Okno dachowe czy lukarna, co wybrać?

Podziel się:
Okna dachowe tzw. połaciowe, montuje się najczęściej pod kątem odpowiadającym nachyleniu dachu. Można powiedzieć, że „wtapiają się” w dach. Alternatywą dla powyższego rozwiązania jest lukarna. Montażu okna dokonuje się w tej konstrukcji w układzie pionowym. Ten element konstrukcji dachu jest wyrazisty i często pełni funkcję ozdoby. Wymienione różnice widać gołym okiem. Ale dochodzą jeszcze aspekty techniczne, użytkowe i finansowe, które warto przeanalizować, aby dokonać właściwej decyzji.

Okna połaciowe

Okna połaciowe dostarczają zdecydowanie więcej światła do pomieszczeń. Wybierając ich wielkość i liczbę, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że powierzchnia przeszklenia powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju.

Fot. Marek ŻelkowskiFot. Marek Żelkowski

Koniecznie trzeba sprawdzić, na jakim poziomie znajduje się dolna krawędź okna. Położone zbyt nisko da mniej światła, a zbyt wysoko – ograniczy możliwość wyglądania. Należy też pamiętać, że długość okna musi być dostosowana do kąta nachylenia połaci – im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno.
REKLAMA:

Fot. VELUXFot. VELUX Kilka mniejszych okien (równomiernie rozłożonych) zapewni więcej światła niż jedno duże. W małych pomieszczeniach, gdzie nie mamy możliwości montażu kilku okien, najlepiej, aby to jedno było usytuowane centralnie, w ten sposób zapewnimy największą ilość światła. Jeśli mamy wybór, to umieśćmy okno od strony południowej, zapewni to dłuższy czas oświetlenia w ciągu dnia. W dużych pokojach na poddaszu sensowna jest instalacja kilku okien. W sytuacji, gdy możemy pozwolić sobie na okna po dwóch stronach pomieszczenia, warto przemyśleć takie rozwiązanie - w ten sposób zapewnimy lepszą dystrybucję światła.

Z jednej strony okna dachowe zapewniają dobre oświetlenie, z drugiej jednak narażają pomieszczenia na przegrzanie. Ułożenie poziome ma też inne konsekwencje, zimą okna mogą zostać pokryte śniegiem, co pozbawi nas naturalnego światła.

 Fot. VELUX Fot. VELUX Okna połaciowe są produkowane z drewna klejonego, PVC, albo z drewna powleczonego tworzywem sztucznym. Wykorzystywane są również nakładki z aluminium.

Te wykonane z drewna są polecane do pomieszczeń mieszkalnych ze względu na ten sam materiał wykonania, co więźba. Będą w podobny sposób pracować pod wpływem zmian temperatury, wilgoci, wiatru. Z kolei plastikowe znajdują zastosowanie w łazienkach, ze względu na odporność na wilgoć.

Koszt okien połaciowych jest zdecydowanie mniejszy niż lukarny, ze względu na mniejszy stopień skomplikowania całej konstrukcji.

Lukarna

Jeśli inwestor dysponuje odpowiednimi środkami, zazwyczaj wybiera lukarnę. Na decyzję wpływają względy estetyczne, lukarna o wiele efektowniej prezentuje się na dachu niż okno połaciowe (czy lepiej, kwestia gustu).

 Fot. Waldemar Mulhstein Fot. Waldemar Mulhstein
Należy pamiętać, że na montaż lukarny trzeba mieć pozwolenie, gdyż stanowi zmianę konstrukcji dachu. Jej zasadniczym plusem jest zwiększenie przestrzeni na poddaszu. W miejscu, gdzie zamontowane jest okno, możemy swobodnie się poruszać, bez strachu, że uderzymy głową w okno.

Jednak wnętrze, to pół sukcesu, ważny jest również wygląd zewnętrzny. Proporcje (wysokość, szerokość, kąt) powinny zostać tak zaprojektowane aby lukarna była wzorniczo spójna z domem (nie sprawiała wrażenia odosobnionego elementu). Duża lukarna dobrze wygląda jedynie na tle dużej połaci dachu, nie powinna też zdominować pozostałych elementów domu (ścian i wbudowanych w nie okien). Nie należy także przesadzać z liczbą lukarn. Dach gęsto nimi zapełniony, wygląda ciężko, zaburzone są proporcje elementów elewacji.

Montaż gotowych lukarn, Fot. Fasada Plus System<sup>™</sup>Montaż gotowych lukarn, Fot. Fasada Plus System Gotowa lukarna, Fot.Fasada Plus System<sup>™</sup> Gotowa lukarna, Fot.Fasada Plus System
Lukarna nadaje się do budowania symetrii elewacji. Jeśli jest jedna na połaci, powinna być umieszczona dokładnie pośrodku, np. nad wejściem. Jeśli projektant przewidział dwie lub więcej, powinny być one rozmieszczone symetrycznie. Położenie powinno współgrać z innymi elementami: wejściem, kolumnami ganku, oknami na kondygnacjach poniżej.

Ciekawym rozwiązaniem są, dostępne, od jakiegoś czasu, gotowe lukarny (okna dachowe 3D™), które mogą pomóc obniżyć koszty, gdybyśmy zdecydowali się na budowę lukarny.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#okna #czytelnia #okna dachowe #okno #okna i drzwi #w dach #obud

Więcej tematów: