portal budowlany logo obud.pl - główne menu wyszukiwarka
portal budowlany
niedziela 29 maja 2016

Dachówka ceramiczna i cementowa

21.02.2012
Jak wypada dachówka cementowa w zestawieniu z dachówką ceramiczną? Czy ma wady, czy coś wyróżnia ją na korzyść. Być może w udzieleniu odpowiedzi na te pytania pomoże poniższy tekst.

Dachówki ceramiczne...


...powstają z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego i mączki ceglanej (tzw. homogeniczna masa ceramiczna). Materiały te formuje się przy pomocy pras, a następnie wypala w piecach przy udziale wysokich temperatur. Kolor i specyficzny połysk zyskują w kolejnych procesach, mianowicie angabowania i glazurowania.
Chemia budowlana - Fot. Koramic
Fot. Koramic


Chemia budowlana - Fot. Koramic
Fot. Koramic
Masa metra kwadratowego dachówek ceramicznych wynosi od 45 kg/m2 do 70 kg/m2. Kąt nachylenia konstrukcji dachu w przypadku tego materiału powinien wynosić od 16° do 44°. Przy zachowaniu takich parametrów nie trzeba stosować dodatkowego mocowania dachówek.
Ilość rodzajów (kształtów) dachówek ceramicznych jest ogromna. Wśród najpopularniejszych znajdują się: karpiówki, mnich-mniszki, dachówki zakładkowe.
Chemia budowlana - Fot. Koramic
Fot. Koramic
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Koramic
Fot. Koramic
Co można powiedzieć o połaci z dachówki ceramicznej? Z całą pewnością to, że wygląda dobrze i będzie tak wyglądać bardzo długo. Estetyka i trwałość, to cechy podstawowe ceramiki.
Szeroka gama barw i odcieni dachówek barwionych na różne sposoby, powoduje, że na rynku dostępne są nie tyko klasyczne ceglastoczerwone kolory, ale także wiele innych.

Dobrze jest zainteresować się dachówkami angobowanymi lub glazurowanymi. Dłużej utrzymują nienaganny stan, znacznie później pokrywa się mchem, są odporniejsze na wszelkiego typu zabrudzenia.
Dachówki glazurowane, czyli pokrywane szkliwem, cechują się również charakterystycznym połyskiem, który dodatkowo podnosi walory wizualne nowego domu.

Oprócz trwałości i estetyki dachówki ceramiczne cechuje również szczelność oraz dobre właściwości tłumiące. Przy domach budowanych w niedalekiej odległości od ruchliwych, hałaśliwych ulic cecha ta może okazać się ważna. Podobnie jak w przypadku gradu czy deszczu.
Chemia budowlana - Fot. Braas
Fot. Braas
Przeczytaj również: Jak wykonać kosz dachowy
Oczywiście wszystko ma swoją cenę. Za jakość, estetyka i odporność trzeba zapłacić. Dachówki ceramiczne nie są tanie. Warto zatem pokusić się o profesjonalną wycenę dachu przed wyborem pokrycia. Może okazać się, że inwestora nie stać na taki rodzaj pokrycia. W kosztach trzeba uwzględnić dachówki wentylacyjne, przeciwśnieżne, połówkowe, gąsiory i inne elementy, które podnoszą cenę, a są niezbędne.

Chemia budowlana - Fot. Braas
Fot. Braas

Dachówki cementowe...


...wytwarza się z masy betonowej: piasek kwarcowy, cement oraz woda. Powstały beton wytłacza się na aluminiowych formach.

Przeczytaj również: Dach w warstwach

Kolor uzyskuje się poprzez dodawanie do masy związków chemicznych, w głównej mierze są to tlenki żelaza, bądź poprzez malowanie gotowych już dachówek farbami akrylowymi.
Chemia budowlana - Fot. Braas
Fot. Braas


Chemia budowlana - Fot. Braas
Fot. Braas
Kolejnym krokiem jest suszenie w zamkniętych komorach (w odpowiedniej temperaturze i wilgotności). Masa metra kwadratowego pokrycia z dachówek cementowych oscyluje między 42-45 kg. W przypadku dachówki betonowej zaleca się kąt nachylenia dachu od 22° do 60°. Wśród dachówek cementowych najpopularniejsze są dachówki zakładkowe: esówki, rzymskie, ale w ofercie firm są również pokrycia typu karpiówki.

Chemia budowlana - Fot. Braas
Fot. Braas

Dachówki systemowe


Trzeba podkreślić, że w przypadku obu rodzaju dachówek, producenci oferują elementy systemowe niezbędne do wykończenia dachu (dachówki kalenicowe, wentylacyjne, okapowe, pulpitowe, boczne oraz gąsiory). To właśnie te dachówki bardzo często decydują o końcowym koszcie wykonania połaci. Ceny dachówki podstawowej są obecnie bardzo zbliżone (co jeszcze kilka lat temu nie było zauważalne), natomiast rozpiętość cenowa elementów uzupełniających jest bardzo duża. Nie zależy ona (cena) od rodzaju materiału pokrycia podstawowego, a od polityki cenowej konkretnego producenta. Dachówki systemowe mogą być wykonane z innych materiałów niż dachówki podstawowe (tworzywa sztuczne, metal).

Marta Sobiecka

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)
Przeczytaj także:
Galerie zdjęć:
Filmy:
Najnowsze na forum
apacz
Awatar użytkownika
Postów: 1
Re: Wybór okien PCV
data » 28.05.2016, 11:30
Ja odwiedziłem kilka sklepów oraz okolicznych producentów okien, poczytałem na internecie czym należy się kierować oraz oczywiście ...
tomcio paluch
Awatar użytkownika
Postów: 2
Re: Wybór okien PCV
data » 28.05.2016, 11:08
Ja zamawiałem z firmy http://www.stolbud.pl/okna/okna-pvc.html Jestem zadowolony a generalnie okna PCV są w mojej opinii dużo lepsze i tańsze ...
Jarecky
Awatar użytkownika
Postów: 3
Re: What the f*** z tą oczyszczalnią
data » 28.05.2016, 10:05
U mnie nie jest zawsze klarowana ale po pewnym czasie idzie dojść do pewnych wniosków, czyli jak w weekend nadrabiamy tydzień to po około 4 ...
zeldiax
Awatar użytkownika
Postów: 22
Ksiegowość w firmie
data » 27.05.2016, 16:37
Są tu jacyś młodzi przedsiębiorcy? Dostałem ostatnio ofertę od i zastanawiam się, czy nie oddać w ich ręce księgowości. Średnio 3 razy w ...
baska889
Awatar użytkownika
Postów: 3
Re: Jakie narzędzia w domowym warsztacie nieprofesjonalisty
data » 27.05.2016, 14:41
Dobrze jest wybrać coś, co będzie nam służyć długie lata. Ja słyszałam dużo dobrego o narzędziach , podobno stosunek cena/jakość ...
Kursy walut
Kurs średni NBP
1 EUR 4.4063 -0.0175 -0.40 %
1 USD 3.9393 -0.0291 -0.73 %
1 CHF 3.9795 -0.0205 -0.51 %
1 GBP 5.7738 -0.0401 -0.69 %
terminarz targów
Sonda
Wybierz najpopularniejszą markę oferującą kleje do ceramiki
Alpol
Atlas
BASF
Baumit
Bolix
Cekol
Ceresit/Henkel
Fast
Inter-Grąd
Knauf Bauprodukte
Kreisel
Mapei
Sopro
Weber, Weber Deitermann
Sika
Selena
raporty cenniki instrukcje katalog narzędzi
STREFA PARTNERA
opinbud.pl logo      
             
Copyright 2016 obud.pl
forum | partnerzy | reklama | newsletter | kontakt