Okna drewniane: fakty i mity

Podziel się:
Od kilku lat obserwujemy triumfalny powrót okien drewnianych. Uważane są one za produkty luksusowe, a wielu inwestorów gotowych jest sporo dopłacić za samą możliwość obcowania z tym naturalnym materiałem Czy nowoczesne okna z drewna są faktycznie lepsze niż plastikowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy od wielu czynników, ale spróbujemy wyjaśnić które okna lepiej sprawdzą się w Państwa przypadku.

Fot. InternormFot. Internorm

Okna drewniane – obalamy mity

Wokół sporu dotyczącego wyższości okien drewnianych nad plastikowymi i odwrotnie narosło wiele mitów dotyczących rzekomych przewag jednego materiału nad drugim. W rzeczywistości obecnie parametry użytkowe obydwu materiałów są bardzo podobne i zarówno z jednego jak i z drugiego można tworzyć okna o bardzo podobnych właściwościach. Dotyczy to zarówno prostych modeli, jak i najbardziej zaawansowanych przeznaczonych do zastosowania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Wedle jednego z najpopularniejszych mitów okna drewniane „oddychają”, dzięki czemu zapewniają w pomieszczeniach korzystniejszy mikroklimat niż popularne „plastiki”. W rzeczywistości okna drewniane są impregnowane nie zawsze zdrowymi dla człowieka chemikaliami, które sprawiają, że „oddychają” równie skutecznie, co PCV. Okna drewniane są nie tylko droższe od swoich odpowiedników z plastiku. Z całą pewnością wymagają też od swoich właścicieli więcej troski. Co kilka lat (w zależności od warunków eksploatacji) konieczne jest przeprowadzanie okresowej konserwacji polegającej na odnowieniu powłoki malarskiej. Okna wykonane z drewna są też bardziej wrażliwe na uszkodzenia powierzchniowe.

Fot. InternormFot. Internorm

Po co nam okna drewniane?

Czy w świetle wszystkich wymienionych powyżej faktów, kupowanie okien drewnianych w ogóle ma sens? Oczywiście. Okna drewniane mają szereg unikalnych zalet. Grunt w tym, żeby wiedzieć na czym one polegają i nie decydować się na drewno tylko ze względu na panującą modę. Drewno jest idealnym materiałem jeśli w naszym wymarzonym domu planujemy zamontować okna o nietypowych kształtach. Dzięki obrabiarkom cyfrowym za stosunkową niską (w porównaniu z nietypowym oknem z innego materiału) cenę możemy wykonać okna w dokładnie takim kształcie, jaki sobie wymarzyliśmy.
REKLAMA:

Wadą zestawów z tworzyw sztucznych jest wrażliwość na zmiany temperatur – PCV kurczy się gdy jest zimno i rozszerza pod wpływem ciepła. Zestawy wykonane z dobrej jakości klejonego trójwarstwowo drewna są znacznie sztywniejsze, dzięki czemu będą nadawały się do domów, w których zaprojektowano przeszklenia o dużych powierzchniach. Jeśli więc marzymy o wielkich, dających mnóstwo światła oknach drewno będzie dla nas idealnym wyborem. Podobnie ma się sprawa z oknami w fantazyjnych kształtach, czy nietypowej wielkości zestawami przeznaczonymi do zabytkowych kamienic.

Fot. InternormFot. InternormRozwiązaniem, które eliminuje większość wad drewna jako materiału są proponowane przez niektóre firmy zewnętrzne nakładki aluminiowe – mówi Dariusz Olszewski, specjalista ds. sprzedaży z firmy Internorm specjalizującej się w produkcji komponentów do domów energooszczędnych i pasywnych. Dzięki nim pozbywamy się problemu z konserwacją – nakładka skutecznie chroni bowiem drewno przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Jednocześnie nadal możemy od wewnątrz obcować z naturalnym materiałem, nie pozbawionym swoich naturalnych właściwości. Dzięki ochronie od zewnątrz nie występuje konieczność stosowania nadmiaru chemikaliów, a drewno pokryte jedynie lakierem swobodnie oddycha.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Internorm
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #drewno #Internorm

Więcej tematów: