Jak prawidłowo użytkować motopompę

Podziel się:
Motopompa jest urządzeniem, które z założenia musi pracować w różnych okolicznościach, najczęściej w trudnych warunkach. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad pracy z motopompą i jej konserwacją, by urządzenie służyło bezpiecznie i efektywnie przez kilka lat.

Fot. HONDAFot. HONDA1. Bezwzględnie należy przeczytać instrukcję obsługi danego modelu pompy, by poznać specyfikę urządzenia.
2. Ustawienie – pompa gotowa do uruchomienia powinna stać na twardym i płaskim podłożu. Jej przechylenie lub przewrócenie może spowodować wyciek paliwa, oleju, a brak oleju w konsekwencji doprowadzi do zatarcie silnika.
3. Zalanie wodą korpusu pompy - przed uruchomieniem należy zalać korpus pompy wodą, by zapobiec przegrzewaniu się uszczelnienia pompy podczas zasysania. Zasada nie dotyczy pomp, które mogą pracować „na sucho” np. SMD50, czy SMD80.
4. Dobór oraz podłączenie węża ssawnego i tłocznego - do pompowania wody można używać ogólnie dostępnych węży. Wąż ssawny powinien być usztywniony, a wysokość do lustra wody nie może przekraczać 8 metrów – w przeciwnym wypadku pompa nie będzie podawać wody. Przed uruchomieniem pompy powinno się też sprawdzić prawidłowe podłączenie węży. Warto również zwrócić uwagę na to, by nie zamykać gwałtownie wypływu węża tłocznego, np. najeżdżając na niego samochodem, ponieważ może to spowodować pęknięcie korpusu pompy.
5. Opaski zaciskowe na wężach – przed uruchomieniem pompy trzeba sprawdzić mocowanie węża, ponieważ zbyt luźne mocowanie obniży wydajność pompy. Natomiast nieprawidłowo zabezpieczony wąż na króćcu wylotowym (luźno umocowana opaska) może spowodować zrzucenie węża z kroćca pod wpływem wysokiego ciśnienia.
6. Warto także sprawdzić poziom oleju, czystość filtrów powietrza i paliwa.
7. Po zakończonej pracy z pompą warto odkręcić korek spustowy i wylać pozostałą w korpusie wodę. Jeżeli w pompowanej wodzie było dużo kamieni, trzeba zdemontować pokrywę korpusu i usunąć znajdujące się tam zanieczyszczenia.
REKLAMA:

- Prawidłowa obsługa i eksploatacja, zgodna z zapisami instrukcji obsługi danego modelu, wpływa na czas żywotności pompy i jej wydajność. Dodatkowo, systematyczne kontrole stanu zużywających się materiałów eksploatacyjnych zapewniają bezawaryjność pompy. Ponieważ pompy to urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, muszą być regularnie konserwowane, by były gotowe do pracy w każdej chwili i z całą mocą. W przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych lub innych części, warto zapytać w autoryzowanym serwisie o oryginalne części – produkowane przez tego samego producenta są precyzyjnie dostosowane do danego modelu pompy. Wówczas pompa będzie zawsze działać z pełną wydajnością. - wyjaśnia Wojciech Zawada, Menadżer Działu części zamiennych i akcesoriów w Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Aries Power Equipment
#maszyny #aries #poradnik #Maszyny, narzędzia spalinowe

Więcej tematów: