Szkolenie z wole oko czyli sztuka precyzji na dachu

Podziel się:
Szkolenie dla Superdekarzy już za nami, tematem było praktyczne wykonanie wolego oka. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Dekarzy w Gdańsku, a poprowadził je Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego Monier Braas.

Fot. SuperdekarzFot. SuperdekarzWzięło w nim udział kilku znakomitych rzemieślników i czołowych uczestników programu SUPERDEKARZ, m.in. Marek Walczewski, Łukasz Budzyński, Mirosław Brzostowski, Cezary Gozdera, Piotr Pasternok oraz Grzegorz Modzelewski.

Szkolenie z wolego oka przeprowadzane jest przez markę BRAAS tylko dwa razy w roku - w lutym i listopadzie. Co więcej, na szkolenie zapraszanych jest zaledwie 8 dekarzy. Pierwszeństwo oraz opust sięgający 50% kosztu szkolenia mają Certyfikowani dekarze BRAAS oraz SUPERDEKARZE. Nic dziwnego, że kolejka chętnych na to szkolenie sięga już do lutego 2017 roku.
REKLAMA:

- Wole oko jest dużym wyzwaniem dla mało doświadczonego dekarza. Jest to element dachu o bardzo dużym stopniu trudności i dlatego większość dekarzy rezygnuje z takich zleceń – mówi uczestnik szkolenia, Marek Walczewski z firmy Marwal, który dotychczas wykonał 7 realizacji wolego oka. - Bardzo ważna jest geometria wolego oka, która wpływa na skalę trudności układania dachówki. Ja, na szczęście, jestem też cieślą i zawsze sam sobie robiłem konstrukcję na krążynach i deskowaną. Najwartościowszym doświadczeniem szkolenia było dla mnie wyrysowywanie geometrii wolego oka, ale też układanie i rozmierzanie dachówki na wolim oku – dodaje SUPERDEKARZ.

Szkolenie składa się z wykładów oraz zajęć praktycznych. Obejmuje ono min. zasady prawidłowej wentylacji pokryć dachowych i omówienie normy DIN 4108, wykreślanie geometrii ściany czołowej wolego oka, długości krokwi oraz rozmierzania i montażu kontrłat i łat. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy podzieleni na dwa zespoły układają karpiówkę Opal na wolim oku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Superdekarz
#wiadomości #dachy #dach #superdekarz

Więcej tematów: