Zastrzyk wiedzy o pompach ciepła

Podziel się:
Pompa ciepła, dla wielu modna nowość, dla innych „mocno podejrzana instalacja”. Jest też taka grupa inwestorów, którzy z przekonaniem powiedzą, że jest to jedyna słuszna inwestycja.

Altherma LT floorstanding. Fot. DAIKINAltherma LT floorstanding. Fot. DAIKINCzym właściwie jest pompa ciepła i gdzie szukać pomocy przy doborze odpowiedniego urządzenia? W tekście poniżej czytelnik znajdzie kilka ogólnych, ale bardzo przydatnych wskazówek.

Pompy ciepła pracują w instalacjach, które pobierają energię z ziemi lub powietrza, kumulują ją i wykorzystują do ogrzewania powierzchni mieszkalnych. Pierwotna, pobrana z dolnego źródła energia uzyskiwana jest ze środowiska, które ma stosunkowo niską temperaturę. Mogłoby się wydawać, że trudno jest wykorzystać wartości oscylujące wokół zera stopni Celsjusza do ogrzewania mieszkania. Tymczasem, dzięki przemianom fizycznym zachodzącym w pompie ciepła (napędzanej prądem elektrycznym) temperatura zostaje podniesiona.
REKLAMA:

Powietrzna pompa ciepła DHP-AQ. Fot. DANFOSSPowietrzna pompa ciepła DHP-AQ. Fot. DANFOSS Instalacja z pompą ciepła składa się z trzech podstawowych elementów: źródła dolnego przystosowanego do funkcjonowania w niskiej temperaturze, źródła górnego (np. ogrzewanie podłogowe, grzejniki) oraz samej pompy ciepła, która kumuluje energię ”zebraną” w dolnym źródle.

Rodzaj instalacji z pompą ciepła przyjęło się określać na podstawie dolnego źródła. Wyróżniamy zatem pompy gruntowe: współpracujące ze studniami, kolektorem poziomym lub pionowym, a także pompy powietrzne: nisko - albo wysokotemperaturowe.

Gruntowa pompa ciepła NIBE z modułem wentylacyjnym NIBE FLM. Fot. z archiwum NIBE BIAWAR sp. z o.o.Gruntowa pompa ciepła NIBE z modułem wentylacyjnym NIBE FLM. Fot. z archiwum NIBE BIAWAR sp. z o.o. Jednym z podstawowych źródeł informacji o możliwościach pomp ciepła jest współczynnik COP – współczynnik efektywności. Odzwierciedla on zależność pomiędzy mocą uzyskaną jako ciepło, a mocą energii elektrycznej dostarczonej do urządzenia (to około 25% w zależności od COP). Pozostała część energii służącej do ogrzania domu pobierana jest z dolnego źródła. Efektywność pompy ciepła rośnie wraz ze wzrostem wartości COP.

Przy podjęciu decyzji o zakupie pompy ciepła warto skonsultować się z fachowcem specjalizującym się nie tylko w instalowaniu urządzeń grzewczych, ale znającego również zagadnienia związane z chłodnictwem.

Pompa ciepła musi być dopasowana do specyfiki budynku i jego otoczenia. Bardzo nierozsądnym działaniem jest kupowanie „gotowca” w markecie budowlanym. Dobrze dobrana pompa ciepła to niskie koszty eksploatacyjne i bezobsługowość.

Warto przeczytać również:
Pompa ciepła woda-woda
Pompa ciepła z kolektorem poziomym – nie dla każdego
Kolektor pionowy pompy ciepła – zaoszczędzisz nie oszczędzając
Rodzaje pomp powietrznych niskotemperaturowych
Powietrzne pompy ciepła - wysokotemperaturowy mechanizm oszczędności
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #instalacje #pompa_ciepla #obud #Pompy ciepła

Więcej tematów: