Cegiełka - FAST Brick System

Podziel się:
FAST Brick System to metoda wykonania ścian, elewacji przy zastosowaniu szablonów pozwalających idealnie odwzorować strukturę muru z cegły klinkierowej.

Fot. FastFot. FastSzablon znajduje zastosowanie przy wykonywaniu tynków zewnętrznych imitujących cegłę klinkierową. Produkt wykonany jest specjalną techniką, nie rozpuszcza się od chemii farby strukturalnej, posiada odpowiednią grubość i przyczepność do podłoża.

W skład systemu FAST Brick System wchodzą następujące produkty:
- FAST KWARC – farba strukturalna zewnętrzna do wypełnienia szablonów
- FAST F-AZ – farba zewnętrzna pełniąca rolę farby podkładowej oraz fugi
- Szablon FAST o wymiarach 80cmx50cm (w opisie prezentujemy wiązanie krzyżowe).

Przygotowanie podłoża:

Podłoże musi być czyste, suche, wolne od tłuszczu i kurzu. Rysy i braki muszą być naprawione i uzupełnione. Tak przygotowane podłoże należy wymalować dwukrotnie farbą elewacyjną. Wybrany kolor będzie jednocześnie kolorem fugi między cegiełkami.

Przygotowanie aplikacji szablonów:

Pamiętajmy, aby dokładnie wymierzyć powierzchnię w celu równomiernego rozłożenia szablonów. Pomocne może być narysowanie górnej linii od poziomicy na całej długości danego odcinka ściany. Linia ta posłuży nam do idealnego przyklejenia szablonów.

Aby jeszcze dokładniej rozmieścić szablony możemy dorysować dodatkowe linie poniżej linii głównej.
Należy pamiętać, że końcówki szablonów nieznacznie się wyginają, dlatego poprowadzenie pomocniczej linii na powierzchni ułatwi połączenie szablonów w pionie i poziomie.

Do wykonania prac potrzebne są dwie osoby, gdyż z reguły: jedna osoba przykleja szablony, druga osoba rozpoczyna aplikację farby FAST KWARC.
REKLAMA:

Kiedy wypełnione zostają dwa/ trzy szablony należy powoli rozpocząć odklejanie pierwszego szablonu. Specjaliści z firmy FAST radzą, aby rytm pracy wyglądał w następujący sposób: doklejanie kolejnych elementów następuje zawsze z wyprzedzeniem o dwa, trzy szablony przed pracownikiem aplikującym farbę strukturalną.

Należy pamiętać, aby szablon nie pozostawał zbyt późno przyklejony jak i zbyt późno oderwany ponieważ może dojść do nasiąknięcia szablonu a w rezultacie prowadzić do odchodzenia szablonu i powstania zacieków farby na fugę.

Efekt cegły – metoda wykonania

Efekt cegły możemy uzyskać na dwa sposoby:
- Sposób pierwszy – farbę aplikujemy pacą, ściągając nadmiar na gładko uzyskując w ten sposób gładką w strukturze imitację cegły.
- Sposób drugi – farbę również aplikujemy pacą, ale nakładamy ją grubiej, tak aby nadać jej fakturę przeciągając pacę po tynku, lekko go odrywając. W rezultacie otrzymujemy nieregularne kształty cegły tzw. Starą wypalaną cegłę.

W celu dodatkowego zabezpieczenia farby przez zabrudzeniami lub warunkami atmosferycznymi można zastosować lakier bezbarwny .

Nie należy gruntować podłoża, gdyż grunty zawierają drobiny piasku kwarcowego co może powodować nierównomierne przyleganie szablonu do podłoża i jego odklejanie się.

UWAGA – szablony są jednorazowego użytku!

Poniżej galeria elewacji wykonanych w FAST Brick System.

Fot. FastFot. FastFot. FastFot. Fast
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: fast
#czytelnia #materiały konstrukcyjne #ściany #fasada #malowanie #farba #fast

Więcej tematów: