Głowica termostatyczna – uzbrajamy... w wiedzę

Podziel się:
Głowica termostatyczna służy do optymalnego ustawienia ciepła jakie ma dostarczyć grzejnik. Nie chodzi o to, by ustawić licznik na maksa, „bo jest mi zimno” i skręcić na zero, gdy „jest mi gorąco”. Chodzi o to, by nauczyć się sterować temperaturą.

fot. Fotoliafot. Fotolia

Jak to działa?

Jak zawsze, aby zrozumieć dlaczego coś się dzieje, trzeba zainteresować się, jak dana rzecz działa. W środku głowicy termostatycznej znajduje się mieszek wypełniony cieczą, która zmienia objętość pod wpływem temperatury. Wraz z jej wzrostem zwiększa się ciśnienie, a co za tym idzie, objętość cieczy wewnątrz mieszka. Powoduje to nacisk na popychacz głowicy. Popychacz pokonuje opór sprężyny i napierając na trzpień zaworu termostatycznego powoduje jego zamknięcie. Z kolei, gdy temperatura obniża się, spada również ciśnienie i objętość cieczy w mieszku. Opór jaki popychacz wywierał na sprężynę zanika, a przepływ wody w grzejniku rośnie, czego efektem jest odczuwalny wzrost temperatury.

Oznaczenia na głowicy
* - 6 stopni w pomieszczeniu – preferowany w sytuacji, gdy wyjeżdżamy z domu na dłuższy czas, zapobiega uszkodzeniom instalacji podczas niskich temperatur panujących na zewnątrz;
I - 14 stopni C w pomieszczeniu;
II - 17 stopni C – preferowane w sypialni;
III - 20 stopni C – preferowane w pomieszczeniach mieszkalnych i kuchni;
IIII – 23 stopnie C – preferowane w łazience;
maksimum - 26 stopni C w pomieszczeniu.
W zależności od producenta parametry te mogą się nieco różnić.

Ile razy jest tak, że wracamy do domu i stwierdzamy, że w domu jest chłodno. To normalne, że uczucie dyskomfortu chcemy jak najszybciej zmienić. Nie jest jednak rozsądnym zwyczaj, by przekręcać głowicę termostatyczną na maksimum. Odczuwalny komfort cieplny będzie krótki, a po dłuższej chwili zrobi się ciepło jak w saunie. Po zakręceniu kaloryfera pozostaną ciepłe rury pionu i nie da się zejść poniżej +23 stopni C.

Optymalna temperatura „zdrowa” dla organizmu, przy której odczuwamy komfort:
- 19-21 stopni C w dzień;
- 17-18 stopni C w nocy;
- 23-26 stopni C w łazience.

Warto pilnować, by głowica nie była nigdy zasłonięta grubymi zasłonami, albo meblami. Jej prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest bowiem od czujnika, który mierzy temperaturę w pomieszczeniu (jego zasłonięcie powoduje mylny odczyt temperatur w pomieszczeniu).
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #obud #Grzejniki

Więcej tematów: