościeżnicę w pożądanym położeniu, stosujemy kliny i listwy rozporowe. Z kolei klocki dystansowe mocujemy pomiędzy ościeżnicą a murem na wysokości zawiasów dolnych i górnych, zamka oraz progu. Elementy pionowe należy umocnić i unieruchomić rozporkami regulowanymi za pomocą klinów. Na koniec sprawdzamy jej pion i poziom oraz zawieszamy skrzydło, by przekonać się, że wszystko do siebie idealnie pasuje.
3. Kolejnym krokiem jest montaż na stałe ościeżnicy za pomocą pianki montażowej, którą aplikujemy w szczelinę na wysokości rozpórek oraz w obu górnych narożach. Jeśli pomieszczenie tego wymaga, uszczelniamy też silikonem styk ościeżnicy z podłogą.
4. Zawieszamy drzwi i montujemy okucia. Klamkę należy zamontować śrubami przelotowymi – jeśli zastosujemy tylko wkręty, po czasie pojawi się ryzyko wyrwania ich razem z klamką i zniszczenia skrzydła.

Kontrola działania

Jak sprawdzić, czy drzwi są poprawnie zamontowane?
1. Zamykamy drzwi – skrzydło musi przylegać szczelnie do uszczelki na całym obwodzie ościeżnicy.
2. Sprawdzamy pion – jeśli po otwarciu drzwi pozostają w pozycji 45 st., jest on zachowany.
3. Sprawdzamy tzw. klapanie drzwi – po zamknięciu drzwi należy pociągnąć klamką w przód i w tył. Jeżeli nie będzie słychać stukania zapadki górnej o blachę, drzwi działają poprawnie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Invado
#drzwi #wnetrza #okna i drzwi #do mocowanie #invado #poradnik #Techniki wykonawcze w dekoracji pomieszczeń

Więcej tematów: