Instalacje

portal budowlany logo obud.pl - główne menu wyszukiwarka
portal budowlany
sobota 28 maja 2016
Instalacje
str. główna » instalacje » (oBud.pl) Zestaw solarny Solerio

Zestaw solarny Solerio

10.01.2012
Zestaw solarny Solerio przetwarza energię promieni słonecznych w ciepło wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej. Może on pokryć 70% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania ciepłej wody w gospodarstwie domowym.

Chemia budowlana - Zestaw solarny Solerio

Zestaw Solerio składa się z:


1. Kolektora słonecznego o dużej absorpcji światła (najlepiej umieścić go na dachu w kierunku południowym, pod kątem nachylenia 45 stopni), zabezpieczonego taflą szkła hartowanego.
2. Zasobnika ciepłej wody użytkowej (którego zadaniem jest zmagazynowanie pozyskanej przez kolektory energii słonecznej i przekazanie jej w postaci ciepłej wody w kranie).
3. Stacji solarnej - zestaw pompowy zasobnika c.w.u. (dzięki niemu mamy obieg ciepłej wody w zestawie).

Praca przez cały rok


Położenie geograficzne Polski gwarantuje w zależności od regionu od 1 390 do 1 900 godzin słonecznych w ciągu roku. Przy średnim natężeniu promieniowania na poziomie 400-500 W/m² można uzyskać w skali roku około 1 100 kWh/m² bezpłatnej energii słonecznej.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Zestaw solarny Solerio
Chemia budowlana - Zestaw solarny Solerio

Chemia budowlana - Zestaw solarny Solerio
Kolektory słoneczne wychwytują energię słoneczną również podczas zachmurzenia i zamglenia. Wtedy mamy do czynienia z promieniowanie rozproszonym, które nie ma tak wysokiej skuteczności jak promieniowanie bezpośrednie, jednak wystarcza do efektywnej pracy kolektorów. W przypadku, gdy słońce nie dostarcza wystarczającej ilości energii zasobnik c.w.u. może być wspomagany poprzez górny wymiennik, do którego podłączymy dowolny system grzewczy lub poprzez grzałkę elektryczną o mocy 2400 W umieszczoną we wnętrzu zasobnika.

Podłączenie do C.O. nieefektywne w naszym klimacie


Kolektory słoneczne oprócz ogrzewania wody użytkowej można wykorzystać do instalacji centralnego ogrzewania. Jednakże tylko ok. 7% inwestycji w kolektory słoneczne w Polsce posiada kolektory przyłączone do instalacji C.O. Warunki atmosferyczne w Polsce pozwalają na efektywne wykorzystanie kolektorów jedynie w instalacji ciepłej wody użytkowej.

Energia do ogrzania 70% wody


Prawidłowo zaprojektowany system solarny jest w stanie pokryć około 70% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania ciepłej wody w gospodarstwie domowym. Tym samym oszczędzamy na opale: węglu, oleju, gazie lub elektryczności. Dochodzi również oszczędność pracy kotła czy pompy ciepła, które mniej się zużywają, a zatem wymagają mniej paliwa, serwisów (napraw) czy wymian.

Od 2010 r. osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać 45 % dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż całego systemu solarnego. System ten pozwala chronić środowisko naturalne i pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

(Oceń ten artykuł):
(0)
Przeczytaj także:
Galerie zdjęć:
Filmy:
Wideo - instrukcje
Kolorowe napędy. Siłowniki do stolarki okiennej i drzwiowej ukryte w profilu. D+H Polska
Zobacz powiększony film oraz inne instrukcje
Czytaj także
Narzędzia
Copyright 2016 obud.pl
forum | partnerzy | reklama | newsletter | kontakt