Nowoczesne technologie konserwacji zabytków

Podziel się:
Nowoczesne materiały budowlane, a w szczególności materiały do renowacji i konserwacji zabytków muszą spełniać coraz to wyższe oczekiwania klientów. Jest to naturalną konsekwencją zwiększającej się świadomości odbiorców, dla których sama jakość produktów okazuje się już niewystarczająca.

Dziś klient - w parze z dobrym materiałem - wymaga wsparcia technicznego. Specjalistyczne doradztwo i fachowe know-how nabiera w dzisiejszych realiach nowego znaczenia i zyskuje zupełnie nową wartość. W szczególności dotyczy to obszaru chemii budowlanej.

Nowoczesne technologie konserwacji zabytkówO zmieniających się oczekiwaniach rynkowych i roli jaką współcześnie spełnia profesjonalny i odpowiedzialny producent chemii budowlanej opowiada Zbigniew Gil, Product Manager Produktów Histolith, sygnowanych marką Caparol.
REKLAMA:

Fot. Caparol PolskaFot. Caparol Polska
Doradztwo techniczne staje się nieodłącznym elementem współczesnych relacji producent - odbiorca. Relacji, w których klient przestaje być tylko biernym adresatem produktów i staje się równorzędnym uczestnikiem procesu renowacji zabytków. Celem świadomego producenta jest natomiast dostarczenie nie tylko wartościowych produktów, ale również fachowych porad, bez których zastosowanie specjalistycznych materiałów jest trudne, a czasem zupełnie niemożliwe.

Rola współczesnego producenta zmienia się wraz z dynamicznie rosnącymi oczekiwaniami rynkowymi. Dziś, producenci tacy jak Caparol Polska występują w roli doradcy, udzielają wskazówek, przeprowadzają szkolenia, oddają do dyspozycji swoje laboratoria, wykonują specjalistyczne badania. Misja ta jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza w przypadku rynku renowacji i konserwacji zabytków, gdzie nie mamy do czynienia z homogenicznym odbiorcom. Oznacza to, że producenci chemii budowlanej muszą w równym stopniu zaspokoić wiedzę i oczekiwania zarówno konserwatorów, architektów jak i wykonawców.

Caparol Polska, od lat utrzymuje pozycję lidera technologicznego na rynku profesjonalnych farb i systemów ociepleń. Dodatkowo firma oferuje swoim klientom produkty ze specjalistycznej linii Histolith. Są to wyselekcjonowane materiały przeznaczone do profesjonalnej, a zarazem nowoczesnej konserwacji zabytków i restauracji historycznej substancji budowlanej.

Firma Caparol jest producentem odpowiedzialnym biznesowo, który chce aktywnie uczestniczyć w procesie renowacji obiektów zabytkowych. Chcemy by Histolith kojarzył się nie tylko z najwyższą jakością produktów, ale również z profesjonalnym wsparciem i fachowym doradztwem, na które może liczyć każdy klient. Nasze motto brzmi: „technologie konserwacji zabytków”. W dalszej części artykułu postaram się udowodnić, że powyższe hasło jest całkowicie uzasadnione.

System doboru tynków renowacyjnych WTA

Tynki WTA, to grupa tynków renowacyjnych przebadanych przez specjalny instytut Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege e.V, czyli Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie Robocze Ochrony Budowli i Konserwacji Zabytków. Otrzymanie certyfikatu WTA zezwala na zastosowanie produktów wysokiej jakości do renowacji obiektów zabytkowych.

Dobór właściwej technologii w procesie renowacyjnym jest niezmiernie trudne i często staje się poważnym problem już na etapie projektowania. Źle dobrany produkt lub niefachowe wykonawstwo mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w zabytkowych obiektach.

Caparol Polska, realizując misję odpowiedzialnego biznesowo producenta, wprowadził specjalny system doboru tynków renowacyjnych WTA. Podstawowym celem projektu jest chęć zapewnienia bezpieczeństwa obiektom zabytkowym poprzez dobór odpowiedniej technologii renowacyjnej i zapewnienie fachowego wykonawstwa.

System doboru tynków renowacyjnych WTA pozwala na dobranie właściwej technologii w oparciu o specjalistyczne badanie podłoża oraz badanie natężenia i rodzaju soli występujących w obiekcie. Doradcy Caparol Polska, wyposażeni w wiedzę i profesjonalny sprzęt, są w stanie przeprowadzić kompleksowe pomiary i zaproponować właściwą technologię renowacyjną.

Dodatkowo, Caparol Polska może pochwalić się nowoczesnym, świetnie wyposażonym laboratorium badawczym, które dostarcza pracownikom niezbędnych badań i analiz.

Dlaczego należy stosować tynki renowacyjne

W obiektach zabytkowych oraz w starym budownictwie zazwyczaj brak jest izolacji przeciwwilgociowych, dlatego mury w tego typu obiektach chłoną wilgoć jak gąbka. W zależności od warunków obiektowych oraz rodzaju i budowy przegrody, wilgoć może przeniknąć nawet na wysokość 5 m od poziomu gruntu, a następnie odparować wewnątrz i na zewnątrz przegrody. Woda wnikająca do tynków w strefie cokołowej nie jest niestety wodą destylowaną i zawsze zawiera pewne ilości szkodliwych soli. W wypadku cokołów położonych w pobliżu dróg, zawartość tych soli zwiększa się dodatkowo na skutek stosowania soli drogowych. Z biegiem lat nagromadzenie się szkodliwych soli staje się problemem. Po odparowaniu wody, sól pozostaje w murze, a jej zawartość zwiększa się z każdym rokiem. Obecność soli powoduje nie tylko ciągle podwyższoną wilgotność muru, ale także działania podobnie do wybuchu. Podobnie jak woda rozszerzając objętość w momencie zamarzania wywołuje szkody mrozowe, tak sole w trakcie krystalizacji wywołują analogiczne szkody w podłożu. Ten ciągle powtarzający się proces prowadzi do uszkodzenia lub zniszczenia konwencjonalnych tynków, a także murów oraz betonu.

Dobór systemu farb Caparol

Kolejnym przykładem systemowego podejścia do renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych może być dobór systemu farb. Caparol Polska jako jeden z nielicznych producentów posiada w swojej ofercie pełną gamę profesjonalnych farb wapiennych i krzemianowych. Dzięki specjalistycznemu doradztwu i kompleksowemu badaniu podłoża, eksperci Caparol mogą zarekomendować najodpowiedniejszy system renowacyjny.

Ocena podłoża ma tu kluczowe znaczenie. Stare wymalowania występujące obiektach często dyskredytuja podłoże do zastosowania farb mineralnych (do których potrzebne jest podłoże mineralne). Jeśli spotkamy wymalowania innymi farbami (np. dyspersyjnymi), nie jest możliwe stosowanie farb wapiennych czy krzemianowych.

Zakres profesjonalnego doradztwa Caparol Polska jest bardzo szeroki. Przykładowo, eksperci Caparol w oparciu o system doradztwa oraz przeprowadzanych pomiarów, potrafią precyzyjnie określić możliwości zastosowania mineralnych powłok. A w przypadkach, gdy zachodzi potrzeba przygotowania podłoża, mogą określić właściwe materiały i odpowiednią technologię (np. wymiana tynków na wapienne).

Doradztwo na etapie realizacji

Profesjonalne doradztwo techniczne jest potrzebne także w trakcie wykonania prac. Najczęściej przybiera ono postać wskazówek dotyczących właściwego stosowania produktów. Adresatem tych informacji jest oczywiście wykonawca. Fachowiec często potrzebuje nie tylko pomocy technologicznej, ale również nadzoru nad produktami. Caparol Polska przykłada dużą wagę do udzielenie niezbędnego wsparcia wykonawcom. Wykwalifikowani pracownicy firmy są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania klientów i doradzić na każdym etapie realizacji.

Fot. Caparol PolskaFot. Caparol Polska

Przykładowe wskazówki technologiczne

W trakcie krystalizacji farb krzemianowych, z rozpuszczonego w wodzie krzemianu potasowego powstaje nierozpuszczalne wiązanie krzemianowe. Aby wiązanie przebiegło w sposób właściwy muszą być spełnione następujące warunki: obecność kwarcu jako drugiego składnika reakcji w podłożu i w miarę możliwości również w wypełniaczu; temperatura podłoża i powietrza powyżej +8°C.Te warunki dotyczą zarówno dwukomponentowych farb krzemianowych, jak i jednokomponentowych farb krzemianowych. W przypadku aplikowania farb w niższych temperaturach, dochodzi do zakłócenia procesu wytwarzania się wiązania. Wówczas szkło wodne nie ulega krystalizacji w całości.

Fot. Caparol PolskaFot. Caparol PolskaPosiadamy wieloletnie doświadczenie w stosowaniu farb wapiennych na podłożach wewnętrznych i zewnętrznych. Na tej podstawie wiemy, że odpowiednimi podłożami dla farb wapiennych są tynki na bazie zapraw P I, P II i P III. Farby wapienne Histolith można nanosić metodą al fresco - na świeży i jeszcze wilgotny tynk, jak również techniką al secco - na utwardzony już tynk, na stare mineralne powłoki malarskie lub na chłonne struktury z kamienia naturalnego. Nakładanie farb wapiennych zalecamy wykonać pędzlem. Jako środek do utwardzania starych tynków oferujemy grunt krzemianowy o nazwie Histolith Silikat-Fixativ.

Fot. Caparol PolskaFot. Caparol PolskaTechnologie konserwacji zabytków to przyszłość, która zaczyna się już dzisiaj. Dzięki naszej pasji, jaką jest renowacja zabytków jesteśmy stale gotowi do nowych, inspirujących wyzwań. Wszystko po to, by zapewnić naszym klientom profesjonalną obsługę i kompleksowe wsparcie na każdych etapie realizacji. Jesteśmy przekonani, że wiedza i doświadczenie, jakie przekazujemy naszym partnerom jest najlepszą inwestycją w długotrwałe relacje biznesowe.

Więcej informacji o profesjonalnym doradztwie i bogatej ofercie produktów Histolith znaleźć można na www.caparol.pl

Ocena podłoża ma kluczowe znaczenie w procesie renowacji obiektów zabytkowych. Ratusz w Chełmie został odnowiony produktami z linii Histolith.

Fot. Caparol PolskaFot. Caparol Polska
Podstawowym celem Caparol Polska jest chęć zapewnienia bezpieczeństwa obiektom zabytkowym poprzez dobór odpowiedniej technologii renowacyjnej i zapewnienie fachowego wykonawstwa.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: caparol
#czytelnia #ściany #na sciany #w wewnatrz_bud #na zewnatrz_bud #do renowacja #do remont #na fasada #caparol #na zabytki #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: