Ogrody zimowe

portal budowlany logo obud.pl - główne menu wyszukiwarka
portal budowlany
sobota 30 kwietnia 2016
str. główna » ogrody zimowe » (oBud.pl) Styl śródziemnomorski w Twoim ogrodzie

Styl śródziemnomorski w Twoim ogrodzie

04.04.2012
esienią, gdy wakacyjne podróże są już tylko miłym wspomnieniem marzymy o rychłym powrocie do ulubionych miejsc. Wielbiciele śródziemnomorskich klimatów tęsknią za słońcem i unikalną atmosferą tamtejszych tarasów. Spróbujmy zatrzymać smak lata na dłużej. Przenieśmy ten urok bliżej siebie. Zaaranżujmy przydomowe patio w charakterze tych ze słonecznego, południowego wybrzeża.

Chemia budowlana - Styl śródziemnomorski w Twoim ogrodzie
Na południu Europy trudno znaleźć dom bez kawałka tarasu, otoczonego soczystą zielenią, ozdobionego kamiennymi i ceramicznymi dekoracjami. Ławki, rzeźby, wazy i donice nadają tym miejscom unikalnego dla śródziemnomorskich krajów klimatu. Przydomowy ogród kojarzy się z czasem sjesty, błogiego lenistwa. Ale także często z miejscem gwarnych spotkań przy wspólnym posiłku. To wszystko sprawia, że większość z nas chętnie na stałe zmieniłaby nasz klimat na ten cieplejszy. Aranżując taras z wykorzystaniem typowych elementów małej architektury rodem z południa, przeniesiemy ten klimat bliżej nas. Zacznijmy od nawierzchni.

Najważniejszym estetycznym kryterium jej doboru jest wielkość i kolor produktu. Charakter słonecznego, południowego tarasu najlepiej podkreślą jasne płyty o dużych wymiarach. Ich pastelowe odcienie stworzą charakterystyczny kontrast z nasyconymi barwami zieleni.
Przeczytaj również: Obrzeża nawierzchni
REKLAMA:


Chemia budowlana - Styl śródziemnomorski w Twoim ogrodzie

Taras jak śródziemnomorska plaża


Do uzyskania w naszym ogrodzie efektu południowego piasku doskonale nadają się płyty z linii Libet Impressio produkowane w technologii wet cast. Ich faktura odwzorowująca kamień wapienny (Venetia) i łupany (Torino) stanowi o wyjątkowej estetyce tych produktów.

„Taras w ogrodzie zaaranżowany przy użyciu płyt z linii Libet Impressio, w kolorach piaskowca lub wapienia przywoła klimat słonecznego miejsca, kojarzącego się z relaksem i wakacyjnym odpoczynkiem. W połączeniu z bujną zielenią, solidnymi meblami i dekoracjami z naturalnych materiałów takich jak glina czy kamień stworzymy efektowne wykończenie patio lub innej przestrzeni w otoczeniu domu.”– mówi Joanna Kowalik -Siedlecka, architekt z firmy Libet.

Chemia budowlana - Styl śródziemnomorski w Twoim ogrodzie
Chemia budowlana - Styl śródziemnomorski w Twoim ogrodzie
Przeczytaj również: Odnajdź energię w ogrodzie

Śniadanie na patio


Znakomitym materiałem do nawierzchni przydomowego patio są kamienne płyty Sheridan z linii Libet Patio. To bardzo trwały ręcznie obrabiany kamień. Kolor białego piasku - mint, rozjaśni przestrzeń przeznaczoną na wspólne posiłki. Z kolei odcienie brązów i beży - sunset podkreślą niepowtarzalne zróżnicowanie barw tych płyt. Jego naturalna siła wyrazu pięknie podkreśli walory otaczającej natury.

Innym, godnym polecenia produktem, który pomoże nam w aranżacji stylu śródziemnomorskiego, jest szlachetna kostka Via Castello, z grupy Colormix. Dobrze sprawdza się na dużych powierzchniach. Szczególnie wersja w kolorze pastello doskonale wpisze się w charakter południowego ogrodu stanowiąc subtelną bazę dla jego pozostałych elementów.

Urok szczegółu


Szczególnego charakteru nada wybranemu miejscu podkreślenie jednej dominanty. W zależności od jej rodzaju uzyskamy odmienny efekt. Na przykład ulubiony krzew, kamienna rzeźba, czy fontanna otoczona kręgiem z postarzanych kostek brukowych, w połączeniu z otoczakami różnej wielkości, stworzy ciekawą wersję nadmorskich klimatów.
Chemia budowlana - Styl śródziemnomorski w Twoim ogrodzie
„W ogrodzie odwołującym się do krajów południowych świetnie sprawdzą się wykończenia z zastosowaniem kostek z linii Antico. Obijany Natulit, możemy wykorzystać zarówno na większych, tarasowych powierzchniach jak i ścieżkach – tu szczególnie w połączeniu z drobną kostką Romano. Kostki te, dzięki procesowi obijania, tworzą nawierzchnie o wyglądzie antycznego bruku. Ich piaskowo - porfirowe kolory - jasne i stonowane, świetnie oddają charakter naturalnych materiałów rodem ze wzgórz południa.” – dodaje Joanna Kowalik Siedlecka.

Jest wiele sposobów na stworzenie w ogrodzie śródziemnomorskiego klimatu. Dowolność adaptacji, dobór detali, daje ogromne możliwości a ostateczny kształt dzieła jest wyrazem naszego indywidualnego stylu. Wybierzmy z dla siebie te elementy, które przywołują nasze osobiste ciepłe wspomnienia z podróży.

Autor: Libet - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)
Przeczytaj także:
Galerie zdjęć:
Filmy:
najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2016 obud.pl
forum | partnerzy | reklama | newsletter | kontakt