Izolacje

portal budowlany logo obud.pl - główne menu wyszukiwarka
portal budowlany
sobota 25 października 2014
Izolacje
str. główna » izolacje » (oBud.pl) Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego

Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego

10.04.2008
Wymagania inwestorów dotyczące izolacji dachów płaskich są coraz większe i dotyczą nie tylko energooszczędności, bezpieczeństwa i trwałości wyrobów, ale również zapewnienia ich sprawnego i skutecznego montażu. Możliwość szybkiego prowadzenia robót związanych z wykonaniem ocieplenia i pokrycia jest szczególnie istotna w przypadku dachu.

Przykładem systemowego rozwiązania, spełniającego wyżej wymienione wymagania jest System Płyt Spadkowych DACHROCK SPS. Jest on przeznaczony do kształtowania spadków - potrzebnych do odprowadzania wód opadowych - w warstwie termoizolacji, a nie w warstwie konstrukcji (konstrukcja stalowa nachylona lub strop żelbetowy z wylaną ze spadkiem szlichtą).

Chemia budowlana - Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego

Elementy systemu


System DACHROCK SPS składa się z dwóch rodzajów płyt: DACHROCK SP i DACHROCK KSP. Płyty DACHROCK SP służą do kształtowania jednokierunkowego spadku o różnym nachyleniu - są podstawowym wyrobem do uzyskania wymaganego spadku od linii kalenicowej do linii wpustów dachowych lub rynny. Mają wymiary 1000×500 mm i spadek wzdłuż wybranej krawędzi płyty - na długości 1000 mm lub na szerokości 500 mm. Płyty DACHROCK SP układa się kolejno od punktu najniższego do najwyższego (np. z 3% spadkiem 2-30 mm, 30-60 mm, 60-90 mm itd.). Jeżeli na budynku są zamontowane tylko rynny i rury spustowe zewnętrzne (brak wpustów wewnętrznych), to płyty spadkowe DACHROCK SP są wystarczającym elementem do odprowadzania wód opadowych z połaci dachowych.
REKLAMA:


Płyty DACHROCK KSP - z dwukierunkowym spadkiem - są przeznaczone do kształtowania kontrspadków (dwukierunkowych spadków) w dachach o różnym nachyleniu. Zastosowanie elementów kontrspadkowych umożliwia skierowanie wody opadowej z połaci dachowych do wpustów wewnętrznych rozmieszczonych punktowo (odwodnienie wewnętrzne dachu). Oferowane są trzy typy elementów kontrspadkowych: dla dachów o nachyleniu do 2%, 3% lub 5%. Jeżeli dachy mają spadek większy niż 5%, elementy kontrspadkowe układa się jeden na drugim w różnych kombinacjach.

Chemia budowlana - Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego
Typowy element kontrspadkowy między dwoma wpustami dachowymi wewnętrznymi może mieć maksymalnie 30 m długości i składa się z czterech części: dwóch elementów DACHROCK KSP P (prawostronnych) i dwóch DACHROCK KSP L (lewostronnych). Każdą z tych części tworzą moduły A, B, C, D, E, F... aż do P. Moduł składa się z odpowiednio dociętych płyt - każda z nich ma różną grubość w czterech narożnikach (płyta z dwukierunkowym spadkiem). Niektóre moduły, szczególnie te o dużej grubości, są dwuwarstwowe (płyta ze spadkiem oraz płyta podkładowa). Po ułożeniu płyt zgodnie z planem ułożenia systemu płyt spadkowych PUSPS, uzyskuje się czteroczęściowy element kontrspadkowy, odprowadzający wodę do dwóch wewnętrznych wpustów dachowych. Aby uniknąć pomyłki przy układaniu, każdy moduł jest pakowany w osobną paczkę, która ma dwie etykiety: standardową - zgodnie z wymaganiami normowymi oraz opisową, na której jest podany typ i odmiana modułu oraz wielkości spadku dachu. Na przykład, symbol D3L oznacza: lewostronny (patrząc w kierunku wpustu dachowego) moduł D dla dachu o nachyleniu do 3%.

Chemia budowlana - Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego

Typowy UKŁAD WARSTW


Typowy układ warstw dachu płaskiego, w którym został zastosowany system DACHROCK SPS, jest następujący:
- konstrukcja - stalowa lub żelbetowa,
- paroizolacja,
- ocieplenie - płyty MONROCK MAX o grubości dobranej do wymagań ochrony cieplnej, pełniące rolę zasadniczego ocieplenia,
- DACHROCK SPS - płyty spadkowe (i kontrspadkowe) z wełny mineralnej, kształtujące spadki w połaci dachu,
- pokrycie dachowe - papa termozgrzewalna w układzie jedno- i dwuwarstwowym, folia PVC lub membrana EPDM.Najczęściej warstwy termo- i hydroizolacji mocuje się do podłoża łącznikami mechanicznymi. Innym rozwiązaniem jest dach balastowy z warstwą dociążającą, np. ze żwiru płukanego lub płyt chodnikowych.

Chemia budowlana - Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego

Projektowanie


Osoby, które chciałyby zastosować System DACHROCK SPS, powinny przesłać do Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska wszystkie dane niezbędne do sporządzenia projektu i kalkulacji. Są to:

- rzut dachu z rozmieszczeniem wpustów dachowych i dokładnymi wymiarami (w wersji elektronicznej lub wydruk rysunku),przekrój poprzeczny dachu w miejscach charakterystycznych,
- wielkości spadków i kontrspadków, które chcemy uzyskać na dachu.
- Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska bezpłatnie przygotuje szczegółowy projekt odwodnienia dachu płaskiego przy pomocy zestawu płyt spadkowych DACHROCK SPS.
- Projekt najczęściej obejmuje:
- zestawienie płyt DACHROCK SP i DACHROCK KSP,
- kalkulację cenową proponowanego rozwiązania (koszt zakupu kompletu płyt spadkowych i kontrspadkowych potrzebnych do odprowadzenia wód opadowych z połaci dachu do wpustów lub rynien),
- plan ułożenia systemu płyt spadkowych (PUSPS) na dachu z ich dokładnym oznaczeniem.
- Przed zamówieniem systemu klient pisemnie akceptuje zaproponowane rozwiązanie techniczne.

Chemia budowlana - Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego
ROCKWOOL Polska oferuje ponadto następujące elementy dodatkowe, przydatne do realizacji dachów w systemie DACHROCK SPS: łączniki do mocowania mechanicznego do blachy trapezowej, folię paroizolacyjną ROCKWOOL, kliny dachowe do obróbek attyk oraz bloczki trapezowe do wypełniania fałd blachy trapezowej dachu płaskiego w celu poprawienia izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych.

WYKONANIE dachu


Etapy układania termoizolacji dachu płaskiego z zastosowaniem systemu DACHROCK SPS:
układanie zasadniczej warstwy ocieplenia z płyt MONROCK MAX o zaprojektowanej grubości,
układanie płyt o jednokierunkowym spadku DACHROCK SP wg PUSPS,
układanie płyt kontrspadkowych DACHROCK KSP według PUSPS,
układanie pokrycia dachowego z papy w układzie dwuwarstwowym lub jednowarstwowym (alternatywnie membrana PVC lub EPDM jako pokrycie jednowarstwowe) na płytach DACHROCK SP i KSP (warstwy izolacyjne są mocowane za pomocą łączników mechanicznych lub balastu).

Chemia budowlana - Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego

System DACHROCK SPS zapewnia:


- poprawę izolacyjności cieplnej stropodachu przez zwiększoną grubość izolacji termicznej,
- swobodę w kształtowaniu odwodnienia oraz spadków bez potrzeby ingerencji w warstwę konstrukcyjną dachu,
- odwodnienie dachu bez konieczność wykonywania koryt dachowych,
- zmniejszenie obciążeń od warstw dachowych dzięki wyeliminowaniu szlichty spadkowej,
- prosty i łatwy montaż na dachu, skrócenie czasu potrzebnego do wykonania ocieplenia i pokrycia dachowego,
- kompletność rozwiązania od etapu projektu aż po instruktaż montażu, profesjonalny serwis ze strony doradców technicznych i przedstawicieli handlowych specjalizujących się w izolacjach dachów płaskich,
- możliwość konsultacji na etapie projektowania i wykonawstwa.
- Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych rozwiązań wykorzystujących skalną wełnę ROCKWOOL, dach w systemie DACHROCK SPS zapewnia:
- wysoką izolacyjność termiczną przegrody, co znajduje potwierdzenie w niskich kosztach ogrzewania,
- zwiększone bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Rozwiązania z kamienną wełną ROCKWOOL zwiększają odporność ogniową przegrody,
- paroprzepuszczalność rozwiązania - swobodne odprowadzenie pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz,
- trwałość izolacji - wełna kamienna jest stabilna wymiarowo i odporna na starzenie.

Szczegółowych informacji na temat systemu DACHROCK SPS udzielają Doradcy Techniczni ROCKWOOL Polska oraz Przedstawiciele Handlowi ds. obsługi klientów instytucjonalnych. Zapytania ofertowe dotyczące projektowania i wyceny systemu DACHROCK SPS należy kierować e-mailem, pocztą lub faksem bezpośrednio do Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska.

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)
Przeczytaj także:
Galerie zdjęć:
Filmy:
Wideo - instrukcje
Leca Keramzyt do podłóg na gruncie cz.2
Zobacz powiększony film oraz inne instrukcje
najcześciej czytane najcześciej czytane
Przeglądy produktów
Czytaj także
Narzędzia
najcześciej czytane najcześciej czytane
Najczęściej czytane
Copyright 2014 obud.pl
forum | partnerzy | reklama | newsletter | kontakt