Jak zadbać o kostkę brukową? Radzi ekspert Sopro.

Podziel się:
Ekspert marki Sopro podpowiada, jak skutecznie zadbać o ogrodowe ścieżki i brukowane podjazdy garażowe.

Fot. SoproFot. Sopro

Czystość to podstawa

Pielęgnację kostki powinniśmy rozpocząć od jej dokładnego umycia, usunięcia błota, plam po oleju silnikowym oraz innych zanieczyszczeń. Tego typu zabiegi warto wykonywać regularnie,pomoże nam to w zachowaniu trwałości i estetycznego wyglądu kostki na dłużej. – – rekomenduje Aneta Rostek, ekspert Sopro Polska.

Fot. SoproFot. SoproFot. SoproFot. Sopro

Impregnacja

Oczyszczoną kostkę brukową warto pokryć specjalnym impregnatem, który zabezpieczy ją przed nadmiernym wchłanianiem wody oraz zabrudzeniami użytkowymi, takimi jak oleje, woski czy tłuszcze. Środki te przeważnie przeznaczone są do konkretnego rodzaju okładziny, dlatego przed ich wyborem warto przyjrzeć się specyfikacji, a najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta kostki. – Większość kostek brukowych dostępnych na rynku, w zależności od rodzaju i miejsca wybudowania, można czyścić i impregnować preparatami dostępnymi w szerokiej ofercie produktów marki Sopro, np. ÖWE 715, FS 714, MNP 704, MNF 705 lub FAD 712. Impregnat należy dobierać także pod kątem oczekiwanego efektu wizualnego (np. pogłębienia koloru okładziny) oraz okresu ochronnego działania preparatu. Warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one właściwości paroprzepuszczalne. Preparaty impregnujące Sopro działają zabezpieczająco przez 5 do 10 lat, jednak trwałość impregnacji jest oczywiście uzależniona od intensywności użytkowania danej nawierzchni – tłumaczy ekspert Sopro.
REKLAMA:

Jakość

Stan tarasu, podjazdu garażowego czy ogrodowych alejek zależy też od rodzaju materiałów, które zostaną użyte do ich wykonania. Warto zatem zadbać, aby zarówno podbudowa, jak i kostka brukowa oraz materiały do jej układania i fugowania były jak najwyższej jakości i spełniały wszystkie wymagane normy. Nieco wyższą cenę zrekompensują estetyczny wygląd okładziny zachowującej swoje właściwości na wiele lat oraz mniej kłopotów w codziennej eksploatacji. – W polskim klimacie warto wybierać produkty o parametrach, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych zniszczeń. Dobrej jakości nawierzchnia brukowa powinna charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem nasiąkliwości (poniżej 6%) oraz wysoką odpornością na zmienne cykle zamarzania i rozmrażania z udziałem soli odladzających. Warto również zwrócić uwagę na chropowatość i zwiększoną przyczepność powierzchni kostki, szczególnie w okolicach schodów, drzwi garażowych oraz głównych alejek, gdzie natężenie ruchu jest największe. Śliskie i oblodzone nawierzchnie sprzyjają groźnym upadkom – gdy bruk jest chropowaty, łatwiej się po nim chodzi nawet zimą – podpowiada Aneta Rostek, ekspert firmy Sopro.

Warto wiedzieć

Nawiązując już do pory jesienno - zimowej warto wspomnieć o walce ze śniegiem i oblodzoną nawierzchnią, należy pamiętać o ostrożnym odśnieżaniu. Lepiej zrezygnować z ciężkich metalowych akcesoriów do skuwania lodu, których ostre krawędzie mogłyby z łatwością uszkodzić w trwały sposób powierzchnię kostki. Wybierajmy narzędzia wykonane z tworzywa sztucznego, zabezpieczającego przed przywieraniem śniegu, których głowice zakończone są gumą lub listwą ze wzmocnionego aluminium. Chętniej wykorzystywanym sposobem na pozbycie się warstwy lodu z podjazdu czy chodnika jest zastosowanie środków odladzających. Eksperci odradzają sól a proponują chlorek magnezu lub piasek. Jeśli zastosowanie specjalnych preparatów jest konieczne, lepiej sięgnąć po chlorek magnezu, który jest zdecydowanie mniej inwazyjny, a przy tym bardziej wydajny. Powierzchnię można posypać też piaskiem – jest on zupełnie nieszkodliwy dla bruku, a do tego doskonale zabezpiecza przed poślizgnięciem i upadkiem na lodzie – dodaje.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Sopro
#do ochrona #ogrody #w ogrod #na taras #kostka #do pielegnacja #do impregnowanie #sopro #poradnik #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: