Oświetlenie w ogrodzie

Podziel się:
Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów urządzania przestrzeni wokół domu. Iluminacje zewnętrzne sprawiają, że otoczenie staje się atrakcyjne i bezpieczne.

Fot. PhilipsFot. PhilipsZanim wybierzemy oświetlenie zewnętrzne, powinniśmy zastanowić się nad tym, które elementy wokół domu chcemy oświetlić i w jakim celu oraz pamiętać o wymogach bezpieczeństwa. Lampy zewnętrzne narażone są na działanie deszczu, słońca i wiatru, dlatego ich oprawy muszą być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmienne temperatury. Wybierajmy więc lampy, które mają wymagane w danym kraju oznaczenia. W Europie takim oznaczeniem jest kod IP - oznaczający stopień ochrony, uzupełniony dwucyfrową liczbą (np. 44), z czego pierwsza liczba w przedziale 0-6 oznacza szczelność oprawy na pyły, druga (0-8) określa wodoszczelność.

Fot. PhilipsFot. PhilipsFot. PhilipsFot. Philips
Fot. PhilipsFot. PhilipsKody IP są uzależnione od rodzaju lampy i jej usytuowania. Dla lamp naściennych i wolnostojących zaleca się IP 44, a dla montowanych w nawierzchni - IP 65. Nowoczesne oprawy renomowanych producentów spełniają normy bezpieczeństwa i mają wysokie parametry odporności na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu - instalując je na zewnątrz budynku - możemy być pewni, że posłużą przez długie lata, oświetlając najważniejsze miejsca wokół domu.

Oświetlone wejście do domu

Każdy, kto choć raz stał o zmroku w deszczu przed drzwiami własnego domu, starając się po omacku trafić kluczem do zamka, wie, że oświetlenie przed wejściem to podstawa. Idealnym rozwiązaniem jest montaż nad drzwiami lampę z możliwością regulowania - tak, by oświetlała zamek i klamkę. Aby uzyskać ten efekt, warto zastosować np. wysoce efektywne liniowe oprawy oświetleniowe i oczka halogenowe marki Massive, dostępne w różnej mocy i rozmiarach. Instalując w nich energooszczędne halogeny z serii EcoHalo, uzyskujemy bardzo dobrą jakość światła przy 30% niższym zużyciu energii.

Fot. PhilipsFot. PhilipsOferta producentów jest tak szeroka, że każdy jest w stanie znaleźć oprawę idealnie spełniającą jego oczekiwania oraz harmonizującą ze stylem i architekturą budynku. Efektowne oprawy, idealnie dobrane do bryły domu, pozwalają podkreślić jego urodę, a jednocześnie – jak każdy detal – pozytywnie wpływają na postrzeganie całości budynku. Producenci oferują szeroki wachlarz wyrobów, począwszy od np. klasycznych kinkietów w kształcie XIX -wiecznych latarni, po proste, modernistyczne wzory opraw.

Lampa wejściowa powinna palić się przez całą noc, warto więc dobrać do niej energooszczędną świetlówkę, np. Philips Exterier (odporna na skrajne temperatury) lub Automatic (z opcją automatycznego włączenia się po zmroku). Świetlówki mają znacznie dłuższą żywotność niż żarówki tradycyjne i oszczędzają ok. 80% energii elektrycznej. Dodatkową zaletą świetlówki jest wbudowany w nią, inteligentny czujnik światła, który sam włączy lampę o zmroku i wyłączy o świcie.
REKLAMA:

Fot. PhilipsFot. PhilipsWarto również oświetlić numer domu, który po zmroku staje się niewidoczny i utrudnia odnalezienie domu gościom. Tabliczkę z numerem można podświetlić reflektorkiem na wysięgniku lub zainstalować oprawę z diodami LED, na którą można przykleić odpowiednie cyfry. Oprawy z diodami dobrze sprawdzają się także jako dekoracyjne podświetlanie schodów czy ścieżek. Wyznaczona w ten sposób droga staje się elementem dekoracyjnym i jest lepiej widoczna, chroniąc tym samym przed potknięciem się lub upadkiem. Diody LED stanowią również doskonałe rozwiązanie do podświetlenia podjazdu i wjazdu do garażu. Małe świecące „oczka”, wkomponowane w kostkę brukową lub trawę, wskażą drogę, a tym samym ułatwiają nocne parkowanie. Ważną zaletą opraw zewnętrznych LED jest ich mała energochłonność, co oznacza niskie zużycie prądu.

Wieczorny relaks

Ciepłe wieczory najchętniej spędzamy na zewnątrz domu. Taras staje się wówczas miejscem spotkań i relaksu. Warto zapewnić na nim przyjemne, delikatne oświetlenie z możliwością regulowania jego natężenia. Sprawdzą się świetlówki o ciepłej barwie światła oraz oprawy, zarówno te przeznaczone do montażu na stałe, jak i przenośne, z możliwością zmiany ich położenia (np. Massive). Miłym dodatkiem są też świeczki Imageo. Ich blask, imitujący światło świec, może towarzyszyć cały wieczór i noc, bez konieczności dodatkowego ładowania akumulatorów i bez ryzyka zalania czy zgaszenia przez podmuch wiatru.

Fot. PhilipsFot. PhilipsPo zmroku można cieszyć się także pięknem ogrodu, który w ciemności wygląda zupełnie inaczej niż w świetle dziennym. Podświetlenie drzew, krzewów, kompozycji i detali wprowadza w nim magiczny nastrój. Detale i krzewy w ogrodzie oświetlamy w taki sposób, by pokazać ich piękno. Światło umieszczone od spodu eksponuje kształt krzewu, oświetlając jednocześnie duży fragment ogrodu, natomiast niskie rośliny oświetlamy od góry wyższymi lampami. Dzięki szerokiej gamie opraw, bez problemu dopasujemy je do stylu domu i ogrodu - nowoczesnego, klasycznego nawet rustykalnego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #do oswietlenie #ogrody #w ogrod #taras #obud #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: