Stropy monolityczne

Podziel się:
Strop monolityczny (płaski), to strop żelbetowy, przy którego wykonaniu nie stosuje się pustaków, ani częściowo prefabrykowanych belek. Mówi się, że można na nim parkować czołg, jednak solidność wymaga czasochłonności. Dzisiejsza specyfika budowy, polegająca na oszczędności czasu, nie zachęca inwestorów do stosowania rozwiązania. Warto je jednak przemyśleć.

Deskowanie dla stropu monolitycznego, źródło: archiwum PeriDeskowanie dla stropu monolitycznego, źródło: archiwum PeriGrubość i zbrojenie stropu zawsze dobiera projektant. Stropy monolityczne poleca się do stosowania przy pomieszczeniach o niewielkich wymiarach (odległość między ścianami nośnymi 2 - 5 m). W przypadku większych wzmacnia się je żebrami. Strop monolityczny jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy pomieszczenia mają nieregularne kształty. Od decyzji konstruktora zależy również nośność stropu, dlatego bez konsultacji z nim nie wolno dokonywać żadnych zmian przy projekcie, które mogłyby wpłynąć na zmianę obciążenia.

Powstająca płyta żelbetowa może mieć grubość od 6 do 20 cm. Od grubości płyt zależy sztywność całego stropu. Należy unikać robienia stropów zbyt cienkich. Mogłoby to powodować drgania wyczuwalne dla użytkowników podczas chodzenia, co do komfortowych nie należy.
REKLAMA:

Deskowanie systemowe, źródło: archiwum PeriDeskowanie systemowe, źródło: archiwum PeriStropy monolityczne wymagają deskowania, obecnie oprócz tradycyjnego (deski układa się na belkach i podpiera stemplami z drewna) stosuje się deskowanie systemowe, wielokrotnego użytku (zrobione z gotowych elementów z blachy lub sklejki wodoodpornej oraz belek i podpór stalowych). Drugie rozwiązanie jest mniej pracochłonne i tańsze.

Wady i zalety

Nie jest to strop, tak jak np. stropy gęstożebrowe, który można wykonać samemu. Do wykonania stropu niezbędni są fachowcy (do ułożenia deskowania i zbrojenia). Mało tego, musimy dopilnować, by fachowiec dysponował odpowiednim deskowaniem i stemplowaniem wielokrotnego użytku. Deskowanie tradycyjne z sosnowych desek i stemple z okrąglaków nie gwarantują dobrej jakości stropu. Czasochłonność i stopień skomplikowania uważane są za wady stropu monolitycznego.

Strop monolityczny sprawdza się w budynkach o nietypowych kształtach, źródło: archiwum PeriStrop monolityczny sprawdza się w budynkach o nietypowych kształtach, źródło: archiwum PeriPrzy dobrej organizacji robót może okazać się, że strop jest tańszy w wykonaniu od innych rodzajów stropów, mimo większego zużycia betonu. Nie potrzeba tutaj pustaków, prefabrykowanych belek, ani wynajmu ciężkiego sprzętu do ułożenia. Strop dzięki swej masywności zapewnia dobrą izolację akustyczną (szczególnie od dźwięków powietrznych), oraz nośność. Brak belek powoduje, że nie występuje zjawisko klawiszowania, u dołu tworzy jednolitą powierzchnię, co ułatwia tynkowanie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #stropy, posadzki #ściany #obud #strop #z beton #betonowanie

Więcej tematów: